Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuo liepos neįgalieji galės turėti asmeninį asistentą

Seimas pritarė pataisoms, kuriomis užtikrinamos didesnės galimybės neįgaliesiems mokytis, dirbti ir savarankiškai gyventi bendruomenėje. Visus šiuos pokyčius nuo liepos 1-osios atneš teikiama individuali asmeninio asistento pagalba, o asmeninė pagalba bus įtvirtinta kaip viena iš specialiųjų poreikių rūšių.

Tikimasi, kad užtikrinus asmeninės pagalbos teikimą, į darbus galės grįžti 50–70 proc. neįgaliųjų šeimos narių, kurie iki šiol užsiimdavo namiškio su negalia priežiūra. Taip pat turėtų padidėti ir dirbančių neįgaliųjų skaičius.

Naująją tvarką teigiamai įvertino ir Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė. Tuo metu Kėdainių rajono neįgaliųjų draugijos l. e. p. pirmininkė Daiva Sipavičienė įsitikinusi, jog neįgaliųjų, kuriems reikalinga asmeninio asistento pagalba, yra tūkstančiai.

Iki įstatymo įsigaliojimo – dar keli žingsniai

„Asmeninio asistento paslauga Kėdainių rajono savivaldybėje teikiama nuo 2020 m. vasaros pagal projektą „Kompleksinių paslaugų teikimas šeimai Kėdainių rajono savivaldybėje“. Paslaugą teikia Kėdainių bendruomenės socialinis centras. Šiuo metu paslaugos teikiamos 12 asmenų. Poreikis yra visiškai patenkinamas“, – „Rinkos aikštei“ sakė J. Blinstrubaitė.

Vis tik, anot skyriaus vedėjos, iki įsigaliojant įstatymui, t.y. iki liepos 1 d., Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turės parengti ir patvirtinti mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarką, kuri reglamentuos neįgaliojo mokėjimo už asmeninės pagalbos teikimą išlaidų dydžio nustatymą, neįgaliojo finansinių galimybių mokėti už asmeninės pagalbos teikimą vertinimą.Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės, šiuo metu asmeninio asistento paslaugos teikiamos 12 asmenų ir poreikis yra visiškai patenkinamas./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Asmeninė pagalba nemokamai bus teikiama neįgaliesiems, kurių pajamos bus mažesnės nei 256 Eur per mėnesį. Didesnes pajamas gaunantys neįgalieji turės apmokėti 20 proc. pagalbos teikimo kaštų, tačiau negalės viršyti 20 proc. jo pajamų, – paaiškino specialistė. – Taip pat Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) turės parengti, o ministras – patvirtinti asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir teikimo tvarką, kuri reglamentuos asmeninės pagalbos negalią turintiems asmenims poreikio vertinimo kriterijus, asmeninio asistento pagalbos organizavimo ir teikimo, teikimo sustabdymo ir atnaujinimo bei nutraukimo tvarką, asmeninio asistento atliekamas funkcijas, teikiamą pagalbą, jos finansavimą ir kontrolę.“

Iki įsigaliojant įstatymui SADM turės parengti, o ministras – patvirtinti ir valstybės biudžeto lėšų asmeninei pagalbai teikti paskirstymo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarką.

„Tikimės, kad iki 2021 m. liepos 1 d. poįstatyminiai teisės aktai bus parengti laiku, kad savivaldybės galėtų pasirengti savo ruožtu sklandžiam paslaugos teikimui“, – vylėsi J. Blinstrubaitė.

Asmeninių asistentų užteks

Kaip teigė pašnekovė, dažniausiai neįgaliesiems reikia pagelbėti daugelyje gyvenimo atvejų.

„Lydint juos į įstaigas, atliekant asmens higienos procedūras, rūpinantis maistu, tvarkant asmens finansinius reikalus, orientuojantis aplinkoje, tinkamos transporto priemonės organizavimas ir kt. Svarbu nepamiršti, kad asmeninis asistentas padeda neįgaliajam atlikti tam tikrus veiksmus, o ne atlieka už jį“, – pabrėžė Socialinio paramos skyriaus vedėja.

Pasidomėjus, ar įsigaliojus naujajai tvarkai, bus pakankamai asmeninių asistentų Kėdainių rajone, t.y. ar bus žmonių, norinčių dirbti šį darbą ir kiek papildomai jų reikėtų įdarbinti, savivaldybės atstovė sakė:

„Šiuo metu vykdydami pilotinį projektą numatėme įdarbinti du asmenis, tiek žmonių ir dirba. Esant poreikiui, bus įdarbinami ir darbuotojai.“

J. Blinstrubaitė paskaičiavo, kad šiuo metu teikiamai paslaugai per mėnesį išleidžiama apie 2 500 eurų. Paslauga pagal projektą teikiama nemokamai. Priėmus atitinkamus poįstatyminius teisės aktus bus galima tiksliau atsakyti į klausimą, kiek maždaug gali reikėti pinigų šiai paslaugai teikti Kėdainių rajone po liepos pirmosios.

Lygios teisės visiems

Tuo metu Kėdainių rajono neįgaliųjų draugijos l. e. p. pirmininkės Daivos Sipavičienės nuomone, paslaugos negalią turintiems asmenims Lietuvoje dar nėra pakankamai užtikrintos.

„Bet labai džiaugiuosi, kai pamatau ir perskaitau kažką gero, kas susiję su negalią turinčiais žmonėmis. Kad ir apie naujai išleistą įstatymą „Dėl asmeninio asistento neįgaliajam“. Įstatymas geras, bet ar pakankamai, kad būtų visiems negalią turintiems asmenims prieinamas?

Prieinamas ir pareikštas noras negalią turinčių asmenų sakau dėl to, kad nemanau, jog asmuo iš savo „vargano invalidumo“ norėtų susimokėti, kad ir tų 20 proc., – svarstė draugijos pirmininkė. – Manau, jog turėtų būti lygios teisės visiems negalią turintiems asmenims.

Tačiau bėgant metams, jei įstatymas pasitvirtins, galbūt norą pareikš daugiau negalią turinčių asmenų. Per metus galima būtų aprūpinti šimtus tokių žmonių, ir toks rezultatas būtų neblogas. Svarbiausia, kad neįgalusis turėtų informacijos ir kreiptųsi pagalbos.

Kaip sakė D. Sipavičienė, Kėdainių mieste, rajone tikrai yra be galo daug neįgalių žmonių, kuriems reikia pagalbos – tūkstančiai ir daugiau.

„Mūsų draugija, dar keletas organizacijų jų turi. O kiek mes jų dar nežinom, kurie tyliai sau būna namuose ir nereikalauja patenkinti jokių jų poreikių. Jiems gerai taip, kaip yra. Ir tai liūdina. Jie negauna tos informacijos, ypač kaimo žmogus. O gal žino, bet nesupranta. Negalią turintiems asmenims reikia visko, o beveik viską gali atlikti asmeninis asistentas – nupirkti vaistus, maistą, sutvarkyti namus, pagaminti valgyti, išskalbti, numaudyti ir t.t.“, – asmeninio asistento svarba neįgaliojo žmogaus gyvenime pabrėžė pašnekovė.

Kalbant apie didžiausią pagalbą negalią turinčiam asmeniui, ji įvardija pavėžėjimo paslaugą.

„Pati registruoju skambučius vykimui į gydymo įstaigas ir matau, kaip žmonėms ši paslauga reikalinga. Maisto nupirks kaimynas, vaistų taip pat gali nupirkti, bet pavežti neįgalųjį reikia laiko ir išlaidų, tad beliekame mes ir Paraplegikų asociacija, su kuriomis negalią turintys asmenys saugiai, ramiai, pigiai vyksta į gydymo įstaigas.

Mano nuomone, jei transportui, t.y. pavėžėjimo paslaugai būtų skiriama daugiau lėšų, negalią turintį asmenį būtų galima pavežti ir į Migracijos tarnybą, banką, kirpyklą, vaistinę, netgi į pirtį – o kodėl gi ne?“ – retoriškai svarstė l. e. p. draugijos pirmininkė.

Dėkoja savivaldybės Socialiniam skyriui

Asmeninio asistento pagalba neįgaliajam, pasak D. Sipavičienės, būtų naudinga ne tik jam, bet ir artimiesiems.

„Jie grįžta iš darbo ar kokių reikalų, o jų asmuo jau aprūpintas. Ir tada lieka tik bendravimas, kuris negalią turinčiam asmeniui yra pirmoje vietoje. Taigi, iki pietų patarnauja asmeninis asistentas, o popietinis darbas, t.y. bendravimas, lieka su savais žmonėmis. Tai puiku...

Tačiau ne visi turi artimuosius. Juk yra ir vienišų, negalią turinčių, sunkių ligonių ir jiems šalia žmogus be galo reikalingas“, – jautriai kalbėjo moteris ir prideda dar jautresnius savo pamąstymus ir pasvajojimus ateičiai:

„Aš čia jau reiškiu savo asmeninę nuomonę labai dažnai pagalvodama – kaip gerai būtų, kad pačiuose Kėdainiuose atsirastų senelių namai, negalią turinčių asmenų namai, kur vieniši, negalią turintys asmenys galėtų praleisti savo dienas draugų, bendraminčių, tokių pat kaip jie, gyvenimą.

Atsirastų bendravimas, neužsisklendimas savyje. Kartu džiaugtųsi savo dienomis, „pasibėdavotų“ apie savo ligas, prisimintų jaunystę ir tada jų gyvenimas tikrai būtų daug laimingesnis, šviesesnis, o galbūt ir sveikesnis.

Aš gėriuosi Kėdainių rajono savivaldybės socialiniu skyriumi, jų vadove, specialistais – daug yra padaryta dėl mūsų, negalią turinčių asmenų. Ir toliau sprendžiama bei daroma. Ačiū Jiems...

Juk yra apgyvendintų negalią turinčių asmenų, bet kiek jų dar laukia savo eilės – „nameliai“ – ne balionas – nesiplečia, todėl ir pamąstau apie didesnes, erdvesnes patalpas, apie negalią turinčių asmenų didesnį apgyvendinimo skaičių...

Kažkas yra pasakęs – „Tikėk tuo, ko nėra, tam, kad būtų“...

Kas galės gauti asmeninio asistento pagalbą?

Asmeninę pagalbą galės gauti visi neįgalieji, kuriems šis poreikis bus nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį.

Tokios pagalbos poreikį 1 metams nustatys socialiniai darbuotojai pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką. 

Asmeninio asistento paslaugą galės teikti fizinis asmuo, kuris su neįgaliuoju nėra susijęs artimais giminystės ryšiais. Asmeninis asistentas, prieš pradėdamas teikti pagalbą, turės išklausyti įžanginius individualaus priežiūros personalo mokymus.

Per pusę metų iki 2022 metų asmeninė pagalba būtų suteikta maždaug 600 žmonių, o nuo 2022 metų kasmet – maždaug 1 500 neįgaliųjų.

Šiemet iš valstybės biudžeto prireiks 2 mln. eurų, o nuo 2022 metų kasmet – po 10 mln. eurų.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Rekomenduojami video