Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Opozicijos pergalė: narkotikai Seime nelegalizuoti

Mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo projektui Seime palaikymo neužteko. Priėmimo stadiją pasiekęs projektas galiausiai buvo atmestas 61 parlamentarams balsavus už, 58 prieš ir 7 susilaikius.

Laisvės frakcijos parlamentarės Morganos Danielės inicijuotomis pataisomis siūlyta perkelti bausmes už mažą narkotinių medžiagų kiekį be tikslo platinti iš Baudžiamojo kodekso (BK) į Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK). Galutiniame projekto variante numatytos baudos nuo 50 iki 350 eurų už pirmą nusižengimą bei nuo 300 iki 500 eurų už pakartotinį nusižengimą.

Paramą projektui išsakiusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė tvirtino, kad baudžiamoji atsakomybė turėtų būti taikoma tik tuomet, kai išnaudojamos visos kitos prevencinės priemonės.

„Mes kviečiame „geležinę uždangą" nuleisti, ją sunaikinti ir ištiesti žmonėms ranką. Teisininkai šitoje salėje turėtų žinoti, kad ultima ratio principas byloja apie tai, jog baudžiamieji įstatymai turi būti taikomi tik tada, kai visos kitos priemonės yra išnaudotos. Kolegos, visos priemonės nėra išnaudotos. Mes esame pasiryžę jas išnaudoti ne tik panaikinant šį baudžiamąjį įstatymą, o žmonėms, kurie turi priklausomybių, suteikiant pagalbą", - plenariniame posėdyje sakė A. Armonaitė.

Tuo metu opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) parlamentaras Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad diskusijoje dėl dekriminalizavimo suplakami pagalbos žmonėms ir baudžiamosios teisės argumentai.

„Manau, kad šioje diskusijoje labai dažnai supainiojame argumentus ir bandome pasakyti, kad dekriminalizacija yra noras padėti priklausomiems asmenims",- prieš projektą pasisakė jis.

„Aš manau, kad čia yra noras judėti link narkotinių medžiagų normalizavimo, tai reiškia, pasakyti visuomenei, kad vartoti yra normalu ir už tai galima susimokėjus keliolikos ar keliasdešimt eurų baudą tai tęsti. To nevengia pasakyti ir žmonės, kurie teikia šiuos siūlymus, prisipažįstantys, kad jie iki šiol patys vartoja narkotines medžiagas ir nemato tame jokios problemos. Tai, manau, kad tai yra tiesiog dviveidystė",- mano A. Veryga.

Šešėlinė vyriausybė: valdantieji manipuliuoja melagingais argumentais

Šešėlinės Vyriausybės posėdyje dalyvavę ekspertai teigia, kad viešojoje erdvėje manipuliuojama tam tikra informacija ir apeliuojama į žmonių jausmus, siekiant parodyti neva esamas priežastis, kodėl būtina dekriminalizuoti narkotikus. Manipuliavimą mato ir LVŽS politikai.

Šešėlinės vyriausybės posėdyje dalyvavę ekspertai nurodo tris atvejus, kurie neatitinka tikrovės.

1 melas: „Už „žolės" suktinukę - tamsi dėmė visą likusį gyvenimą (asmeniui teistumas)." Tačiau ekspertas pažymi, kad suktinukės atvejis vertinamas pagal BK 259 str. 2 dalį ir asmuo laikomas padaręs baudžiamąjį nusižengimą. Teistumas atsiranda tik už nusikaltimus. Už baudžiamuosius nusižengimus teistumas neatsiranda, asmenys laikomi neteistais (BK 97 str.).

2 melas: „Už paprastą kanapių suktinės parūkymą nuo šiol gresia ilgi metai kalėjimo." Ir tai ekspertas lengvai paneigia, nurodydamas, jog laisvės atėmimo bausmė už neteisėtą disponavimą nedideliu kiekiu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti nėra numatyta.

3 melas: „Dekriminalizavimo tikslas - grąžinti į buvusią padėtį iki 2017 m." Naudodami šį argumentą, valdantieji siūlo naikinti BK 259 str. 2 d., kuri nuo naujojo BK įsigaliojimo 2003-05-01 nebuvo pakeista.

Lietuvoje Baudžiamoji atsakomybė taikoma tiems asmenims, kuriems prevencijos priemonės neužkirto kelio narkotikų vartojimui. Pasak A. Kiškio, narkotikų vartojimas, kai perauga į priklausomybę, drauge perauga į kitus, net labai sunkius nusikaltimus, padaromus siekiant gauti reikiamą dozę bet kokia kaina. Todėl narkotikų vartojimas nėra vien sveikatos, bet kartu ir nusikalstamumo problema.

„Matome, kad valdantieji spekuliuoja bausmėmis, kad dekriminalizavimo projektas lengviau skintųsi kelią. O dekriminalizavus nedidelio narkotikų kiekio laikymą, jaunimui pasiųsime žinią, kad tai - žaislas ir pramoga. Tie, kurie teikia šiuos siūlymus, visiškai neslepia, kad ateityje būtų smagu kalbėti apie narkotinių medžiagų legalizavimą", - sako buvęs sveikatos ministras Aurelijus Veryga.

Rekomenduojami video