Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Parama numatyta, bet naudotis ja norinčiųjų nedaug

Nors Ukmergės senamiesčio namų savininkai turi galimybę pasinaudoti savivaldybės numatyta finansine parama fasadams atnaujinti, pasinaudoti ja norinčiųjų nedaug – praėjusiais metais gauta vienintelė paraiška.

Ukmergės rajono savivaldybės atstovė spaudai Daiva Zimblienė informavo, kad pernai buvo gauta vienintelė paraiška dėl Vytauto g. 16-o namo. Lėšos dar neskirtos. Pastato savininkas kreipėsi pernai lapkričio mėnesį, jo paraiška dar pildoma trūkstamais dokumentais.  Numatyta skirti iki 10 tūkst. Eur, kuriuos savivaldybė turėtų išmokėti iki gegužės.

Anot D. Zimblienės, pagal nustatytą tvarką savivaldybės Kultūros paveldo komisija peržiūri pateiktus prašymus iki kitų metų gegužės mėnesio ir skiria lėšas atliktų darbų išlaidoms kompensuoti.

Užpernai tokių prašymų buvo pateikta daugiau, tad pernykščiame rajono biudžete fasadams tvarkyti buvo skirta 23,5 tūkst. Eur. Suma paskirstyta pastatų, esančių Kęstučio a. 7, P. Cvirkos g. 10, Klaipėdos g. 20, savininkams. Taip pat – bendrovei Ukmergės butų ūkiui už atliktus darbus Vytauto g. 49-ame name.

Senojo miesto vietoje esančių pastatų fasadų tvarkymo darbų kompensavimo tvarkos aprašą Ukmergės rajono savivaldybės taryba patvirtino dar 2017 metais. Remiantis juo prašymai priimami kasmet nuo balandžio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Tinkamomis išlaidomis laikoma: projektinės dokumentacijos rengimas (iki 50 proc., bet ne daugiau 1 000 Eur); pastato fasado tvarkybos darbai, išskyrus langus, duris ir stogo dangą, naudojant specialias technologijas ir reikalavimus (iki 75 proc., bet ne daugiau 10 000 Eur); stogo dangos keitimo medžiagos ir darbai (iki 50 proc., bet ne daugiau 5 000 Eur); medinio profilio langų įrengimas, įskaitant langų ir durų dekorą (iki 50 proc., bet ne daugiau 10 000 Eur); pamatų ir sienų hidroizoliacijos darbams atlikti privalomi archeologiniai tyrinėjimai (iki 500 Eur); fasado šiltinimo darbai (iki 20 proc., bet ne daugiau 3 500 Eur, o jei atliekant šiltinimo darbus, išsaugomi autentiški fasado dekoro elementai – ne daugiau 7 000 Eur); apsaugos techninių priemonių įrengimas (ne daugiau 3 000 Eur); dekoratyvinio apšvietimo įrengimas (iki 100 proc., bet ne daugiau 3 500 Eur).

Jeigu atliktų darbų suma viršija 50 000 Eur, valdytojui kompensavimas pakartotinai gali būti skiriamas kitais metais nustatytomis sąlygomis.

Klausimą dėl prastai atrodančio Ukmergės senamiesčio iškėlė ir rajono savivaldybės tarybos mažuma paskutiniame savivaldybės tarybos posėdyje.

Rajono savivaldybės meras Darius Varnas tada pažymėjo, kad savivalda neturi įrankių, kaip priversti žmones tvarkytis privačią nuosavybę.

Savivaldybės administracijos direktorė Inga Pračkailė apgailestavo, kad žmonės vangiai naudojasi savivaldybės parama, kuri tikrai yra nemaža. Anot direktorės, tenka pastebėti, kad pastatai neretai turi kelis savininkus, kurie tarpusavyje sunkiai sutaria tokiais klausimais. Be to, rūpinimasis paveldu – tai didelė biurokratija, „tamsus miškas“ žmonėms, todėl jie tiesiog nenori į tai veltis.

Meras D. Varnas tada taip pat įžvelgė ir gerų dalykų, pavyzdžiui dėl buvusio teismo pastato. Sakė, kad buvo susitikęs su naujais jo savininkais, tikisi, kad pastato likimas bus „pajudintas“.

Esą bandoma bendrauti ir su kai kurių kitų nenaudojamų pačiame miesto centre esančių pastatų savininkais. „Bandome išjudinti iš mirties taško, bet labai sudėtinga“, – situaciją dėl senamiesčio statinių įvardijo meras, apgailestaudamas, kad tam nėra teisinių pagrindų. Galėtų pakelti mokestį dėl pastatų nepriežiūros, bet abejojo, ar keliais šimtais pakilęs mokestis ką nors pakeistų. 

Siekiant, kad Ukmergės senamiestis būtų bent kiek patrauklesnis, savivaldybė prieš metus buvo ėmusi ir iniciatyvos pašalinti senamiesčio vaizdą darkančius apgriuvusius sandėliukus ir garažiukus. Jie buvo identifikuoti, sužymėti, kalbėta su savininkais.

Tačiau kol kas jokių veiksmų nebuvo imtasi. Savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus  vedėjas Tadas Balžekas informavo, kad „procesas dar tebevyksta, renkama informacija. Kol kas minėti statiniai dar nejudinami ir nėra nugriauti“.

Rekomenduojami video