Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Parama skatina rengti ir įgyvendinti bendradarbiavimo projektus

Lietuvos kaimo vietos veiklos grupės (VVG) jau trečią kartą kviečiamos kreiptis dėl paramos teritorinių ir tarptautinių bendradarbiavimo projektų rengimui ir įgyvendinimui.

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 30 d. galima teikti paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „LEADER“ veiklos sritį „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“. Pagal šią veiklos sritį šiame paramos etape numatyta skirti daugiau kaip 1,2 mln. Eur paramos lėšų.

Pažangaus kaimo tinklaveika

Kauno rajono VVG, yra viena iš tų, kuri jau turi sukaupusi gerosios patirties, įgyvendinant tokius projektus. Pagal minėtą veiklos sritį 2022–2023 m. Kauno rajono VVG parengė ir sėkmingai įgyvendino teritorinį  bendradarbiavimo projektą, o dabar įgyvendina ir tarptautinį bendradarbiavimo projektą kartu su dar trimis Lenkijos VVG.

„Mūsų Kauno rajono VVG pasinaudojo paramos galimybe ir kartu su partneriais – Dzūkijos, Druskininkų ir Panevėžio rajono vietos veiklos grupėmis – įgyvendino „Pažangaus kaimo tinklaveikos kūrimo“ projektą“, – pasakojo Kauno rajono VVG pirmininkė Kristina Švedaitė.

Pasak jos, projekto įgyvendinimo metu bendruomeninės organizacijos turėjo galimybę sutelkti savo narius bendros pažangaus kaimo strategijos kūrimui. Projektu „Pažangaus kaimo tinklaveikos kūrimas“ buvo siekiama skatinti pažangaus kaimo tinklaveiką Kauno r., Druskininkų, Panevėžio r. ir Lazdijų r.  VVG teritorijose. 28 kaimo bendruomeninės organizacijos turėjo unikalią galimybę su ekspertų pagalba sukurti savo kaimo bendruomenių strategijas.

„Tikslas buvo ne sukurti šimto lapų dokumentą, o kad kiekvienos bendruomenės nariai, padedant profesionaliems lektoriams, išdiskutuotų, kaip kaimo bendruomenė dabar veikia, kokios jos stiprybės, silpnybės, grėsmės ir galimybės, kokie ateities planai. Bendruomenių nariai viską aptarė ir nusprendė, ko sieks, kokius pažangaus kaimo projektus norėtų įgyvendinti. O susistemintai bendruomenės strategijai surašyti pakanka ir popieriaus lapo bei vizualaus pateikimo“, – sakė K. Švedaitė.

Šiame projekte dalyvavusioms kaimo bendruomenėms ateityje bus lengviau gauti paramą, kreipiantis į vietos VVG, nes jos jau turi parengusios savo strategijas ir numatytas pažangias projektų idėjas. „Kada bendruomenės turi ateities planus, joms lengviau jų siekti, bendruomenės pradeda ieškoti finansavimo šaltinių savo idėjoms įgyvendinti“, – teigia Kauno rajono VVG pirmininkė.

Įgyvendinant šį projektą taip pat buvo organizuojamos išvykos į kitas bendruomenines organizacijas, esančias kitose šalies teritorijose (Panevėžio r., Kauno r. , Lazdijų r., Druskininkų r.), kad kaimo bendruomenių atstovai pasidalintų patirtimi, susipažintų su kitose teritorijose jau įgyvendintais projektais, gerais pavyzdžiais, vieni iš kitų pasisemtų gerų idėjų ir jas pritaikytų savo krašte. Ši veikla projekto dalyviams labai patiko, skirtingų šalies rajonų bendruomenės užmezgė glaudžius ryšius ir bendradarbiavimą tęsė net pasibaigus projektui. „Tad labai džiaugiamės, kad tinklaveika, kurios ir siekėme šiuo projektu, įvyko“, – sakė Kauno rajono VVG pirmininkė.

Ugdomi vietos jaunieji lyderiai

Kauno rajono VVG kartu su partneriais iš Lenkijos (trimis šios šalies VVG) įgyvendina ir tarptautinio bendradarbiavimo projektą „LEADER populiarinimo akademija „TU““. Šis projektas skirtas jaunimui. Juo siekiama jaunus žmones įtraukti į kaimo plėtrą ir VVG veiklą, populiarinti LEADER veiklą, parodyti, kad LEADER veikia visoje Europos Sąjungoje. Šis projektas taip pat skatina jaunų žmonių aktyvumą, pilietiškumą, bendradarbiavimą.

Jau buvo organizuota Kauno rajono jaunimo išvyka į Lenkiją, kur vyko verslumo mokymai, susitikimai su Lenkijos verslininkais, buvo supažindinama su projektais, kuriuos jie įgyvendina pagal LEADER iniciatyvas. Neseniai ir Lenkijos jaunimas buvo atvykęs į Lietuvą, dalyvavo konferencijoje ir susipažino su Kauno rajone įgyvendinamais projektais.

„Mes norime ugdyti jaunuosius lyderius, kurie suprastų, kas yra bendruomenė organizacija ir VVG, kaip galima kurti verslą kaime, kokią naudą duoda LEADER iniciatyva. Siekiame, kad jauni žmonės būtų aktyvūs ir ateityje dalyvautų savo bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų veiklose, kurtų verslą kaime. Konferencijos metu kartu su partneriais iš Lenkijos jaunimui sakėme, jog labai tikimės, kad kai kurie iš jų ateityje pakeis mus – bus VVG vadovai, projektų koordinatoriai“, – sakė K. Švedaitė.

Pasak jos, rengiant tokius bendradarbiavimo projektus svarbiausia sugalvoti gerą tvarią idėją. „Šiuo atveju mes su kolegomis iš Lenkijos pamatėme, kad reikia jaunimą skatinti įsitraukti į vietos bendruomenių ir VVG veiklą“, – gerąja patirtimi dalijosi K. Švedaitė.

Pasak jos, Kauno rajono VVG planuoja kreiptis paramos ir naujame, nuo spalio 2 d. prasidėjusiame paraiškų priėmimo etape pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „LEADER“ veiklos sritį „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“.

Kas gali gauti paramą pagal šią veiklos sritį?

Paraiškos pagal veiklos sritį „VVG bendradarbiavimo projektų rengimas ir įgyvendinimas“ priimamos įgyvendinti VVG tarptautinio bendradarbiavimo parengiamuosius projektus (techninė parama), tarptautinio bendradarbiavimo bei teritorinio bendradarbiavimo projektus.

Finansinę paramą galės gauti projektai, numatantys investicijas į žmogiškąjį kapitalą (pavyzdžiui, mokymus), į viešosios poilsio, laisvalaikio, rekreacinės infrastruktūros kūrimą ir (arba) atnaujinimą ir ekonominės veiklos vykdymą.

Vienam tarptautinio bendradarbiavimo projektui parengti („Techninė parama“) gali būti skirta iki 3 tūkst. Eur su PVM, kompensuojant 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, o tokiam projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 100 tūkst. Eur, kompensuojant iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Vienam teritorinio bendradarbiavimo projektui įgyvendinti gali būti skirta iki 100 tūkst. Eur, kompensuojant iki 95 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Parama numatyta ir strateginiame plane

Šiemet pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (SP) taip pat numatyta finansuoti vietos plėtros strategijas. Iki lapkričio mėnesio pabaigos ŽŪM turės būti priimti sprendimai dėl visų 49-ių VVG strategijų, kurios buvo pateiktos Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos.

SP priemonės „Bendruomenių inicijuota vietos plėtra – LEADER“ tikslas – skatinti užimtumą, augimą, lyčių lygybę, socialinę įtraukti ir vietos plėtrą kaimo vietovėse, įskaitant bioekonomikos ir darnaus miškų ūkio sektorius. Naujuoju 2023–2027 m. laikotarpiu priemonei numatyta beveik 76,08 mln. Eur. Vidutinė vienos vietos plėtos strategijos suma siekia apie 1,5 mln. Eur.

Daugelis VVG, kurių strategijos bus patvirtintos, pradės jas įgyvendinti jau 2024 metais: skelbs kvietimus pagal strategijose nusimatytas priemones, konsultuos pareiškėjus, rinks vietos projektų paraiškas ir atrinks geriausius, kuriems skirs paramą.

Vietos projektų pareiškėjais galės būti fiziniai ir juridiniai asmenys, deklaravę nuolatinę gyvenamąją vietą arba registruoti konkrečios VVG teritorijoje. Maksimali galima paramos suma vienam vietos projektui – iki 200 tūkst. Eur.

Rekomenduojami video