Alytaus miesto savivaldybės administracijos vadovybei neteisėtų migrantų apgyvendinimo klausimą teko spręsti liepos 3-iąją, o Alytaus rajono savivaldybės administracija tai sprendė liepos 5-ąją. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prašymu Dzūkijos sostinėje skubiai surastos savivaldybės valdomos patalpos – administracinis pastatas aerodrome Pirmajame Alytuje, Alytaus rajone – taip pat savivaldybei priklausantis buvusios mokyklos pastatas Simno seniūnijoje, Verebiejuose. Šiuo metu Alytaus mieste apgyvendintas 71, Alytaus rajone – 123 neteisėti migrantai.
Teritorija aptverta, saugumą užtikrina policijos pareigūnai
Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Ona Balevičiūtė liepos 3-iosios ankstų rytą iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos gavo pranešimą su prašymu apgyvendinti daugiau kaip 100 neteisėtų migrantų, kurie buvo sulaikyti Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje. Tuoj pat buvo sukviestas savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos, kuriai vadovauja O.Balevičiūtė, posėdis ir sprendžiamas klausimas dėl šių asmenų apgyvendinimo.
„Mes iš karto pasakėme, kad tiek migrantų apgyvendinti negalime, nes tam neturime patalpų. Mūsų prašymas buvo išgirstas ir pasienio tarnyba liepos 3-iąją apie 20 valandą 30 minučių atvežė 71 migrantą į mūsų parinktas savivaldybei priklausančias patalpas – aerodrome esantį administracinį pastatą. Daugiau migrantų tikrai nepasirengę priimti“, – sakė O.Balevičiūtė.
Jos teigimu, savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija kitų patalpų neteisėtiems migrantams pasiūlyti neturėjo, o minėtas pastatas yra kiek įmanoma nuošalesnėje miesto teritorijoje.
Į kai kurių miest

o tarybos narių reiškiamą pasipiktinimą, kodėl dėl migrantų apgyvendinimo vietos nebuvo surengtas neeilinis tarybos posėdis, administracijos direktorė pateikė atsakymą: „To nenumato Civilinės saugos įstatymas. Liepos 2-ąją Vyriausybė paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl masinio užsieniečių antplūdžio. Esant ekstremaliai situacijai, sprendimus, šiuo atveju dėl neteisėtų migrantų apgyvendinimo, priima savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija, kuriai vadovauja administracijos direktorius.“
Netrukus teritorija apie aerodrome esantį administracinį pastatą buvo aptverta, aptvertoje teritorijoje pastatyti tualetai. Čia atvykusius migrantus pasitiko Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, kurių po aštuonis ėmė budėti dieną ir naktį.
Pageidauja interneto, bet to padaryti negalima
Aerodromo administraciniame pastate apgyvendinta 50 vyrų ir 21 moteris. Miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo, savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovo dėl nelegalių migrantų Ryčio Vitkausko teigimu, visi jie iš Afrikos valstybių, dauguma jauno amžiaus, gimę 1986-aisiais, 1998-aisiais, 2000-aisiais, net 2004-aisiais: „Jie aiškina, kad studijavę Baltarusijos universitetuose, padidinus mokesčius už mokslą, jie neturėjo pinigų susimokėti, tad patraukę į Europą. Kai kurie kalba rusų, anglų, prancūzų kalbomis.“
Savivaldybei teko pasirūpinti apgyvendinimo sąlygomis – čiužiniais, užklotais, patalyne, higienos priemonėmis, vandeniu. Dviem dienoms jie maitinimuisi turėjo pasienio tarnybos išduotus sausus davinius.

Nuo šios savaitės pradžios migrantams pusryčius, pietus ir vakarienę teikia miesto bendrovė „Šventė jums“, su kuria turi sutartį savivaldybės administracija, ši bendrovė maitino ir saviizoliacijoje dėl koronaviruso savivaldybės patalpose buvusius asmenis.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Alytaus regiono skyriaus savanoriai migrantams išdalija „Šventės jums“ atvežtą maistą, aiškinasi jų poreikius, suteikia informaciją rūpimais klausimais.
„Pasirūpinome, kad jie turėtų pirmos pagalbos priemonių – binto, tvarsliavos, dezinfekcinių skysčių. Tai perdavėme policijos pareigūnams, kad galėtų suteikti esant reikalui. Taip pat migrantams perdavėme higienos paketus su dantų pasta, šepetėliais, šampūnu, muilu, nupirkome nereceptinių vaistų nuo skausmo. Kai kurie migrantai neturėjo rūbų, batų, teko mums geranoriškai pasirūpinti, šių daiktų ketiname vykti ieškoti į Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrą. Jei rasime tinkamų, teks pirmiausia dezinfekuoti. Taip pat savanoriai už savo pinigus migrantams nupirko vandens, jiems dolerius iškeitėme į eurus, kad juos galėtų perduoti savanoriams, kurie nupirktų reikiamų daiktų“, – pasakojo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Alytaus regiono skyriaus vadovė Aldona Turauskytė.
Kaip sakė R.Vitkauskas, migrantai gyvenimo sąlygomis ir maitinimu nesiskundžia, jų pagrindinis pageidavimas turėti interneto ryšį apgyvendintoje teritorijoje, tačiau to suteikti negalima siekiant užtikrinti valstybės saugumą.

Koronavirusas nustatytas dviem migrantams
Su migrantais yra bendraujama per atstumą, nes jie nuo pat apgyvendinimo yra dešimties dienų izoliacijoje dėl koronaviruso grėsmės, jie iš teritorijos niekur išeiti negali.
Savaitės pradžioje Alytaus mobiliame patikros dėl koronaviruso punkte dirbantys poliklinikos medikai migrantus tyrė greitaisiais antigenų testais ir PGR – mėginiais iš nosiaryklės. Koronavirusas konstatuotas dviem moterims, gimusioms 1996-aisiais ir 1999-aisiais, tai paaiškėjo liepos 7-osios rytą.
Miesto savivaldybės gydytojo Povilo Jagelavičiaus teigimu, tos pačios dienos popietę savivaldybės administracija organizavo jų išgabenimą į Valstybės sienos apsaugos tarnybos nurodytą gydymo įstaigą – Abromiškių reabilitacijos ligoninę.
Liepos 12-ąją neteisėti migrantai, gyvenantys aerodromo administraciniame pastate, dėl COVID-19 infekcijos bus tiriami pakartotinai.
Pasiruošta priimti iki 150 migrantų
Alytaus rajone neteisėtų migrantų apgyvendinimui skirtas savivaldybei priklausantis neveikiančios mokyklos Simno seniūnijoje, Verebiejų kaime, pastatas. Pirmieji migrantai čia atvežti liepos 5-osios vakare, o, liepos 7-osios duomenimis, čia jų apgyvendinta 123, iš šio skaičiaus – 38 moterys, vienas penkerių metų vaikas, likusieji – vyrai. Jie – iš Afrikos valstybių ir Irako, dauguma – jauno amžiaus. Kaip ir apgyvendintieji Alytuje, aiškina studijavę Baltarusijos universitetuose, dėl padidintų mokesčių už mokslą buvo priversti keliauti į Europą.
Jiems rajono savivaldybės skirtame pastate sudedamąsias lovas, pagalves ir miegmaišius parūpino pasieniečiai, maitinimą organizuoja savivaldybė, kaip ir mieste rajone apgyvendintus migrantus dieną ir naktį saugo aštuoni policijos pareigūnai.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Kristina Janulevičienė patikino, kad iki šiol incidentų su migrantais nebuvo, jie ramūs, nusiteikę taikiai.
Kaip sakė rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė, buvusios Verebiejų mokyklos pastate pasiruošta priimti iki 150 neteisėtų migrantų. Kaip ir Alytuje apgyvendinti migrantai, jie dešimt dienų yra saviizoliacijoje, vakar, liepos 7-ąją, jie turėjo būti testuojami dėl koronaviruso.
Kiek ilgai neteisėti migrantai gyvens Alytaus mieste ir rajone, kol kas tiksliai nežinoma, tikimasi, kad tik dešimties dienų izoliacijos dėl koronaviruso laikotarpį.
Vidaus reikalų ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus vedėjas Mindaugas Bajarūnas tvirtino, kad aktyviai ieškoma vietos palapinių miesteliui, kai tik ji bus surasta, čia migrantai bus ir apgyvendinti, šiuo metu svarstomos kelios vietos pasienio su Baltarusija savivaldybėse.