Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Neįgalus vyras laiko įkaitais visą daugiabutį

Negalią turintis pensininkas šiurpina visą daugiabutį. Kaimynai suvokia, kad tas žmogus negali vienas gyventi. Nežinodami, ką daryti, pagalbos jie kreipėsi į „Šiaurės rytus“.

Skaldė malkas ir kūreno pečių

Į redakciją kreipėsi viena biržietė. Moteris pasakojo, kad artima jos giminaitė gyvena Švyturio gatvėje esančiame daugiabutyje. Čia viename iš butų gyvena ir 1943 metais gimęs vyras.

Po patirtos sunkios galvos traumos (jį stipriai buvo sumušęs žmonos giminaitis) vyrui nustatyta sunki negalia. Akivaizdu, kad vienas gyventi jis negali. Išėjęs į miestą pasiklysta, nesiorientuoja aplinkoje.

Pensininko žmona prieš du mėnesius mirė. Nuo to laiko, pasak gyventojų, padėtis tapo dar baisesnė.

Kai esą užeina „užtemimai“, vyras vaiko žmones po kiemą. Grasina su lazda arba kirviu.

Apogėjus pasiektas šią savaitę. Vieną naktį vyras savo bute skaldė malkas ir kūreno pečių.

Kaimynai sakė bijoję, kad kaminas neperkaistų ir nekiltų gaisras. Baimė pagrįsta: name gyvena net dešimt šeimų, yra vaikų, socialiai remtinų žmonių ir senolių.

Itin sudėtinga situacija, pasak gyventojų, buvo po jo žmonos mirties. Neįgaliojo puoduose net kirmėlės ropinėjo. Jis pats dvokia, nes nemaudytas nuo vasaros pradžios.

Pas vyrą ateina socialinė darbuotoja. Ji pabūna apie pusvalandį, atneša iš valgyklos maisto.

Žmonės pasakojo, kad kartais vyrą lanko ir atskirai gyvenanti dukra. Bet iš esmės jis būna vienas.

Į globos namus vykti atsisako

Neįgalaus senolio dukra sakė jau sulaukusi gyventojų telefono skambučio ir buvusi pas tėvą. Šis tikino pečiaus naktį nekūrenęs, tik malkas susiskaldęs ir gražiai susidėjęs.

Kad senolio naktiniai veiksmai sukėlė nerimo gyventojams, jis pats, panašu, nesuvokė.

„Jis turi negalią. Į jį visada per padidinamąjį stiklą žiūri. Žmones suprantu. O aš lieku tarp kūjo ir priekalo. Nors iš esmės jis manęs net neaugino“, - kalbėjo moteris.

Ji pasakojo, kad buvo susitarusi tėvą paguldyti į slaugos ligoninę, bet jis atsisakė. Nesutinka ir vykti į globos namus.

„Mes išbandėme visus variantus. Dabar tokia situacija, kad kasdien pas jį ateina lankomosios priežiūros darbuotoja ir padeda susitvarkyti“, - kalbėjo moteris.

Vyksta biurokratiniai procesai

Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius sakė, kad situacija dėl minėto žmogaus jam žinoma. Planuojama vyrą apgyvendinti globos namuose.

„Vertinsime jo sugebėjimus savarankiškai gyventi. Jei išvada bus tokia, kad jis nesugeba pasirūpinti savimi, reikės teikti pasiūlymą teismui dėl neveiksnumo nustatymo“, - sakė K. Knizikevičius.

O kol kas, kol vyksta biurokratiniai procesai, K. Knizikevičius patartų viena: esant būklės paūmėjimui kviesti policijos pareigūnus ir „greitąją“.

Biržų policijos vadovas Deividas Valtaris sakė, kad reikia nebijoti ir esant reikalui kviesti policiją. Gyventojams nebūtina prisistatyti skambinant bendruoju pagalbos telefonu: yra daug anoniminių pranešimų, į kuriuos reaguojama.

„Jei kaimynai mato, kad yra blogai, tegul kviečia policiją. Mes atvažiuosime su greitąja medicinos pagalba ir esant reikalui jį išvešime gydyti. Dabar blogai, kai žmonės mato ir nieko nedaro“, - sakė D. Valtaris.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video