Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nemokamai Kėdainių rajone dar nevežios: politikai nesugebėjo apsispręsti

Opozicija užkirto kelią valdančiųjų siūlymui nuo sausio 1 dienos nemokamai vežioti pensininkus ir neįgaliuosius tiek miesto, tiek priemiestiniais autobusais. Penktadienį vykusiame rajono tarybos posėdyje chaotiškai svarstydami pavėžėjimo lengvatas ir gautus naujus pasiūlymus, tarybos nariai klausimo sprendimą suvėlė ir atidėjo. Iš tribūnos kalbėję, kad reikia kuo skubiau daryti nemokamą važiavimą visiškai visiems, politikai balsuodami to nepadarė net neįgaliesiems ir senjorams.  

Įmonė ir taip išlaikoma iš biudžeto

Po įvestos lengvatos pensininkams ir neįgaliesiems labai nedaug beliktų bilietus perkančių žmonių. Ir nors visi pripažįsta, kad įmonė „Kėdbusas“ yra išlaikoma kone tik iš mokesčių mokėtojų pinigų ir po truputį einame link to, jog viešuoju transportu rajone visi galėtume  naudotis nemokamai, bet nuo sausio 1 dienos palengvinti dalios pažeidžiamiausioms žmonių grupėms rajono taryba nesiteikė.

Rajono tarybai buvo pateikta svarstyti per kelerius metus išdiskutuota dar viena lengvata, kuri nuo 2022 metų sausio 1 dienos būtų leidusi senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims ir neįgaliems keleiviams visiškai nemokėti už važiavimo bilietus Kėdainių miesto ir priemiesčio autobusų reguliaraus susisiekimo maršrutais.

Opozicija užkirto kelią valdančiųjų siūlymui nuo sausio 1 dienos nemokamai vežioti pensininkus ir neįgaliuosius tiek miesto, tiek priemiestiniais autobusais.Aut. past.

Lengvata būtų apėmusi kelias žmonių grupes. Tai asmenys nuo 65 iki 69 metų amžiaus, kurie moka pilną bilieto kainą, 80 metų ir vyresnius asmenis, kurie šiuo metu įsigyja bilietus su 80 proc. nuolaida, asmenis nuo 70 iki 80 metų, kurie dabar įsigyja bilietus su 50 procentų nuolaida, bei asmenis, kurie turi galiojančius neįgaliojo pažymėjimus.

Dabar šie žmonės, pastaruoju metu sparčiau nei bet kada kylant mokesčiams, prekių ir  paslaugų kainoms, yra patys pažeidžiamiausi. 

Siūlė kitas lengvatas

Darbo partijos frakcija pasiūlė priimti sprendimą nemokėti nė cento už važiavimą visiems rajono gyventojams nuo 2023 metų sausio 1 dienos.

Tarybos narė Indrė Fiodorova sakė, kad toks siūlymas galėtų būti įgyvendintas po darbo grupės dėl „Kėdbuso“ veiklos likimo išvadų, kurių vis laukiama, o ir biudžete reikia nusimatyti lėšas taip, kad nebūtų sugriauti svarbūs 2022 metams suplanuoti projektai.  

Ekonomikos ir biudžeto komitetas norėjo dar metais paankstinti nemokamą važiavimą visiems gyventojams. Jie siūlė lengvatą visiems taikyti nuo 2022 metų sausio 1 dienos, tačiau vieno balso persvara parodė, kad didesnė dalis tarybos narių iš karto apsispręsti nepajėgūs.

Parengtas sprendimo projektas net nebuvo pateiktas balsavimui, todėl visi parengti pasiūlymai ir net visas parengtas klausimo sprendimas dėl senjorų ir neįgaliųjų nemokamo važiavimo buvo visiškai atidėtas. 

Lauksime išvadų

Pasak Kėdainių rajono tarybos nario, ūkininko, socialdemokrato Jono Talmanto, kuris šiuo metu dirba darbo grupėje ir gilinasi į UAB „Kėdbusas“ situaciją, jau dabar apie 80–90 procentų UAB „Kėdbusas“ išlaidų, kurias bendrovė patiria dėl lengvatų ir pandemijos sukeltų padarinių, dengia Kėdainių rajono savivaldybė iš biudžeto lėšų, tad lengvatai būtų reikėję 190 tūkstančių eurų per metus.

UAB „Kėdbusas“ 2020 metais pajamos už parduotus keleiviams bilietus sudarė 57,10% visų pajamų, o už suteiktas lengvatas – 24,92% visų pajamų.  Padėtis į gera nepasikeitė ir per šiuos metus.

Nuo 2020 metų lapkričio 1 dienos rajone nemokamai pavėžėjami visi rajono mokiniai.

Po darbo grupės išvadų bus tiksliai aišku, kiek ši lengvata atsieina per metus. Priimant sprendimą šioms išlaidoms padengti buvo planuojama apie 40 tūkstančių eurų per mėnesį.

Darbo grupė savo išvadas pateiks 2022 metų sausio 15 dieną, o kada bus priimti sprendimai dėl lengvatų, neaišku.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Rekomenduojami video