Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nustatyta diagnozė - nepotizmas

Biržų savivaldybės antikorupcijos komisija nustatė nepotizmo atvejį. Ir ne bet kur, o pačioje rajono valdžios širdyje – savivaldybės administracijoje.

Nepotizmas – tarnybinės padėties naudojimas giminėms ir draugams proteguoti.

Toks sprendimas priimtas įvertinus valdančiosios Vyto Jarecko koalicijos „Vieningi Biržai“ nario, liberalsąjūdiečio Aido Vaitkevičiaus draugės Severinos Aučinaitės atėjimo į darbą savivaldybės administracijoje aplinkybes.

Perkelta tarnybinio kaitumo būdu

„Šiaurės rytai“ rašė, kad Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos kanclerio liepos 19 dienos potvarkiu Severina Aučinaitė perkelta iš ministerijos Augalininkystės ir agrarinės aplinkosaugos skyriaus vyriausiosios specialistės pareigų į Biržų rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės pareigas.

Buvusi ministerijos tarnautoja atlieka tą patį darbą kaip ir buvusio savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus registratorė.

Iš Biržų išvykusios ir ŽŪM skelbtą konkursą laimėjusios S. Aučinaitės darbo stažas ministerijoje – nepilni keturi mėnesiai.

Prieš specialistės perkėlimą į Biržus buvo perrašyta būsimos darbuotojos pareigybė. Iš jos dingo reikalavimas turėti socialinių mokslų studijų srities aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Liko tik reikalavimas turėti bet kokios srities aukštąjį universitetinį išsilavinimą. S. Aučinaitės išsilavinimas susijęs su genetika.

Pataisius pareigybės aprašą S. Aučinaitė galėjo būti perkeliama į Biržų rajono savivaldybę. Konkursas į minimas pareigas neskelbtas. S. Aučinaitė į Biržus perkelta tarnybinio kaitumo būdu.

Ministerijoje dirbusios specialistės pareiginės algos koeficientas buvo 7,70. Toks pat paliktas ir savivaldybėje.

Buvusiame savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje registratore dirbusios ir vedėją pavadavusios tarnautojos pareiginės algos koeficientas buvo 6,4. Šiuo metu skyriuje dirbančios civilinės metrikacijos specialistės atlyginimo koeficientas taip pat mažesnis už naujosios kolegės.

S. Aučinaitė savivaldybėje dirba nuo liepos 25 dienos.

Šiuo įdarbinimo atveju susidomėjo Antikorupcijos komisija. Šią savaitę vykusiame posėdyje ji svarstė, ar tai yra nepotizmo atvejis.

Nepatogu ir gėda

Komisijos pirmininkė Irutė Varzienė prašė Biržų savivaldybės administracijos direktoriaus Vido Eiduko paneigti ar patvirtinti apie S. Aučinaitės perkėlimo į savivaldybę aplinkybes teiginius, išsakytus „Šiaurės rytuose“.

V. Eidukas teigė šio straipsnio neskaitęs. Tačiau visus laikraščio teiginius, perskaitytus I. Varzienės, jis patvirtino.

V. Eiduko buvo klausiama, ar jis buvo susipažinęs su savivaldybės vidaus auditorės informacija, kuri nurodė, jog Civilinės metrikacijos skyriuje dviejų darbuotojų yra per daug. Tačiau direktorius aiškiai negalėjo atsakyti, ar su auditore apie tai diskutavo.

„Aš manau, kad čia yra nepotizmo atvejis. Per daug sutapimų, atsitiktinumų, viskas vyko per greit. Žiūrint paprastai - nepatogu ir gėda nagrinėti dalykus, kurie akivaizdūs“, - sakė I. Varzienė.

Ją stebina, kad atėjus naujai valdžiai, kuri iki šiol kalba apie reorganizaciją, pirmiausia plečiamas buvęs civilinės metrikacijos skyrius. Registratoriaus etatas pasirodė svarbiausias, priimto darbuotojo koeficientas svarbesnis nei anksčiau dirbusių darbuotojų.

V. Eidukas pabrėžė, kad „viskas padaryta įstatymo ribose“. Jis aiškino čia nematantis korupcijos. Jo nuomone, šiam etatui skiriami krūviai pakankami, nes dirbama savaitgaliais, kai mokamas dvigubas atlyginimas. Ir pasirinktas specialistas ne iš vieno, o iš dviejų kandidatų.

V.Eidukas tikino neturėjęs informacijos, kad kas nors yra kieno nors draugė, priimant sprendimą jam niekas įtakos nedarė.

Savivaldybės administracijos direktorius pareiškė negalėjęs jaunam žmogui neleisti atvykti į Biržų kraštą. Jis pabrėžė matąs ir daugiau papildomų naujosios specialistės pliusų – kalbų žinojimą, iniciatyvumą.

Direktorių I. Varzienė perspėjo, kad kalbos, pabrėžiant priimamų dirbti specialistų amžių, gali atsidurti lygių galimybių kontrolieriaus akiratyje.

Politikė teigė suprantanti, kad teisiškai viskas atlikta teisingai. Bet, jos nuomone, reikėjo skelbti konkursą ir, jei nebūtų niekas atėjęs, tada galimai keisti pareigybę ar perkelti kaitumo būdu specialistę į Biržus.

„Per daug atsitiktinumų, kurie yra surežisuoti“, - įsitikinusi politikė.

Komisijos narė Joana Kvedaravičienė atkreipė dėmesį į V. Eiduko nuomonę, kad savivaldybės auditorės išvada, jog dviejų civilinės metrikacijos darbuotojų per daug, jam esą neprivaloma vykdyti.

„Jei būtų lėšų taupymas, būtų visiškai užtekę darbuotojo, dirbančio pagal darbo sutartį“, - savo nuomonę pareiškė J. Kvedaravičienė.

I. Varzienės nuomone, net jei hipotetiškai nebuvo žinoma, kad į šią vietą ateis politiko gyvenimo draugė, buvo galima nesukurti tokio neskaidraus lauko.

Politikas Mantas Visockas sakė dalyvavęs seminaruose apie korupciją. Jam atrodo, kad mažuose miesteliuose sudėtinga išvengti nepotizmo, nes visi vieni kitus pažįsta.

I. Varzienė sakė irgi buvusi seminaruose. Ir ten kaip tik išgirdusi, kad būtent dėl to, kad būtų išvengta nepotizmo, mažuose miesteliuose valstybės tarnautojai turėtų ypatingai laikytis reikalavimų, nesukuriant lengvatinių sąlygų.

Du iš keturių mato nepotizmą

Įvertinusi visas Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiojo specialisto perkėlimo aplinkybes (neatsižvelgta į vidaus audito rekomendacijas, neskelbtas viešas konkursas, susiaurinti kvalifikaciniai reikalavimai) Antikorupcijos komisija mano, kad tai yra nepotizmo atvejis, ir rekomenduoja Biržų rajono savivaldybės administracijai visus konkursus organizuoti skaidriai ir viešai, nes nepotizmas menkina įstaigos reputaciją ir mažina gyventojų pasitikėjimą viešojo administravimo institucijomis.

Toks sprendimas priimtas vykusiame Biržų rajono savivaldybės antikorupcijos komisijos posėdyje.

Už šį sprendimą baldavo du komisijos nariai – pirmininkė Irutė Varzienė ir narė Gražina Kučinskienė.

Komisijos pirmininko pavaduotoja Joana Kvedaravičienė pasisakė už tai, kad šiuo atveju yra nepotizmo požymių.

Komisijos narys Mantas Visockas balsavo už tai, kad nepotizmo atvejis nenustatytas. Kadangi už nepotizmo atvejo pripažinimą balsavo du komisijos nariai iš keturių, priimant sprendimą lemiamas buvo pirmininkės balsas.

Antikorupcijos komisiją sudaro septyni nariai. Tačiau trys iš jų posėdyje nedalyvavo, nors priežasčių nepranešė – tai V. Tušinskienė, S. Karosienė ir V. Jasinevičienė.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video