Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Naujas specialistas už 25 tūkst. eurų turės sumažinti savižudybių skaičių

Jau kitais metais Kėdainiuose atsiras nauja pareigybė – savižudybių prevencijos koordinatorius. Jis turės mažinti savižudybių ir mėginimų žudytis atvejų skaičių ir su tuo susijusius neigiamus padarinius. Naujas specialistas bus įdarbintas Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure (VSB). Skaičiuojama, kad šios pareigybės įsteigimas galėtų kainuoti apie 25 tūkst. eurų per metus. Naują savižudybių prevencijos koordinatoriaus pareigybę ketinama steigti net nepaisant to, kad toks darbas realiai jau yra dirbamas – Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos skyriuje nuo vasario 2 dienos paslaugas pradėjo teikti atvejo vadybininkas, kuris apie savižudybę galvojantiems žmonėms ir jų artimiesiems ir teikia nemokamą psichologinę, socialinę pagalbą, konsultuoja, palaikymo ir organizuoja atvejo vadybos procesą.

Kai kuriose savivaldybėse savižudybių koordinatoriai jau dirba

„Savižudybių prevencijos koordinatoriaus paslaugos 2024 m. privalomai turi būti teikiamos savivaldybėse, kuriose šiuo metu visuomenės sveikatos biure yra savižudybių prevencijos koordinatorius, ir tose, kuriose pagal paskutiniųjų 3 metų vidurkį, savižudybių skaičius tenkantis 100 tūkst. gyventojų, yra didesnis nei 38 atvejai, tai yra: Akmenės r., Ignalinos r., Kauno m., Kazlų Rūdos, Klaipėdos m., Molėtų r., Varėnos r., Vilkaviškio r., Zarasų r.“, – paaiškino Kėdainių rajono savivaldybės gydytoja Sandra Buinovskienė.

Savižudybių prevencijos koordinatorius turės būti atsakingas už daugybę su savižudybėmis susijusių dalykų: teikti ir siūlyti įvairią pagalbą nusižudžiusio ar mėginusio nusižudyti asmens artimiesiems, pačiam mėginusiam nusižudyti asmeniui, organizuoti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, teikti siūlymus savivaldybės tarybai, vykdyti stebėseną savivaldybėje, šviesti visuomenę ir t.t.

Tikslių tikėtinų pareigybės rezultatų neįvardija

Viena iš savižudybių prevencijos koordinatoriaus funkcijų – parengti algoritmą, kaip ir kas reaguos į pranešimus apie galimą savižudybę. Tačiau S. Buinovskienės teigimu, „reagavimo į savižudybės riziką ir pagalbos organizavimo tvarką numatoma patvirtinti įsteigus savižudybių prevencijos koordinatoriaus pareigybę ir atsižvelgus į ministro patvirtinto aprašo nuostatas“. Vėliau bus rengiamas ir veiksmų planas.

Pasidomėjus, kokių rezultatų tikimasi iš savižudybių prevencijos koordinatoriaus, savivaldybės gydytoja konkrečių skaičių ir tikslų neįvardijo.

„Tikimasi savižudybių ir mėginimų žudytis atvejų skaičiaus mažėjimo“, – trumpai „Rinkos aikštei“ pakomentavo pašnekovė.

Pareigybės išlaikymas būtų finansuojamas iš valstybės biudžeto lėšų

Šiuo metu S. Buinovskienė skaičiuoja, kad „vienos pareigybės išlaikymas, įskaitant darbo užmokestį, mokesčius ir darbo priemones galėtų kainuoti apie 25 tūkst. Eur per metus“. Tiesa, ši suma būtų finansuojama ne tik iš savivaldybės biudžeto lėšų.

„Aprašo nustatyta tvarka vykdomas savižudybių prevencijos koordinavimas bus finansuojamas iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams valstybinėms (valstybės perduotoms savivaldybėms) visuomenės psichikos sveikatos priežiūros funkcijoms vykdyti. Taip pat galėtų būti papildomai skiriamos ir savivaldybės biudžeto lėšos“, – kalbėjo savivaldybės gydytoja.

Savižudybių Kėdainių rajone mažėjo

Ilgą laiką Kėdainių rajono savivaldybė pagal savižudybių skaičių buvo viena iš pirmaujančių. Tačiau, kaip rodo naujausi turimi duomenys, tokių atvejų mažėja.

„2023 m. statistinių duomenų nėra. Oficialios statistikos duomenimis, 2022 m. Kėdainių rajone fiksuota 10 savižudybės atvejų (21,8 atv. 100 tūkst. gyventojų). Tai trimis atvejais mažiau nei 2021 m. Vertinant pastarųjų penkerių metų statistiką, didžiausias mirties atvejų skaičius dėl tyčinių savęs žalojimų (savižudybių) Kėdainių rajone fiksuotas 2017 m. – 20 (42,3 atv. 100 tūkst. gyventojų)“, – komentavo S. Buinovskienė.

Kėdainiuose savižudybių prevencija veikia jau kelerius metus

Asmenys, turintys psichikos sutrikimų, gali turėti didesnę savižudybės grėsmę, todėl nuo 2013 metų Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) veikia Psichiatrijos dienos stacionaras. Jame šiuo metu yra 10 vietų suaugusiems.

„Vienos pareigybės išlaikymas, įskaitant darbo užmokestį, mokesčius ir darbo priemones galėtų kainuoti apie 25 tūkst. Eur per metus. Tiesa, ši suma būtų finansuojama ne tik iš savivaldybės biudžeto lėšų.S. Buinovskienė

Tačiau įgyvendinus projektą „Psichiatrijos dienos stacionaro paslaugų prieinamumo gerinimas Kėdainių PSPC“, jis padidės dar 8 vietomis, pacientai gaus reikiamą paslaugą laiku ir jų gyvenamoje vietovėje, bus užtikrinama teikiamų paslaugų kokybė, garantuota pacientų teisė į privatumą bei konfidencialumą, todėl bus atlikti infrastruktūros paprastojo remonto darbai, įsigyjama veiklos vykdymui būtina įranga.

Taip pat Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje atsirado naujos paslaugos – atvejo vadybininkas konsultuos ir teiks tęstinę pagalbą asmenims, išgyvenantiems krizę bei esant savižudybės grėsmei.

Kiek anksčiau Kėdainių VSB organizavo savižudybių prevencijos mokymus. 2022 m. buvo apmokytas 71 Kėdainių rajono savivaldybės gyventojas, kuris gebės atpažinti ir įvertinti savižudybės grėsmę artimoje aplinkoje, bei suteikti pirmą emocinę pagalbą.

Iš Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų šiems mokymams buvo skirta 5 tūkst. Eur.

2023 metais Kėdainių VSB savižudybių prevencijos ir intervencijos tema apmokė 104 dalyvius.

Rekomenduojami video