Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nevėžio pakrantėje jau būriuojasi gulbės ir antys

Spustelėjus šaltukui ir pasirodžius pirmajam sniegui bei ledukui, Nevėžyje, ties naujuoju pėsčiųjų tiltu, kraštiečiai jau gali išvysti čia besiburiuojančius paukščius – baltakakles gulbes ir paprastąsias antis krykuoles. Šie laukiniai paukščiai jau „reikalauja“ žmonių išmaldos, tačiau gamtininkai, kaip ir kasmet, ragina nelesinti paukščių per anksti, mat jie yra laukiniai paukščiai, o ne vištos. 

Dešimtys paukščių

Šiuo metu lauke temperatūra vos keli laipsniai žemiau nulio. Tačiau tradicinėje vietoje, Nevėžyje, jau būriuojasi žiemoti į šiltus kraštus neišskridę ir Kėdainiuose pasilikę paukščiai. Čia kasdien galima pamatyti apie dvi dešimtis sparnuočių. Ir visi jie, išvydę žmogų, atplaukia artyn, mat tikisi, kad žmogus numes jiems batono gabalėlį. O to šiukštu neverta ir negalima daryti, sako gamtininkai. Nes taip paukščiams tik bus pakenkta, mat šie dar tikrai gali ir geba susirasti maisto patys. Laukiniams paukščiams bus galima padėti tik tada, kai to reikės.

Nekenkite paukščiams

„Paukščių penėti dabar tikrai negalima. Jiems galite tik pakenkti. Padėti jiems reikia tuomet, kai būna labai žema temperatūra, kai ledas sukausto Nevėžį ir laukiniai paukščiai nebegali susirasti maisto. Tuomet į pagalbą paukščiams atskuba įvairios draugijos, tokios kaip Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugija, gamtininkai. Jie paukščius lesina grūdais, kitomis kultūromis, bet ne duona ar batonu. Paukščius tuomet gali lesinti ir kiti žmonės, tiesiog reikia jiems parinkti tokį pašarą, kuris nekenktų ir netukintų paukščio“, – įsitikinęs kėdainietis gamtininkas Zigmas Čerelis.

Pripratina žmones

O kas nutinka paukščiams, kad šie neskrenda į šiltuosius kraštus? Gamtininkų nuomonė dvejopa. Vieni kaltina  besikeičiantį klimatą, kiti – susisukusius paukščių protus, treti – laukinius paukščius maitinančius žmones. Ne vienas gamtininkas sako, kad patys žmonės yra kalti, kad Nevėžyje nuolat būriuojasi paukščiai. Tai, pasak jų, tie patys paukščiai, kaip ir kasmet. Tiesa, kasmet jų gretas papildo ir nauji gentainiai. Taip ratas nuolat plečiasi. Gamtininkų teigimu, visoje Lietuvoje yra vietų, kur žiemoja laukiniai ir į pietus neišskridę  paukščiai. Jie renkasi tokias vietas, kurios žiemą neužšąlą, ir tokias, kuriose būtų galima surasti maisto arba juos pamaitintų žmonės.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Rekomenduojami video