Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
NMA vadovas skundžiasi premjerei dėl Kęstučio Navicko mobingo

Žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką per visą politinę jo karjerą lydi skandalai. Būdamas aplinkos ministru praėjusią Seimo kadenciją jis sulaukė interpeliacijos, o vėliau turėjo trauktis. Interpeliacija jam buvo surengta ir šią kadenciją, kai jis jau tapo konservatoriumi ir žemės ūkio ministru. Buvę oponentai jį apgynė, tačiau vienas svarbių jo valdomos sistemos tarnautojų dabar skundžiasi mobingu.

Liepė trauktis iš pareigų

Praėjusių metų lapkritį, kaip jau rašyta, žemės ūkio ministras K.Navickas tiesiogiai ir per kitus Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovus ir patarėjus Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovui Aleksandrui Muzikevičiui pasiūlė savo noru trauktis iš pareigų. Ne dėl priekaištų, susijusių su darbu, o šiaip – atlaisvinti kėdę. NMA vadovas ministro pasiūlymo tada „neišgirdo“, bet ministras, atrodo, toliau siekia savo.

A.Muzikevičių tuomet glumino tai, kad tiesioginės kritikos dėl darbo nebuvo. „Net 2021 m. atliktas NMA veiklos auditas nesulaukė pastabų. Keista, kad po jo, kiek teko girdėti, buvęs ŽŪM Audito skyriaus vedėjas turėjo pasitraukti“, – keistus sutapimus „Valstiečių laikraščiui“ (VL) tuomet minėjo NMA vadovas.

„Jau nuo praėjusių metų lapkričio pradėjau gauti pasiūlymus trauktis iš einamų pareigų. Kai nesutikau, pažeidžiant teisės aktus, buvo vertinta mano tarnybinė veikla. Tai daryta pažeidžiant įstatymais nustatytus terminus, procedūras, netgi man nedalyvaujant, nevykdant metinio pokalbio. Tokiu neteisėtu vertinimu mano veikla buvo įvertinta neigiamai ir man buvo pasiūlytos žemesnės pareigos“, – sako NMA vadovas A.Muzikevičius. Beje, tą vertinimą komisija vėliau panaikino.

Anot A.Muzikevičiaus, stebina tai, kad pasiūlymas trauktis buvo pateiktas nepasakant oficialios kritikos. „Mano veikla už ankstesnius ir 2021 metus įvertinta gerai (vadovaujantis ŽŪM Valstybės tarnautojų vertinimo komisijos sprendimu). Nauji uždaviniai ir rodikliai 2022 m. man, kaip NMA vadovui, suformuoti tik 2022 m. gegužės 12 d., jie yra vykdomi. Esu valstybės tarnautojas, todėl, vadovaujantis teisės aktais, pasiūlymas trauktis gali būti pateiktas tik oficialiu raštu“, – tuomet pabrėžė jis.

Kaip aiškėja, ŽŪM vadovybė vis dėlto ieško ir formalių priežasčių įrodyti, kad kėdės savo noru nepaliekantis direktorius yra niekam tikęs.

Siekia susidoroti su pavaldiniu?

A.Muzikevičius, kaip sužinojo VL, dėl neteisėto, jo nuomone, spaudimo pateikė skundą premjerei Ingridai Šimonytei.

Ministrės pirmininkės spaudos tarnyba du kartus pažadėjo atsakyti į paprastą klausimą – ar toks skundas gautas ir ką ketinama su juo daryti? Tačiau atsakymo nesulaukėme – matyt, tokia užduotis vyriausybės kanceliarijos klerkams sunkiai įkandama ir reikalauja daug laiko. Nors gali būti ir kitų tylos priežasčių – apie jas vėliau.

Redakcijai pavyko bent iš dalies susipažinti su tuo, kas nurodoma skunde. „Kreipiuosi į Jus siekdamas informuoti apie mano, Aleksandro Muzikevičiaus, valstybės tarnautojo – Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus – turimų teisių bei teisėtų interesų pažeidimą, taip pat apie tikslingai ir sistemingai daromą poveikį man vykdant tarnybinę veiklą, kas gali sukelti neigiamas pasekmes tiek mano vadovaujamos įstaigos – NMA – įvaizdžiui ir veiklai, tiek nepateisinamai kenkia mano asmens ir dalykinei reputacijai, bei apie mano tiesioginio vadovo Kęstučio Navicko vykdomą mobingą mano atžvilgiu“, – VL žiniomis, rašoma skunde premjerei I.Šimonytei.

Skunde NMA vadovas teigia, kad su juo siekiama susidoroti, priversti trauktis iš pareigų, o tyrimai ir veiklos vertinimas atliekami pažeidžiant galiojančią tvarką, aprašus ir procedūras.

„2022 m. kovo 8 d. pateikiau prašymą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos kancleriui dėl tarnybinės veiklos įvertinimo vertinimo komisijoje. 2022 m. kovo 23 d. pateiktoje Valstybės tarnautojų tarnybinės veiklos vertinimo komisijos išvadoje Nr. 23 P-1 (toliau – Komisijos išvada) nurodoma, kad valstybės tarnautojo tarnybinė veikla įvertinama „gerai“, tiesioginio vadovo vertinimas buvo kardinaliai pakeistas“, – nurodo NMA vadovas.

Tai, anot A.Muzikevičiaus, patvirtina, kad minėtas tiesioginio vadovo vertinimas buvo ne tik atliktas pažeidžiant oficialiame procedūros apraše nustatytus procedūrinius reikalavimus, bet ir nemotyvuotas bei nepagrįstas.

„Apibendrinant išdėstytus faktus, mano vertinimu, sąmoningai, netiesiogiai ir sistemingai daromas spaudimas man atliekant tarnybinę veiklą, vykdomas planuojamas, sistemingas ir kryptingas mobingas mano atžvilgiu. Atsižvelgdamas į tai, kas nurodyta, prašau ministrės pirmininkės inicijuoti žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui tarnybinį tyrimą dėl man taikomo mobingo ir daromos įtakos“, – teigia A.Muzikevičius.

 Ministerija atsako pusiau į temą

VL raštu paklausė ŽŪM, ar šiai ir K.Navickui žinoma, kad A.Muzikevičius kreipėsi į premjerę I.Šimonytę dėl mobingo. Iš atsakymo matyti, kad ministerija A.Muzikevičiaus skundų dėl mobingo nėra gavusi (to net nebuvo klausta, nes kas gi skundžiasi galimam skriaudikui). Tiesa, atsakyme mėginama paaiškinti, kuo neįtinka NMA vadovas.

„Norint suvokti problemų priežastis ir mastą, būtinas gilesnis sisteminis jų vertinimas, todėl Žemės ūkio ministerija yra pradėjusi tris galimų tarnybinių nusižengimų tyrimus dėl Aleksandro Muzikevičiaus, kaip NMA vadovo, veiksmų. Tiriama, ar NMA vadovas tinkamai įgyvendino NMA iškeltus uždavinius bei pavestas funkcijas, ar įstaigos veikla organizuojama ir kontroliuojama tinkamai, ar užtikrinama, kad NMA būtų laikomasi įstatymų ir kitų teisės aktų nuostatų“, – rašo ŽŪM.

Vienas tarnybinio nusižengimo tyrimas, pasak ministerijos, atliekamas reaguojant į gautą pareiškėjo, kurio veiklos patikrinimą NMA pradėjo dar pernai liepą, o vertinimą ir tyrimą baigė tik šį birželį – užtruko beveik 11 mėnesių, skundą.

Kitus du skundus pateikė Vietos veiklos grupių tinklas, atstovaujantis visoms Lietuvos kaimo vietovėse veikiančioms vietos veiklos grupėms, ir Žemės ūkio technikos asociacija (jai, beje, vadovauja buvęs NMA vadovas Erikas Berontas). Ši skundėsi dėl NMA direktoriaus perteklinio biurokratizmo, informacijos neteikimo ir t. t. Kalbama ir apie lobizmą, galimą interesų painiojimą, tačiau detalesnės informacijos ministerija neteikia. Visi trys tyrimai dar nebaigti, nors pirmas pradėtas dar gegužę.

„Organizacijos vadovo pareiga organizuoti darbus taip, kad būtų teikiamos kokybiškos paslaugos ir atliepiami pareiškėjų teisėti lūkesčiai. Ministerija pavaldžiai įstaigai nuolat primena, kad būtina spręsti sistemines bėdas, dėl kurių kyla grėsmė, kad taip reikalinga ES parama žemės ūkiui liks nepanaudota. 

Save gerbiantis įstaigos vadovas būtų padaręs išvadas, tačiau panašu, kad šiam vadovui trūksta ne tik vadovavimo kompetencijų, bet ir drąsos pripažinti savo klaidas“, – atsakyme cituojamas žemės ūkio ministras K.Navickas.

Neskęstantis ministras

Kaip jau sakyta, ministras K.Navickas politinių nemalonumų neišvengė ir tada, kai ėjo aplinkos politinio prievaizdo pareigas.

Tuomet K.Navickas buvo nepartinis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos legionierius ir jį atakavo opozicijoje dirbę konservatoriai. Visas konservatorių frakcijos elitas jam prikaišiojo galimą interesų painiojimą, vadybinę ir dalykinę nekompetenciją bei kitokias baisias nuodėmes.

K.Navicką valdančioji dauguma apgynė, tačiau ilgainiui tuomečiam premjerui Sauliui Skverneliui ministro nuotykiai pabodo. Bet K.Navickas nepasidavė. Prieš pat rinkimus jis papildė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų gretas ir taip gavo visų nuodėmių atleidimą, o laiminant pirmiausia prezidentūrai ėmėsi veiklos žemės ūkyje.

Veiklos pradžia buvo skandalinga – dėl buldozeriu stumiamo radikalaus žaliojo kurso, arogancijos ir niekinamo požiūrio į ūkininkus jo galvos ėmė reikalauti įvairios organizacijos. Situacija buvo įkaitusi taip, kad padėtį gelbėti ėmė konservatorius, ūkininkas, buvęs žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. Į susitikimus su ūkininkų atstovais niūrų ministrą jis vedžiojo kone už rankos, kalbėjo už jį ir šiaip taip užgesino gaisrą. Opozicijos interpeliaciją šįkart sužlugdė patys valdantieji konservatoriai, kuriems K.Navickas dabar jau yra savas ir geras bent jau viešumoje.

Čia, ko gero, ir slypi atsakymas į klausimą, kodėl premjerės spaudos atstovai vengia arba neranda laiko patvirtinti net patį skundo dėl mobingo gavimo faktą. Ne tik atostogos ir vasaros karščiai čia kalti.

Pagaliai į NMA ratus

Į agentūros ratus buvo kaišiojami ir kitokie pagaliai – vilkintas finansavimo skyrimas NMA (paskirtas tik gegužę). Tai, savaime suprantama, turėjo įtakos galimybei laiku atsiskaityti su išorės tiekėjais, strigo informacinių sistemų parengimas naujajam finansiniam laikotarpiui, agentūra neturėjo galimybės laiku organizuoti viešųjų pirkimų ir kelti darbuotojams atlyginimus.

NMA vadovas sako, kad buvo sąmoningai skelbiama ŽŪM tinklalapyje tikrovės neatitinkanti ir įtaką dalykinei jo reputacijai daranti informacija, o paprašius ją panaikinti to nepadaryta. Buvo užsukta tikra tarnybinių patikrinimų mašina – per savaitę pradėti net keli tyrimai, neturint pagrįstos informacijos ir galbūt pažeidžiant teisės aktus.

Per liepą NMA gavo net 46 ŽŪM prašymus skubiai teikti įvairią informaciją, taip tarsi sąmoningai siekiant atitraukti NMA darbuotojus nuo projektų vertinimo.

Anot A.Muzikevičiaus, buvo spaudžiama daryti įtaką dėl projektų vertinimų, siekiant palankių sprendimų politinei ministerijos vadovybei, prašymai ieškoti „kabliukų“ ŽŪM nepalankių socialinių partnerių įgyvendinamuose projektuose.

Šį mėnesį, A.Muzikevičiaus atostogų metu, ŽŪM netgi įvedė tiesioginį valdymą NMA, nors ir buvo paskirtas atostogaujantį vadovą pavaduojantis departamento direktorius. Ir tai buvo padaryta ypač subtiliai – NMA vadovu paskirtas ŽŪM Teisėkūros ir atstovavimo skyriaus vedėjas Andrius Burlėga į NMA atsinešė raštą, pasirašytą aplinkos ministro Simono Gentvilo, kuris, pasirodo, laikinai pavadavo atostogaujantį K.Navicką ir tiesiogine žodžio prasme buvo „pakištas“.

Tokios ŽŪM savivalės nėra buvę nuo pat NMA gyvavimo pradžios – sutrikdyta NMA veikla, sukurtas neužtikrintumo jausmas tarp darbuotojų. ŽŪM paskirtas direktorius tiesiogine to žodžio prasme tardė darbuotojus, ieškojo kažkokių dokumentų, tačiau nepriėmė jokių reikalingų ir būtinų organizacijos veiklai sprendimų.

Žemdirbiai NMA vertina gerai

Lietuvos žemdirbių atstovai NMA vadovą vertina teigiamai ir negaili kritikos ŽŪM ministrui K.Navickui.

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vadovo Vytauto Buivydo manymu, situacija NMA iš tiesų gerėja. „Jei kalbėtume apie ankstesnį etapą, su žemdirbiais nebuvo jokio dialogo. Viskas buvo kaip kirviu įkirsta. Šiandien NMA socialinius partnerius girdi ir išklauso. Tačiau reikia suprasti, kad ne į viską jų specialistai gali atsižvelgti, nes taisyklės ateina iš ŽŪM“, – sakė V.Buivydas.

„Pokyčiai vadovybėje turi būti pasverti. Artėja naujas finansinis programinis laikotarpis. Kai prasideda užkulisinės kalbos apie vadovų keitimus, galiu pasakyti, kad nuo to labiausiai nukenčia žemdirbiai. Jeigu tikrai yra už ką keisti – keiskime, tačiau dabar kalbos už durų sukelia didelę nežinomybę socialiniams partneriams. Praeitoje Seimo kadencijoje kelis kartus keitėsi žemės ūkio ministrai. Matėme, kiek tai atnešė nestabilumo. Jau atrodydavo, kad pavyko rasti bendrą kalbą su ministru, ir jis vėl pasikeisdavo. Reikia suprasti, kad atėjusiam naujam vadovui reikia laiko kojoms apšilti, situacijai perprasti. Dėl to dar sykį kartoju – jeigu NMA vadovas padarė ką nors neteisėto ir yra svarus pagrindas, dėl ko jis negali eiti savo pareigų, tegul su juo ŽŪM atsisveikina. Bet jeigu keičiama dėl keitimo, tai nėra gera praktika“, – įsitikinęs V.Buivydas.

Reta institucija, su kuria susiduria žemdirbiai, sulaukia jų komplimentų. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija kasmet prašo, kad jos nariai įvertintų tam tikrų institucijų darbą. Pasak asociacijos generalinio direktorius Jono Sviderskio, žemės ūkio bendrovių atstovai palankiausiai įvertino NMA darbą. Iš 100 apklaustųjų 85 agentūros darbą įvertino gerai. „Prašome, kad nariai įvertintų ir žemėtvarkos, ŽŪM darbą. Galiu drąsiai pasakyti, kad ŽŪM darbas vertinamas bene prasčiausiai. Juk dokumentus rengia ŽŪM, o NMA juos tik įgyvendina“, – dėsto asociacijos direktorius.

J.Sviderskis sako neturintis priekaištų ir A.Muzikevičiaus darbui. „Nebuvo nė karto, kad manęs neišklausytų ar būčiau neišgirstas“, – pridūrė jis.

***

O kuo baigsis ŽŪM užsuktas detektyvas dėl NMA vadovo kėdės, pamatysime. Primintina, kad mūšiai dėl jos įsiliepsnoja ne pirmą kartą, nurodant kokias tik nori direktoriaus vertimo priežastis, išskyrus tikrąsias.

Rekomenduojami video