Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Orai: žiema dar gali mus nustebinti

Iki kalendorinės žiemos liko mažiau nei dvi savaitės, o lauke – nemenka šiluma. Užkietėję grybautojai vis dar rauna baravykus, gėlynuose nosis lauk kiša hiacintai, kai kurie medžiai subrandinę pumpurus ruošiasi prasprogti. Apie rudeniškus rekordus ir tai, kokios žiemos galime tikėtis, kalbamės su  Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) klimatologu Donatu Valiuku.

Permainų laikas

Ko gero, didesnė lapkričio mėnesio dalis mus lepino pliusine temperatūra ir ne bet kokia, o net rekordine šiluma. Tiesa, klimatologas patikina, kad šių metų lapkritis bus vienas šiltesnių, tačiau ar sumuš rekordus – dar kausimas.

„Lapkritis yra pereinamasis mėnuo, o tokių šiltų dienų, kad temperatūra pakiltų virš 10 0C yra buvę ir anksčiau. Žvelgiant į lapkričio mėnesio anomalijas, jos dažniau būna teigiamos negu neigiamos. Ir vis dėlto tokia šiluma nėra labai įprasta. Matėme, kad spalio mėnesio pirmasis dešimtadienis buvo vėsus, turėjome ir šalnų, ir sniego, o antrasis, trečiasis dešimtadienis, buvo šiltas, ir ta šiluma tęsiasi iki pat dabar. Ją lemia iš pietų, pietryčių keliaujantys orai.

Anksti spręsti, ar mėnuo rekordinis, nes jis dar nėra pasibaigęs, bet bendros tendencijos tokios – mėnuo bus šiltesnis už įprastinės daugiametės normas“, – komentavo D. Valiukas.

Rekordas – prieš 40 metų

LHMT duomenimis, lig šiol šilčiausias lapkričio mėnuo buvo fiksuotas 1978 metais, tuomet vidutinė mėnesio temperatūra buvo 5,8 0C, kai įprastai ji būna vos 1,9 0C.

„2000-aisiais metais taip pat buvo šiltas lapkritis – temperatūra siekė 5,4 0C. Paskutinis šiltas lapkritis buvo 2015-aisiais, kai vidutinė oro temperatūra siekė 4,7 0C. Šis lapkritis bus, panašu, vienas šiltesnių mėnesių. Bet reikia dar palaukti – savaitės pabaigoje nusimato ir šalnų“, – komentavo klimatologas.

Specialisto teigimu, iškritusių kritulių kiekis yra artimas vidutinėms metų normoms.

Artėja šalnos

Klimatologas teigia, kad artimiausias mėnuo bus kiek šiltesnis nei įprasta. Tačiau galime sulaukti ir sniego, ir šalnų.

„Sniego galime sulaukti, bet ji ilgai neišsilaikys. Savaitgalį orai atvės, naktimis bus šalnos, dieną laikysis menkas pliusas. Gruodžio pirmoje pusėje vidutinė temperatūra laikysis menkai pliusinė – naktį veikiausiai bus didesnis minusas, dieną laikysis apie nulį, bus kažkiek pliuso“, – komentavo D. Valiukas. Specialisto teigimu, klimatologai negali nustatyti, kokia mūsų laukia žiema – prognozės sudarinėjamos daugiausiai mėnesiui į priekį.

„Gamtininkai spėja apie artėjančią žiemą remdamiesi gamtos ženklais, tuo tarpu klimatologai viską apskaičiuoja pagal klimato modelius, pasitelkia kompiuterinius skaičiavimus ir pateikia didžiausią galimų orų tikimybę. Tačiau procesui įtaką daro daugybė faktorių ir kuo tolimesnis laikotarpis, tuo prognozė netikslesnė, ją tenka dažnai keisti. Dėl to nesiryžtame teigti, koks oras bus vėliau nei po 4 savaičių. Prognozės, bendrosios tendencijos pateikiamos mėnesiui į priekį“, – kalbėjo specialistas.

Ar sulauksime gilios baltos žiemos?

Klimatologo teigimu, tikrai dar galime sulaukti ir tokios žiemos, kaip iš pasakos. Vis dėlto tikimybė kasmet vis mažesnė.

„Nuo 1961 metų mūsų žiemos sušilo 3 laipsniais – tai yra labai daug. Sniego danga sumažėjo daugiau kaip 10 centimetrų. Mažėja snygių dienų, šaltų dienų, kai minusas siekia -15 0C ar -20 0C, daugėja lietaus.

Tačiau sulaukti šaltų žiemų dar galime. Jeigu anksčiau iš dešimties žiemų penkios būdavo labai šaltos, dabar dėl klimato kaitos iš dešimties žiemų bus tik dvi šaltos. Bet tai nereiškia, kad jų nebus visai.

Gali būti šilta temperatūra ir staiga įsiveržti keletas savaičių itin stipraus šalčio. Ekstremalūs temperatūros pokyčiai yra klimato kaitos padarinys. Dažnėja šilumos laikotarpiai, tokie, kokius turime dabar“, – kalbėjo LHMT klimatologas Donatas Valiukas.

Eglė KUKTIENĖ

Rekomenduojami video