Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nerimas dėl naujos Pietų Afrikos mutacijos: pasakė, kiek efektyvios vakcinos ir ar tikėtis ribojimų

Nerimą sėja ir galimas karantino griežtinimo priemones žada toliau plintančios koronaviruso atmainos. Štai antradienį pranešta apie užfiksuotus du Pietų Afrikos mutacijos atvejus. Visgi specialistai skuba raminti, kad turimos vakcinos pakankamai veiksmingos ir prieš mutavusį virusą.

Antradienį Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija pranešė, kad pastarąją savaitę Lietuvoje tęsiant koronaviruso (COVID-19) plataus masto epidemiologinę sekoskaitą Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VULSK) laboratorijoje pirmą kartą nustatyti „Pietų Afrikos“ SARS-CoV-2 viruso atmainos atvejai. Vienas atvejis patvirtintas iš mėginio paimto Vilniaus apskrityje (kovo 2 d.), kitas – Kauno apskrityje (kovo 8 d.). Abu atvejai nėra susiję tarpusavyje, t. y. atitinka du atskirus šios atmainos įvežimo epizodus.

LSMU profesoriaus Mindaugo Stankūno teigimu, pirminiai duomenys iš epidemiologinės pusės rodo, kad šis viruso variantas yra gerokai labiau užkrečiamas. Prezidentūroje pristatytos Sveikatos ekspertų tarybos rekomendacijos dėl COVID-19 „Galbūt labai aiškių skaičiavimų nėra, tačiau Pasaulinė sveikatos organizacija sako, kad tai apie 1,5 karto didesnį užkrečiamumą turinti atmaina.

Tai kelia nerimą, kaip ir ateinančios žinutės dėl vakcinų efektyvumo“, – po prezidento susitikimo su Sveikatos ekspertų tarybos nariais sakė jis. Kiek prieš atmainas efektyvios vakcinos? Kaip aiškino prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta, bloga žinia, kad plinta atmainos, tačiau vakcinų efektyvumas prieš jas yra pakankamas.

„Įvairių atmainų, kurios galimai plinta greičiau ir galbūt yra net kiek pavojingesnės žmonių sveikatai ir mažiau paveikios dabar sukurtų ir naudojamų vakcinų, tai, be abejo yra bloga žinia. Kita vertus, kitų šalių patirtis rodo, kad vakcinos veikia ir prieš naujas atmainas išvengiant ypač sunkių ligos formų ir mažinant mirtingumą.

Taigi vėl čia labai svarbus spartus vakcinavimas. Taip pat ir gamintojai nestovi vietoje ir adaptuoja savo vakcinas ir tikėtina, kad, žvelgiant į antrą, trečią ketvirtį, kai kurios gaunamos vakcinos bus adaptuotos ir naujiems viruso variantams bei taps dar veiksmingesnė“, – žurnalistams kalbėjo jis.

Ragino skiepytis

Savo ruožtu Sveikatos ekspertų tarybos narys, LSMU profesorius Kęstutis Petrikonis teigė, kad nereikia manyti, jog nustatyta Pietų Afrikos atmaina taps dominuojanti. „Neturime galvoti, kad šita atmaina dominuos, jei lokaliai likviduosime tuos kontaktus. Tai yra tik pavieniai atvejai ir daugelyje šalių tai yra pavieniai atvejai. Britiškoji atmaina Lietuvoje jau turbūt dominuoja – virš 50 proc. skirtingose regionuose. Viena ar kita vakcina efektyvesnė ar mažiau efektyvi – tai čia jau tikimybė, kaip tas paskiepytas žmogus susidurs ir kaip jis reaguos. Kaip ir buvo pristatyta Santaros klinikų – Sveikatos apsaugos sistema rengiasi ruošiasi ir rengiasi galimiems naujiems pliūpsniams ir proveržiams. Ta situacija turėtų mūsų ne taip neraminti, bet iš tikrųjų, mes turime sparčiau judėti su dabartinėmis priemonėmis, ką mes turime, nes jos yra efektyvios, gal šiek tiek efektyvumo laipsnis yra mažesnis. Bet skiepai bet kuriuo atveju saugo ir nuo šitų atmainų ir, svarbiausia, nuo tų, kuriuos dabar dominuoja. O atmainos aišku, keisis, per kurį laiko bus kitos atmainos. Dėl to šiai minutei turime skiepytis ir turime saugotis – tai pagrindiniai principai“, – kalbėjo jis.

Laukia karantino griežtinimas? M. Stankūnas kartu pastebėjo, jog esant dabartinei situacijai ir keliant nerimą naujoms atmainoms galbūt net reikėtų kalbėti apie karantino laisvinimus, o kalbėti apie tam tikrų ribojimų sugrąžinimą. „Matome, kad vis labiau įsivyrauja britiškoji atmaina, kuri yra gerokai labiau užkrečiama. Kalbama, kad ji turi 40–90 proc. didesnį užkrečiamumą. Suprantama, kad ji dominuoja ir greičiau plinta. Kitas dalykas, mes tikrai matome, kad mažėjant karantino sugriežtinimų žmonės turi daugiau kontaktų, susitinka, bendrauja ir tai vėlgi sukuria lengvesnes sąlygas plitimui“, – sakė jis.

Kartu profesorius siūlė nekartoti rudens klaidos ir matant nerimo signalus atsakingai vertinti esamą situaciją: „Galvoti, kad tai, kas vyksta Lenkijoje ar Estijoje, iki mūsų neateis, kad esame apsaugoti ar neva savo „atkentėjome“ gruodžio–sausio mėnesį, tai, manau, būtų didelė klaida. Manau, kad reikia svarstyti visus variantus, aišku, labai ramiai, įvertinant detalesnius duomenis, bet į tas dabar gaunamas žinutes reikia žiūrėti labai rimtai.“

Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė jau užsiminė, kad tam tikrų karantino griežtinimų jau galima sulaukti priimant trečiadienį. „Turiu apgailestaudama pasakyti, kad atvejų labai daug, jų skaičius yra stipriai padidėjęs. Buvo nustatyta ir Pietų Afrikos Respublikos viruso atmaina Lietuvoje. Kas reiškia ne tik spartesnį plitimą, bet gali reikšti ir tam tikrų iššūkių vakcinacijai“, – antradienį Seime susirinkusiems žurnalistams sakė premjerė I. Šimonytė.

Vyriausybės vadovės teigimu, ministrų kabinetas karantino atlaisvinimų tikrai nesvarstys, tačiau neatmetama galimybė, kad gali tekti svarstyti naujus sugriežtinimus. Pasak I. Šimonytės, skirtingoms savivaldybėms gali būti taikomi skirtingi karantino ribojimai. Vyriausybės vadovė pastebėjo, kad Vilniaus savivaldybė šią savaitę gali iš „raudonosios“ savivaldybės tapti „juodąja“ ne tik pagal teigiamų testų skaičių, bet ir pagal atvejų skaičių. Portalas tv3.lt primena rašęs apie ekspertų pateiktus tris galimus pandemijos scenarijus Lietuvai.Rekomenduojami video