Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pandemija pragraužė skyles ir žmonių piniginėse, ir biudžete

Beveik visus metus trukusi pandemija pragraužė skyles ir žmonių piniginėse, ir šalies bei savivaldybių biudžetuose. Kėdainiai – ne išimtis. Per praėjusius metus į rajono savivaldybės biudžetą nesurinktas 1 mln. 446 tūkst. eurų planuoto gyventojų pajamų mokesčio.

Tai reiškia, kad gyventojų pajamos labai sumenko, o savivaldybei trūksta planuotų pinigų. Nedarbas čia, kaip ir visur, ženkliai išaugo ir jau siekia 18,9 proc. Bankrutavo 7 įmonės, bankroto procesą pradėjo dar 6, 11 įmonių yra likviduojamos dėl bankroto, 66 likviduojamos ir be bankroto, dar 29 įmonėms inicijuojamas likvidavimas.

Vadinasi, preliminariais skaičiavimais, pandemija Kėdainių rajone privertė užsidaryti ar net bankrutuoti gerokai per 100 įmonių.

Tarp bankrutavusių ar tiesiog savo veiklą nutraukusių įmonių yra ir individualios įmonės, ir kooperatinės bendrovės, ir mažosios bendrijos, ir uždarosios akcinės bendrovės, ir net žemės ūkio bendrovės, nepaisant to, kad gamta šiais metais žemės ūkiui buvo palanki.

Kėdainių rajone bene daugiausia yra likviduojama individualių įmonių – net 48 iš 378. Viena tokio tipo įmonė yra bankrutavusi, trys – šiuo metu bankrutuojančios, viena – likviduojama dėl bankroto. Keturios kėdainiškių individualios įmonės yra pertvarkomos.

Kur kas stabiliau laikosi rajone veikiančios mažosios bendrijos.

Iš 241 mažosios bendrijos, viena yra bankrutuojanti, viena likviduojama, dar dvi likviduojamos dėl bankroto ir dar viena tokio tipo įmonė yra pertvarkoma.

Iš per 720 rajone veikiančių uždarųjų akcinių bendrovių, bankrutavo šešios, šiuo metu bankrutuoja dar dvi, 27-ioms yra inicijuojamas likvidavimas, 12 yra likviduojamos, 8 likviduojamos dėl bankroto, viena UAB yra reorganizuojama ir dar viena – restruktūrizuojama.

Iš 30 rajono žemės ūkio bendrovių keturios yra likviduojamos, dar dviem likvidavimas inicijuojamas.

Taip pat likviduojama ir viena kooperatinė bendrovė iš 18-os tokių bendrovių, veikiančių Kėdainių rajone.

Tokia verslo situacija augina bedarbių skaičių, kuris Kėdainių rajone siekia jau 18,9 proc. Tuo tarpu Kauno apskrityje registruotas nedarbas – 16,6 proc., šalyje – 16,1 proc.

Naujos įmonės praradimų neatsveria

Siautėjant pandemijai, ne visos įmonės išgyvena pačius sunkiausius laikus. Nestinga ir drąsių žmonių, turinčių gerų idėjų, kurie net ir šiuo bauginančiu laikotarpiu drįsta pradėti savo verslus.

Per praėjusius metus Kėdainių rajone įkurtos 99 verslo įmonės, kai tuo tarpu 2019 metais jų buvo įregistruota kone dviem dešimtimis mažiau – 80.

Kiek Kėdainių įmonių dėl pandemijos yra priverstos sustabdyti savo veiklą ir šiuo metu negauna pajamų, atsakingos institucijos duomenų nepateikia.

Naujų įmonių atsiradimas džiugina, tačiau jos bent jau kol kas neatsveria praradimų ir dėl sustabdytos ar apribotos savo veiklos nesumoka į biudžetą tiek mokesčių, kiek buvo planuota, o tai tiesiogiai veikia ir rajono savivaldybę, kuriai, kaip jau minėta, vien gyventojų pajamų mokesčio trūksta beveik pusantro milijono eurų.

„Gyventojų pajamų mokesčio pradėjome nebesurinkti nuo praėjusių metų balandžio mėnesio. Ir su kiekvienu mėnesiu šio mokesčio surinkimas vis prastėjo. Taigi, metus baigėme nesurinkę 1 mln. 464 tūkst. eurų.

Situacija sudėtinga, bet išgyvenome taupydami ir atsisakydami ne pačių būtiniausių išlaidų.

Galime pasidžiaugti tik tuo, kad metus baigėme be skolų darbuotojams ir rangovams – su visais atsiskaitėme laiku“, – sako Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas.

Teks taupyti, bet biudžetininkai nenukentės

Panašu, kad šie metai taip pat bus ne ką lengvesni.

G. Muznikas sako, kad šių metų planuojamas biudžetas, kurį ketinama tvirtinti vasario mėnesį, taip pat bus labai įtemptas – ir toliau teks stipriai taupyti ir atsisakyti ne pirmo būtinumo išlaidų.

„Tačiau atlyginimai biudžetinių įstaigų darbuotojams – nenukentės. Sugebėsime vykdyti ir visus kitus savivaldybės įsipareigojimus,“ – neabejoja G. Muznikas.

Savivaldybės situacija šiek tiek turėtų palengvinti ir tai, kad valstybė planuoja kompensuoti savivaldybėms nesurinktas pajamas. Viliamasi, kad Kėdainių rajono savivaldybė gaus 363 tūkst. eurų kaip kompensaciją iš valstybės biudžeto.

Turto savininkai sumokėjo daugiau

Gyventojų pajamų mokesčio praradimus savivaldybei kiek palengvino iš gyventojų surinktas turto mokestis už žemę, žemės nuomą bei nekilnojamąjį turtą. Šio mokesčio į biudžetą surinkta 1 mln. 100 tūkst. daugiau nei planuota.

Kristina KASPARAVIČĖ

Rekomenduojami video