Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nueinanti Vyriausybė liepė gerti darbe

Kažin ar visi žino, kad pagal galiojantį Vyriausybės nutarimą gali gauti darbdavio nurodymą vartoti alkoholį. Taip – būtent nurodymą. Taip parašyta juodu ant balto.

Darbdavio nurodymu

Valdyti pradedanti koalicija planuoja ambicingas antialkoholines akcijas. Tačiau vieni iš koalicijos partnerių – socialdemokratai – dar visai neseniai štampavo teisės aktus, kurie glumina savo formuluotėmis.

Antai 2016 m. gegužės 18 d. Vyriausybės nutarimas Nr. 503 „Dėl transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo“ galbūt rašytas apsvaigusio, piktai pokštavusio ar šiaip nelabai protingo žmogaus.

Tik toks galėjo sugalvoti punktą 2.1., kuriame teigiama: „Darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, valstybės tarnautojų ir Lietuvos Respublikos valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme nurodytų valstybės pareigūnų (toliau – darbuotojai) iškvėptame ore, kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose (toliau – biologinės organizmo terpės) leidžiama etilo alkoholio koncentracija darbo metu – 0,2 promilės. Jeigu alkoholis vartotas darbdavio nurodymu ar jam leidus pagal gamybos proceso ar protokolo reikalavimus, darbuotojų biologinėse organizmo terpėse leidžiama etilo alkoholio koncentracija darbo metu – 0,4 promilės“.

Taigi darbdavys, bent jau teoriškai, remdamasis Vyriausybės nutarimu, gali liepti darbuotojui gerti alkoholį, jei to reikalauja jo sugalvotas gamybos procesas ar protokolas.

nut3

Gal tai klaida?

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Seime Artūras Skardžius sakė esąs labai nustebęs, kad toks nutarimas išvis galėjo išvysti dienos šviesą, tačiau mano, jog tai galbūt kažkokia klaida.

„Aš pasidomėsiu. Galbūt yra tam tikrų profesijų – konditeriai, degustuotojai, kuriems to reikia, bet šiaip labai keista. Greičiausiai čia bus kažką privėlę teisės akto rengėjai (Vyriausybės kanceliarija – aut. past.). Tikrai niekas darbuotojui negalėtų nurodyti vartoti alkoholį,“ – „Valstiečių laikraščiui“ dievagojosi A. Skardžius.

LSDP Vilniaus skyriaus vadovu neseniai išrinktas Algirdas Markevičius taip pat stebėjosi pačiu nutarimo priėmimo faktu, bet patvirtino žinojęs apie jo egzistavimą. „Stebėjausi, nutarimą atsišviečiau. Nei darbo sutartyje, nei pareiginėse instrukcijose, nei gamybos procesų reikalavimuose tokių dalykų negali būti. Nei darbdavys, nei Vyriausybė nieko negali priversti vartoti alkoholį, jei jis nenori“, – sakė A.Markevičius, kuris yra ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos narys ir Vilniaus profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininko pavaduotojas.

Anot šio neseniai A.Butkevičiui kritikos pažėrusio profsąjungų aktyvisto, darbuotojas turėtų darbe būti blaivus, tad panašūs galiojantys nutarimai išvis nesuprantami, ypač kai į valdžią partija eina su blaivybei besimeldžiančiais partneriais.

Seimo narys, opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Laurynas Kasčiūnas „Valstiečių laikraščiui“ sakė nebegalįs daugiau komentuoti buvusios Vyriausybės paliktų keistenybių.

Laurynas Kasčiūnas

„Tai absurdas. Tiesiog absurdas ir visai nesvarbu, ar tai kažkokia klaida, ar sąmoninga politinė valia. Galimas darbdavio nurodymas darbuotojui girtauti įteisintas Vyriausybės nutarimu – net komentuoti šito negaliu. Nebent reiktų pasigerti, pagal socdemų Vyriausybės instrukcijas“, – šmaikštavo konservatorius.

Taip ir parašyta?

Po Vyriausybės nutarimu pasirašo dabar jau nueinantis premjeras Algirdas Butkevičius ir besitraukiantis vidaus reikalų ministras Tomas Žilinskas. Šiandieninės koalicijos dominuojanti politinė jėga – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Jos vadai šypsosi ir gūžčioja pečiais.

„Darbdavio nurodymu? Tikrai taip ir parašyta? Turbūt tai buvo taikoma kokioms nors diplomatų etiketo taisyklėms? Sunku pasakyti, bet labai keista. Na, aš esu blaivios Lietuvos atstovas, tai negalėčiau pritarti tokiai formuluotei“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė paskirtasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Paklaustas, ar minėtą nutarimą naikins, jis atsakė – „turbūt“.

Paskirtasis premjeras S. Skvernelis negalėjo patikėti, kad Vyriausybės nutarimas liepia gerti alkoholį darbe.

LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, plačiai reklamuojantis antialkoholines nuostatas, žadantis net Konstituciją pakeisti, kad prekyba alkoholiu būtų valstybės monopolis, norintis Lietuvą paversti Švedija, irgi reiškė nuostabą dėl dabartinių koalicijos partnerių teisinio palikimo.

„Mes grįžtame prie nacionalinės alkoholio kontrolės programos. Visus tuos dalykus stengsimės pastebėti ir įvertinti. Padaryti tokį bendrą dokumentą, kur būtų įvertinti visi įstatymai. Į tą sritį pateks ir tai, ką jūs paminėjote“, – tikino R. Karbauskis.

Formuluotę „darbdavio nurodymu“ R. Karbauskis vadino visišku absurdu. „Čia gal turėta omenyje diplomatinė tarnyba, kai tarsi vartojama pagal protokolą. Bet pats įrašymas, kad „nurodymu“... Neįsivaizduojama – kaip būtų galima to reikalauti“, – stebėjosi LVŽS vadovas.

Įdomu tai, kad Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotoju LVŽS maloningai delegavo didelę diplomatinių priėmimų patirtį turintį ir abstinencija nepasižymėjusį, buvusį konservatorių Egidijų Vareikį. Išties, ar yra profesija, kai darbdavys gali nurodyti vartoti alkoholius gėrimus?

Nesuvokiama nesąmonė

Nutarimo nuostatų vertinimas šiuokart nekelia ginčų net tarp profsąjungų ir darbdavių. Pastarieji irgi šypsosi į ūsą.

Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) vadovas Danas Arlauskas „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad nematąs jokios prasmės nutarimo žodžiuose „darbdavio nurodymu“. Tai, anot jo, greičiausiai yra kanceliarinės „chaltūros“ pavyzdys, kai neturintys ką veikti pertekliniai valdininkai, rengiantys nutarimus, prikuria niekų.

„Žinoma, kad netgi alaus ar vyno degustuotojai degustuoja, o negeria. Išspjauna. Nes apgirtus atbunka skonio receptoriai. Diplomatiniai priėmimai? Jų kultūra irgi gerokai pasikeitusi. Daugelis priliečia prie lūpų ir pastato taurę arba per visą vakarą išgeria jos pusę. Kažkas daro ir kitaip, bet niekas negali nurodyti. Nurodymo sąvoka čia yra tikra komedija“, – tvirtino LDK vadovas.

Pasak D.Arlausko, bene vienintelė sritis, kai profesija verčia vartoti alkoholį – specialiųjų tarnybų ar vidaus reikalų sistemos žvalgų veikla. „Kaip žmogus, dirbęs specialiosiose tarnybose (tiek sovietų, tiek nepriklausomos Lietuvos – aut. past.), galiu patvirtinti, kad ten, kai reikia įgauti pasitikėjimą, įsiskverbti, išgauti informacijos, tikrai dažnai tenka gerti ir gerti daug. Patvirtinu – pačiam tai yra tekę daryti. Ir niekas ten promilių likučių po kablelio neskaičiuoja. Jei ryte atsimeni, kas buvo vakare, tai ir gerai. Tik čia nereikia nei Vyriausybės nutarimų, nei Darbo kodekso normų. Jos visiškai nepakeis specialiųjų tarnybų darbo specifikos“, – užtikrino D.Arlauskas.

Taigi susiruošę darbintis į diplomatinę tarnybą, konditerijos cechą, o ir šiaip bet kur, pasidomėkite ir tuo, kaip darbovietės valdžia žiūri į 2016 m. Vyriausybės nutarimą Nr.503. Pasitarkite su profsąjungomis, mat niekur nutarime nepatikslinama, ar darbdaviui nurodžius privalėsite gerti už savus, ar už jo pinigus.

Svarbiausia instrukcijos

kiaulakis

Giedrius Kiaulakis, politikos apžvalgininkas

Skamba komiškai, bet nelabai stebina. Yra visokių susitikimų, prezentacijų, verslo pietų. Dirbam globalioje aplinkoje. Koks prancūzas gali nesuprasti verslo pietų be vyno, su rusu gal ir degtinės nepamiršta maktelti už sėkmingą sandorį. Bet čia yra paprotiniai visiems savaime suprantami dalykai. Kai bandai juos įbiurokratinti, skamba kvailokai. Vyriausybės nutarimai šioje srityje išvis yra užribis.

Deja, bet tokia dabar tendencija – visi nori viską „aprašyti“, „reglamentuoti“, „suskaičiuoti“ ir visokie auditai nuolat ieško spragų. Kokie galimi veiksmai dar neaprašyti? Neškit čia detalias instrukcijas. Štai ir turi darbo biurokratų gaujos. Tik tokia ir yra panašių instrukcijų paskirtis. Apie tai rašė ir Franzas Kafka ir Jaroslavas Hašekas – dar prieš šimtą metų iš to šaipėsi. Bet šita „instruktorių“ padermė turbūt nesunaikinama.

Rekomenduojami video