Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Parodos Alytuje organizatorius pa­si­gen­da vietos ba­lan­di­nin­kų

Sau­sio 6 die­ną, Aly­taus jau­ni­mo cen­tro erd­vė­se atsidarė dvi die­nas veik­sian­ti tarp­tau­ti­nė veis­li­nių triu­šių, ba­lan­džių ir ki­tų paukš­čių pa­ro­da. Kaip tei­gia jos or­ga­ni­za­to­rius, za­na­vy­kas iš Le­kė­čių (Ša­kių ra­jo­nas) Ed­mun­das Rei­me­rys (nuotr.), ke­lių šim­tų veis­li­nių triu­šių ūkio sa­vi­nin­kas, tai di­de­lė šven­tė paukš­čių ir triu­šių au­gin­to­jams.

Pa­ro­dos lan­ky­to­jus pla­nuo­ja­ma su­pa­žin­din­ti su 25 veis­lių triu­šiais (jų pa­ro­do­je bus ke­li šim­tai), apie 90 veis­li­nių ba­lan­džių ir ne­ma­žes­niu bū­riu ki­tų paukš­čių, ku­rių gro­žį ver­tins ne tik vie­ti­niai spe­cia­lis­tai, bet ir iš Če­ki­jos bei Lat­vi­jos at­vy­kę ver­tin­to­jai.

Ko­kius triu­šius į pa­ro­dą at­veš jau tris­de­šimt me­tų veis­li­ne triu­ši­nin­kys­te be­si­ver­čian­tis E.Rei­me­rys, ar pa­ro­do­je iš­vy­si­me šian­die­ni­nius Aly­taus kraš­to ba­lan­di­nin­kus?

Ed­mun­do triu­šiai – be var­dų

„Nuo ma­žiu­ko lin­kau prie triu­šių. Anks­čiau tur­būt ne­bu­vo kai­mo vai­ko, ku­ris ne­au­gin­tų triu­šių. Ver­slau­ti daž­niau­siai pra­dė­da­vo vai­kai, o baig­da­vo tė­vai. Vai­kams grei­tai pa­bos­ta gy­vū­nų prie­žiū­ra. Taip bu­vo nu­ti­kę ir man“, – pa­sa­ko­ja Ed­mun­das.

Vis­kas pa­si­kei­tė prieš 30 me­tus, kai jis ap­si­lan­kė Že­mės ūkio aka­de­mi­jo­je vy­ku­sio­je veis­li­nių triu­šių pa­ro­do­je. Ten pa­ma­tė įvai­riau­sių veis­lių triu­šius ir vėl pa­no­ro juos au­gin­ti. Įsteig­ta­me ūky­je Ed­mun­das ėmė dau­gin­ti Nau­jo­sios Ze­lan­di­jos bal­tuo­sius il­ga­au­sius. Da­bar šios veis­lės gy­vū­nai nė­ra to­kie po­pu­lia­rūs kaip anks­čiau, bet le­kė­tiš­kis jų tu­ri. Va­sa­rą jo triu­šy­ne stryk­čio­ja iki 400 švel­nia­kai­lių, žie­mo­mis – treč­da­liu ma­žiau. Dau­giau­sia au­gi­na Pran­cū­zi­jos avi­nų, Bel­gi­jos mil­ži­nų, Ka­li­for­ni­jos ir Bur­gun­di­jos veis­lių triu­šių. Kiek ma­žiau tu­ri Vie­nos mė­ly­nų­jų, Vo­kie­ti­jos dru­ge­lių, Di­džių­jų šin­ši­lų.

Nau­jų veis­lių triu­šius ūki­nin­kas įsi­gy­ja pa­ro­do­se. „Su triu­šiais esu ke­lia­vęs į pa­ro­das Vo­kie­ti­jo­je, Če­ki­jo­je, Slo­va­ki­jo­je, Len­ki­jo­je, Lat­vi­jo­je, Pran­cū­zi­jo­je. Į ką žiū­ri­ma pa­ro­do­se, ką ver­ti­na žiū­ri? Au­gin­ti­nio su­dė­ji­mą, kai­lį, pa­ruo­ši­mą, gal­vą, svo­rį. Yra au­sų il­gio stan­dar­tai, kai­lio – taip pat. Kai ku­rių veis­lių triu­šius ver­tin­to­jai ga­li iš­bro­kuo­ti ir dėl kuokš­te­lio bal­to kai­lio ar bal­to na­go“, – sa­ko Eu­ro­po­je ge­rai ži­no­mas triu­šių au­gin­to­jas.

Jo au­gin­ti­nis, Bur­gun­di­jos veis­lės triu­šis, 2018 me­tais Da­ni­jo­je bu­vo pri­pa­žin­tas Eu­ro­pos čem­pio­nu. Į pa­ro­dą Aly­tu­je gar­sus au­gin­to­jas ruo­šia­si at­vež­ti pus­šim­tį de­vy­nių veis­lių triu­šių. Sa­vo au­gin­ti­niams šei­mi­nin­kas ne­duo­da var­dų, nes bū­tų per su­dė­tin­ga.

Pats ga­mi­na kom­bi­nuo­tus pa­ša­rus

Po­kal­bio me­tu Ed­mun­das ke­lis kar­tus ak­cen­ta­vo, kad ne tik žmo­nėms, bet ir triu­šiams rei­kia ge­ro mais­to. To, kuo mai­ti­ni su­au­gu­sį triu­šį, ne­ga­li pa­duo­ti ma­žam. Juk ir jau­nos ma­mos sa­vo kū­di­kių ne­mai­ti­na rū­ky­tais la­ši­nu­kais, o ir mes ne­val­go­me tik duo­nos ar ke­fy­ro su bul­vė­mis. Pa­šne­ko­vo pa­ste­bė­ji­mu, švel­nia­kai­liai ge­rai au­ga tik tin­ka­mai mai­ti­na­mi.

„Pats ga­mi­nu kom­bi­nuo­tus pa­ša­rus, jie skir­tin­gi pa­te­lėms, su­au­gu­siems triu­šiams ir ma­žy­liams. Per me­tus ma­nie­ji su­ėda apie 25 to­nas pa­ša­ro. Klys­ta tie, ku­rie ma­no, kad pa­duos žo­lės, run­ke­lį, mor­ką ir jis augs. Rei­kia, kad gy­vū­nas gau­tų ląs­te­lie­nos, rie­ba­lų, bal­ty­mų. Aš jau­nik­liams pa­va­sa­rį ir pie­nių pa­rau­nu, kad bū­tų pie­no. Pa­ker­tu lau­ki­nių obe­lų ir pu­šų ša­kų, kad virš­ki­ni­mas bū­tų ge­ras, so­di­nu to­pi­nam­bus dėl vi­ta­mi­nų. Sa­vas šie­nas, mie­žiai, avi­žos, kvie­čiai“, – su triu­šių me­niu su­pa­žin­di­na E.Rei­me­rys.

Da­lį au­gin­ti­nių ten­ka par­duo­ti mais­tui, sa­vo sta­lui ski­ria­ma vos ke­li. Pra­džio­je Ed­mun­das sam­dy­da­vo žmo­gų kai­liu­kui nu­dir­ti, da­bar pri­rei­kus jau pats at­lie­ka šį dar­bą. Pats ir vak­ci­nuo­ja au­gin­ti­nius, pri­rei­kus lei­džia vais­tus. Triu­šis – ne veis­li­nis šuo ir ne žir­gas, ve­te­ri­na­rai į pa­gal­bą ne­lin­kę sku­bė­ti.

Tris­de­šimt me­tų rim­tam triu­ši­nin­kys­tės ver­slui pa­sky­ręs 64-erių za­na­vy­kas Ed­mun­das ma­no, kad veik­lą dar tęs: „Čia man kaip rū­ka­liui – sun­ku bū­tų mes­ti už­si­ė­mi­mą, tiek me­tų tarp triu­šių pra­lei­dus.“

Pa­šne­ko­vas pri­si­me­na links­mą nu­ti­ki­mą. Prieš pen­ke­tą me­tų pa­skam­bi­nęs vy­ras pa­klau­sė, ar šis ga­li par­duo­ti triu­šių. Ed­mun­das at­sa­kė, kad šiuo me­tu par­da­vi­mui tu­ri tik Pran­cū­zi­jos avi­nų. Tai ne juo­kais įpyk­dė skam­bi­nu­sį­jį ir jis iš­rė­kė: „Man triu­šių rei­kia!“ Ed­mun­das ban­dė įti­kin­ti, kad tai ir yra triu­šiai. Bet iš­gir­do: „Tuo­met tu pats avi­nas…“

Pa­ro­do­je da­ly­vaus paukš­ti­nin­kai iš Va­rė­nos

Ar­tė­jant tarp­tau­ti­nei veis­li­nių triu­šių, ba­lan­džių ir paukš­čių pa­ro­dai, gau­sia­me in­for­ma­ci­jos srau­te te­ko už­tik­ti įdo­mų fak­tą: „1936 me­tų va­sa­rą Aly­tu­je vy­ko pir­mo­ji Že­mės ūkio pa­ro­da, ku­rios me­tu pa­si­ro­dė, ko­kią pa­žan­gą pa­da­rė Dzū­kų kraš­tas že­mės ūkio sri­ty­je. Pa­ro­da už­tru­ko apie sa­vai­tę lai­ko ir bu­vo iš­si­dės­čiu­si Įgu­los aikš­tė­je. Įdo­mu, kad jo­je da­ly­va­vo ir II Ulo­nų pul­kas su sa­vo pa­šti­nių kar­ve­lių at­ran­ka. Jie tais lai­kais dar bu­vo nau­do­ja­mi ka­riuo­me­nė­je ry­šių pa­lai­ky­mui. Vie­nas aly­tiš­kis, no­rė­da­mas įsi­ti­kin­ti, ar pa­šti­niai kar­ve­liai yra pa­ti­ki­mi ry­ši­nin­kai, nu­ve­žė jų po­rą iš Aly­taus į Vir­ba­lį, t. y. apie 80 ki­lo­met­rų nuo tiks­lo ir ten juos pa­lei­do. De­ja iš jų tik pa­ti­nas su­grį­žo at­gal į Aly­tų, o pa­te­lė, at­ro­do, žu­vo kaž­kur pa­ke­liui.“

Ry­toj Aly­tu­je ati­da­ro­mos pa­ro­dos or­ga­ni­za­to­riaus Ed­mun­do klau­sė­me, ar iš­vy­si­me šian­dien Aly­taus kraš­te au­gi­na­mų ba­lan­džių? Pa­šne­ko­vas at­sa­kė, kad no­rą da­ly­vau­ti pa­ro­do­je pa­reiš­kė tik Va­rė­nos ba­lan­di­nin­kai, nors aky­les­ni aly­tiš­kiai dar pa­ste­bi virš mies­to grakš­čiai tan­kiu de­be­sė­liu vis pa­si­skrai­dan­čius ba­lan­džius.

Rekomenduojami video