Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Palangos kunigaikštystėje – savi įstatymai

Tarpmiestinių autobusų stotelės visoje Lietuvoje yra įrengtos tam, kad jose būtų išlaipinami ir įlaipinami keleiviai. Tačiau Palangos savivaldybėje galioja savi įstatymai. Dauguma vairuotojų, važiuodami maršrutu Šventoji–Klaipėda ir Klaipėda–Šventoji, Nemirsetos autobusų stotelėje nestabteli. Žmonės yra išlaipinami ir įlaipinami pakelėje bei pamiškėje. Kai kurie vairuotojai, netgi prašomi, taisyklių nepaiso.

Vairuotojų nurodymai

Buvo sunku patikėti Nemirsetos gyventojų pasakojimu, kad didžioji dauguma tarpmiestinių autobusų vairuotojų, važiuojančių į Klaipėdą ir į Šventąją, neužsuka į gražiai įrengtą, erdvią autobusų sustojimo aikštelę Nemirsetoje, į kurią veda nedidelė apylanka.

„Kai kurie vairuotojai užsuka į stotelę. Tačiau didžioji dauguma jų yra pasakę, kad neužvažiuos, ir liepė mums stovėti pakelėje. Jei nestovime ant kelio, autobusai pravažiuoja neužsukdami į stotelę. Matyt, šitaip mus auklėja, kad eitume ten, kur jie liepia. Grįžtant iš Palangos, jiems yra labai patogu užsukti į aikštelę, bet vis tiek keleivius išlaipina pakelėje“, – pasakojo kelios moterys, nenorėjusios viešinti savo pavardžių (pavardės redakcijai yra žinomos).

Dar blogiau yra tuomet, kai nori važiuoti į Palangą, – turi pereiti kelią, kuriuo vyksta intensyvus eismas, ir autobuso laukti pamiškėje. Šiame kelyje nėra jokių perėjų. Taigi tai labai nesaugu.

„Skambinome miesto seniūnei, kalbėjome apie šią problemą, tačiau niekas nepasikeitė. Ne vienas, lipdamas iš autobuso pakelėje, ypač žiemą, ir traumą buvo patyręs. Tačiau, kam tai rūpi“, – kalbėjo vietiniai gyventojai.

Nemirsetoje nėra parduotuvių. Todėl gyventojai turi važiuoti į Palangą arba į Klaipėdą apsipirkti. Beje, į gydymo įstaigas, esančias Palangoje, taip pat jiems reikia nuvykti. Todėl kelionės autobusu – neišvengiamos.

Stebisi ir piktinasi

Nemirsetoje, ypač šiltuoju sezonu, lankosi daug poilsiautojų ir turistų. Keli užsienio piliečiai, norėję autobusu pasiekti Palangą ir pagal tvarkaraštį, esantį aikštelėje, jo nesulaukę, nes autobusas pravažiavo neužsukdamas, replikavo: „Tarybų Sąjunga“. Jiems iki Palangos teko kulniuoti pėsčiomis. „Valstiečių laikraščio“ žurnalistė, šių eilučių autorė, taip pat ne kartą mėgino autobusu nuvažiuoti keliomis kryptimis ir įsitikinti, ar gyventojai sako teisybę. Buvo fiksuojamos dienos ir laikas, kuomet autobusai pravažiuodavo pro šalį, nesustodami Nemirsetoje nei važiuodami į Klaipėdos, nei į Palangos pusę. Informacija apie keistą vairuotojų įprotį ir gyventojų nepasitenkinimą buvo paskelbta vietinėje kurorto spaudoje, tačiau situacija nesikeitė. Tuomet buvo susisiekta su UAB „Vlasava“, teikiančia keleivių vežimo paslaugas, administracija. Šios bendrovės transporto vadybininkas Arūnas Čepkauskas patikino, kad gyventojų nusiskundimų, jog autobusas neužsuktų į stotelę, sulaukiantis retai.

„Vasarą dideliems autobusams užsukti į Nemirsetos stotelę kartais nebūna galimybės dėl joje stovinčių transporto priemonių. Nepaisydami įrengtų kelio ženklų, dalis vairuotojų, atvykusių prie jūros, palieka savo automobilius ne tik pakelėse, bet ir autobusų stotelėje“, – sakė A.Čepkauskas.

Jis pažadėjo, kad imsis prevencinių priemonių ir įspės vairuotojus, jog jie užvažiuotų į Nemirsetos stotelę ir joje įlaipintų bei išlaipintų keleivius.

Prie Nemirsetos autobuso stotelės laukiantys žmonės pasipiktinę, nes vairuotojai, nekreipdami į juos dėmesio, nesustoja ir pravažiuoja pro šalį.

Stotelė aplenkiama

Tačiau ir po įspėjimų situacija nesikeitė. Nors autobusų sustojimo aikštelė būdavo tuščia, vairuotojai ignoruodavo ją ir nesustodavo. Buvo užfiksuotas faktas, kai Nemirsetoje vairuotojui sustojus pakelėje, senjorė, kuriai atlikta kelio sąnario operacija, negalėjo išlipti iš autobuso, nes susidarė labai aukštas nuolydis. Jei garbaus amžiaus moteris būtų lipusi įprastai, veidu į išorę, ji būtų kritusi tiesiai į pakelę, todėl jai teko iš autobuso rėplioti atbulomis. Gerai, kad viskas baigėsi laimingai.

„Aš prašiau, kad vairuotojas užsuktų į aikštelę. Nemirsetoje išlipo ir daugiau žmonių, tačiau vairuotojas atsisakė. Visus žmones išlaipino pakelėje“, – nuoskaudas liejo Birutė (pavardė redakcijai yra žinoma).

Apie šį incidentą ir vėl buvo informuota UAB „Vlasava“ administracija. A.Čepkauskas atsakė, kad visi faktai, kai vairuotojai neužvažiuoja į Nemirsetos stotelę, bus tiriami ir įvertinami.

„Jei bus nustatyta, kad vairuotojai sistemingai neužvažiuoja į Nemirsetos stotelę, bausime drausminėmis nuobaudomis, o jei ir tai nepadės, vairuotojai bus atleisti iš darbo. Dirbame prevenciškai ir aiškiname vairuotojams, kad jie privalo užvažiuoti į Nemirsetą, kad keleiviai turi būti išlaipinami ir įlaipinami tik tam skirtose vietose, kalbame apie darbo kultūrą su keleiviais“, – tikino transporto vadybininkas.

Žmonių prašymų negirdi

Ar tyrimai dėl sustojimų Nemirsetoje vykdomi lėtai, ar vairuotojai jų negirdi – neaišku, nes ir toliau stotelė aplenkiama lyg maru užkrėsta vieta. Rugpjūčio 1-osios pavakare vėl vyko tokie patys vairuotojų manevrai. Dvi moterys, norėjusios nuvykti į Palangą, šalikelėje mojavo autobuso vairuotojui, kad šis sustotų, tačiau veltui.

„Visą valandą laukėme kito autobuso. Pamatėme, kad grupelė jaunimo nuėjo į pakelę, todėl ir mums, pažeidžiant eismo taisykles, teko pėdinti į kitą kelio pusę. Nes kitaip juk iš Nemirsetos būtume neišvažiavusios. Stebėjomės, filmavome tuščią aikštelę, pakelę ir žmones, kertančius intensyvaus eismo kelią. Filmuotą medžiagą išsaugojome ir perdavėme policijos pareigūnams. Juk taip yra nesaugu. Kiek nedaug tereikia, kad būtume nublokštos mašinos ir kelionė baigtųsi“, – visai pagrįstai piktinosi moterys.

Kodėl ši autobusų stotelė yra aplenkiama, pasiteiravome Palangos miesto savivaldybės mero patarėjos Jurgitos Vanagės. Ji žadėjo suderinti susitikimą su administracijos direktore. Tačiau nei susitikimo nesuderino, nei atsakymų į klausimus nepateikė. Todėl praėjus savaitei teko kreiptis dar kartą.

Situacija – žinoma

Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vedėjas Kostas Jakubauskas tvirtino, kad autobusų vairuotojai laikosi nustatyto maršruto ir grafiko, nes juos kontroliuoja atsakingi pavežėjimo paslaugą teikiančios bendrovės darbuotojai, pasitelkdami GPS navigacinę sistemą, taip pat įmonė „Palangos miesto rinkliavų centras“.

„Problema, kad retais atvejais karštomis vasaros dienomis autobusų stotelė Nemirsetoje, pažeidžiant kelių eismo taisykles, būna užstatyta lengvaisiais automobiliais, ir dėl to autobusai negali į ją įsukti. Savivaldybė apie tai žino. Susidarius tokiai situacijai, apie tai yra informuojama policija, kadangi ne Savivaldybė, o būtent policijos pareigūnai kontroliuoja, kaip laikomasi kelių eismo taisyklių“, – sakė K.Jakubauskas.

Pasak jo, jei autobusų vairuotojai ne dėl savo kaltės negali įsukti į stotelę, keleiviai įlaipinami ir išlaipinami šalikelėje, kitoje gatvės pusėje. Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vedėjas teigė, kad siekiant, jog keleiviai nepatirtų nepatogumų, vežimo paslaugą teikianti bendrovė buvo įspėta atkreipti didesnį dėmesį į tai, kaip autobusų vairuotojai laikosi maršruto. Didesnį dėmesį į tai atkreipti žadėjo ir „Palangos miesto rinkliavų centras“. Kaip pagerinti situaciją, turėtų svarstyti ir Saugaus eismo komisija.

Įvertins veiksmus

Asta Kažukauskienė, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė

Pasak Palangos miesto policijos komisariato viršininko Algirdo Budgino, keleivių vežimą maršrutiniais autobusais reglamentuoja LR Susisiekimo ministro įsakymas. Jame nurodyta, kad „Keleiviai įlaipinami ir išlaipinami autobusų stotyse ir stotelėse, numatytose eismo tvarkaraščiuose. Sustoti šiose autobusų stotyse ir stotelėse yra būtina. Galinėse ir tarpinėse autobusų stotyse keleiviai išlaipinami atvykimo aikštelėje.“ Už šių taisyklių nesilaikymą numatyta atsakomybė pagal LR ANK 448 str. Sprendimus dėl šių pažeidimų priima Lietuvos transporto saugos administracijos pareigūnai.

Palangos PK pareigūnai savo ruožtu nuvyks į minėtą vietą Nemirsetoje ir įvertins maršrutinio autobuso vairuotojų veiksmus.

Pažeidžia taisykles

Eglė Kucinskaite

 Eglė Kučinskaitė, Lietuvos transporto saugos administracijos Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja

Priemiestinių autobusų maršrutus prižiūri savivaldybės. Leidime, kurį išduoda savivaldybės, nurodomos maršruto stotelės, ir jeigu vežėjas nesustoja maršrute nurodytoje stotelėje, jis pažeidžia keleivių vežimo taisykles. Vadinasi, savivaldybė turi imtis priemonių ir užtikrinti saugų ir tinkamą keleivių vežimą, nes taip išleisti šalikelėje žmones yra nesaugu.

Sprendžiant susidariusią situaciją, taip pat svarbu šviesti žmones apie jų, kaip keleivių, teises. Kelių eismo taisyklėse sakoma: maršrutinių transporto priemonių leidžiama laukti tik stotelių laipinimo aikštelėse, o kur jų nėra, – prie kelio ženklo „Stotelė“ ant šaligatvio ar kelkraščio.

Tad jei žmogus lauks stotelėje ir jo nepaims vairuotojas, jis turi teisę skųstis vežėjui, kad šis pažeidžia ne tik Kelių eismo taisykles, bet ir Keleivių vežimo taisykles. Tokiu atveju būtina kreiptis į savivaldybę ir į vežėją, kad šie spręstų susidariusią situaciją ir užtikrintų saugų keleivių vežimą.

 

Rekomenduojami video