Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuosprendis netenkina nei nuteistųjų, nei prokurorų (13)

 Teisiant Agurkinius, būta ir bylos epizodų, dėl kurių Klaipėdos apygardos teismas (KLAT) teisiamuosius išteisino. Vienas tokių – 45 kilogramų kokaino kontrabanda iš Brazilijos, kitas – pasikėsinimas į Aurelijų Perminą.

Pirko brangią jachtą

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad Saulius Velečka, Audrius Petkauskas, jo brolis dvynys Darius Petkauskas, taip pat Norbertas Tučkus, Tadas Petrošius, Saulius Vyšniauskas, Tadas Vieraitis su kitais, kurie arba ieškomi, arba patraukti baudžiamojon atsakomybėn Ispanijos Karalystėje organizavo labai didelio narkotinės medžiagos – kokaino – kiekio įgijimą Brazilijos Federacinėje Respublikoje ir, kaip rašoma kaltinamojoje išvadoje, „organizavo neteisėtą šio kokaino gabenimą iš Pietų Amerikos į Ispanijos Karalystę“. Kaip nustatė prokurorai, tai buvo 45,85 kg kokaino, kuris vėliau turėjo būti pargabentas iš Ispanijos į Nyderlandus.

Pagal kaltinamąjį aktą, kokaino įsigijimą finansavo S. Velečka iš nusikalstamo susivienijimo bendro pinigų fondo. Kiti grupuotės nariai turėjo nupirkti jachtą, parinkti jos įgulą, aprūpinti ryšio priemonėmis, organizuoti kokaino gabenimą iki Kanarų salų. Kanaruose kokaino saugojimą turėjo užtikrinti S. Vyšniauskas. Toliau kokainas turėjo būti išvežtas į Nyderlandus, o iš ten – į Jungtinę Karalystę.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad Agurkiniai Brazilijoje už 200 000 eurų nupirko jachtą ir sukrovė į ją 45 kilogramus kokaino. Tačiau, kai 2013 metų pradžioje jachta iš Brazilijos pajudėjo Kanarų salų link, Kriminalinės policijos biuro pareigūnai pradėjo plačią operaciją prieš Agurkinius. Vienu metu buvo sulaikyti beveik visi grupuotės lyderiai.

Leido slapta sekti

Ir jachta, ir kokainas iš tikrųjų buvo, tačiau jų susieti su Agurkiniais teismo metu nepavyko. Pareigūnai bandė tai padaryti organizuodami nusikalstamą veiką imituojančius veiksmus. 2013 metų liepos 19 dieną Vilniaus miesto apylinkės teisme buvo priimta nutartis dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmų ir nusikalstamą veiką imituojančių veiksmų atlikimo bei slapto sekimo. Nutartimi nuo tų metų liepos 19-osios iki kitų metų sausio 19-osios policijos pareigūnams ir sutikusiam jiems talkinti Vilmantui Veršuliui, buvo leista užmegzti ryšį su S. Velečka, D. Petkausku, T. Vieraičiu ir jų bendrininkais, slapta stebėti, sekimo metu daryti vaizdo ir garso įrašus, slapta patekti į nusikaltimams naudojamas gyvenamąsias patalpas, transporto priemones, narkotinės medžiagos gabenimo ar saugojimo vietas ir atlikti kitus reikalingus veiksmus.

Neteisėti įrodymai

Teismui taip pat buvo pateikti V. Veršulio ir D. Petkausko vienas kitam rašyti laiškai. Vieni jų buvo atspausdinti ant spalvoto popieriaus, parašyti be klaidų, kiti – su klaidomis, keiksmažodžiais, žodžiai sutrumpinti. V. Veršulis teisiamojo posėdžio metu pripažino, kad policijos pareigūnams pateiktus jo elektroninius laiškus, spausdino patys policijos pareigūnai. Jie diktavo ir laiškų turinį, tik V. Veršulis kai kuriuos pareigūnų parašytus elektroninius laiškus redagavo įterpdamas į tekstą keiksmažodžių.

Teismas nustatė, kad prie elektroninių pašto dėžučių buvo jungtąsi iš kompiuterių, priklausančių Vidaus reikalų ministerijai ir Policijos departamentui, nors pagal Vilniaus miesto apylinkės teismo priimtą nutartį tokių veiksmų atlikti nebuvo leista. Teismas įvertino visas pareigūnų padarytas klaidas ir nusprendė, kad Nusikalstamos veiklos imitavimo modelis (NVIM) gautas neteisėtai ir jame esanti informacija neturi jokios įrodomosios vertės – ja negalima grįsti teismo apkaltinamojo nuosprendžio išvadų.

KLAT kolegija pažymėjo, kad 2013 metų liepos 20 dieną Ispanijos policijos pareigūnai 45,85 kg kokaino surado Grand Kanarijoje, sulaikė narkotikus gabenusius asmenis, tačiau nei D. Petkauskas, nei kiti teisiamieji neturėjo jokios galimybės organizuoti neteisėtą kokaino laikymą Ispanijoje, jo gabenimą iš Ispanijos į Nyderlandus, o vėliau – į Jungtinę Karalystę ir kokainą ten platinti, nes realiai tuo kokainu nedisponavo. Todėl šiame epizode visi, kuriems buvo pareikšti kaltinimai, buvo išteisinti.

Nepateikė jokių įrodymų

Labai panašiai atsitiko ir su epizodu, kuriame S. Velečka, anot ikiteisminio tyrimo, veikdamas kartu su D. Petkausku ir V. Veršuliu, tuo metu atlikusiu nusikalstamą veiką imituojančius veiksmus, organizavo A. Permino, bendraujančio su teisėsaugos pereigūnais, nužudymą.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, S. Velečka 2013 metų rugsėjo pradžioje nurodė D. Petkauskui pačiam arba per kitus asmenis surinkti visą informaciją apie A. Permino gyvenamąją vietą, naudojamas transporto priemones, važiavimo maršrutus ir lankymosi vietas, gyvenimo būdą ir parengti jo nužudymo planą. D. Petkauskas gan greitai padarė tai, kas jo buvo paprašyta, ir kavinėje susitikęs su V. Veršuliu pasiūlė šiam dalyvauti nužudymo operacijoje. V. Veršulis turėjo surasti žmogų, kuris sutiktų už pinigus padėti atsikratyti parodymus duodančiu buvusiu grupuotės nariu. D. Petkauskas šiam tikslui pažadėjo V. Veršuliui perduoti Kalašnikovo tipo automatą.

Už A. Permino nužudymą Agurkiniai buvo pasiruošę sumokėti 20 000 eurų.

Tačiau teismui jokių įtikinamų įrodymų, kad S. Velečka įsakė nužudyti A. Perminą, nebuvo pateikta. Remiantis teisiamojo posėdžio metu ištirtais įrodymais nustatyta, kad S. Velečka nuo 2013 metų sausio 22 dienos buvo sulaikytas ir laikomas Lukiškių tardymo izoliatoriuje - kalėjime. Nors pas jį ir buvo rasti belaidžio ryšio modemas, SIM kortelės, bet teismui nebuvo pateikta įrodymų, jog S. Velečka bendravo su D. Petkausku ir pastarajam nurodė rinkti informaciją apie A. Perminą bei paruošti jo nužudymo planą. Spalio 6-os dienos pokalbio tarp V. Veršulio ir D. Petkausko metu pastarasis pasakė V. Veršuliui, kad Saulius neskambins iš izoliatoriaus, nes „gali turėtų problemų, o jis jų nenori“. Teisiamojo posėdžio metu išklausius ir kitus garso įrašus nė viename nenustatyta, jog pokalbių metu būtų kalbama apie S. Velečkos kokį nors vaidmenį darant ikiteisminio metu įtartą nusikalstamą veiką.

Kad šis epizodas yra provokacija, sutiko ir KLAT teisėjų kolegija.

Policijos provokacija

Iki priimant teismo nutartį dėl nusikaltimo veiklos imitavimo (NVIM) D. Petkauskas ir V. Veršulis buvo susitikę tik vieną kartą. Šis susitikimas yra užfiksuotas slapto sekimo protokolu, taip pat užfiksuotas ir pokalbis. Teisiamojo posėdžio metu išklausius pokalbio garso įrašą nustatyta, jog kaltinamasis D. Petkauskas pokalbio metu du kartus pamini žodį „Šūdmaišis“, tačiau sako, kad jis užsiima prostitučių firmos veikla, kad kažkas kažką „ant jo papasakojo“ ir neaptaria jokių planų ar būdų, kaip  nužudyti A. Perminą. Apie jį pradėta kalbėti tik penktajame susitikime. Todėl teismas konstatavo, jog nebuvo faktinio pagrindo taikyti NVIM kaltinamajam D. Petkauskui dėl rengimosi nužudyti A. Perminą ir, kad buvo įvykdyta policijos provokacija, o visi įrodymai, gauti provokacijos metu, pripažįstami gautais neteisėtu būdu.

Teismas taip pat konstatavo, jog žudyti A. Perminą dėl to, kad jis duoda parodymus nebuvo jokio tikslo, nes dar anksčiau panašius parodymus jau buvo davę Žilvinas Laurinavičius bei Vilius Šiukšta.

Tad šiame epizode ir S. Velečka, ir D. Petkauskas buvo išteisinti.

 

 

Žilvinas VIZGIRDA

Rekomenduojami video