Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Naujas pensijų perskaičiavimas pykdo gyventojus: jų sukauptas stažas tampa nebesvarbus

Kitais metais vyresni šalies gyventojai sulauks didesnių pensijų, jos didės vidutiniškai apie 50 eurų. Vis tik patys pensininkai kritikuoja pensijų perskaičiavimo tvarką. Anot jų, nesąžininga, kad ilgus metus dirbę žmonės gaus tiek pat, kiek nesukaupę reikiamo darbo stažo. Tuo metu specialistai tikina, kad taip esą stengiamasi padėti skurstantiems.

Vieno rajono centre šiaurės Lietuvoje gyvenanti 89 metų pensininkė Adelė pasakojo, kad turi sukaupusi 32 metus darbo stažo, tačiau jos pensija vos viršija 300 eurų. „Įsidarbinau vos baigusi vidurinę mokyklą, tuo metu man buvo 21 metai. Visą gyvenimą dirbau bibliotekininke, toje pačioje darbovietėje. Todėl sulaukusi pensinio amžiaus vietoje 50 rublių įprastinės pensijos gavau ją su priedu – iš viso 66 rublius už tai, kad nepertraukiamai visą gyvenimą dirbau vienoje darbovietėje.

Vėliau keitėsi pinigai ir pensijos dydis. Atėjus nepriklausomybei mano pensija siekė 670 litų. O kai litai keitėsi į eurus gavau 200 eurų. Vėliau pensija padidėjo iki 320 eurų, dabar tiek ir gaunu“, – pasakojo moteris. Ji prisipažino, kad šiuo metu seka visas žiniasklaidos naujienas apie pensijų didinimą. „Ir su draugėmis dabar daug diskutuojame apie tai. Tikimės, kad mums pensija pakils apie 50 eurų. Tačiau kelia pensijas visiems, kurie turi ir neturi sukaupę reikiamo darbo stažo. Be to, kasmet darbo stažas didėja, tad galbūt vėliau bus nuspręsta, kad mano sukaupto stažo jau nebepakanka“, – svarstė Adelė.

Ji pasakojo, kad geriausiai gyveno ir daugiausiai už pensiją visko galėjo nusipirkti tada, kai gaudavo 670 litų. „O vėliau už 200 eurų, jau nebelabai kas išeidavo. Visada, kai keičiasi pinigai, auga ir kainos. O dabar dar daugiau viskas pabrango. Maisto prekių parduotuvėje kas savaitę išleidžiu 10–15 eurų. O perku tik paprastus produktus: duoną, pieną, sviestą, sūrį ir pan. Brangesnių produktų, tokių, kaip mėsa, man nuperka ir atveža vaikai.

Komunalinius mokesčius irgi padeda apmokėti vaikai. Gerai, kad vaistai kompensuojami, jiems nedaug tenka išleisti. O daugiau išlaidų ir neturiu“, – pasakojo Adelė. Ji sakė, kad šiais laikais į pensiją išeinantys žmonės gauna didesnes pensijas. „Nepalankiu metu išėjau į pensiją, 1987 metais. Tuo metu tarybiniais laikais gavau nedidelį atlyginimą, mažai reikdavo nuo jo sumokėti mokesčių, tai dabar ir pensija mano maža. Bet gerai, kad vaikai padeda, nes viena iš pensijos turbūt nepragyvenčiau, reikėtų labai taupyti“, – teigė moteris.

Reikalavimo dėl darbo stažo nekeis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškino, kad gyventojo sukauptas būtinasis stažas vertinamas tuo metu, kai pensija jam skiriama. „Jei asmeniui pensija paskirta 1987 m., skiriant pensiją buvo reikalaujama turėti 20 metų stažo. Nuo 2007 m. atsirado priedas už stažo metus – jis mokamas tiems, kas turi didesnį kaip 30 metų stažą, o po 2018 m. ilginat būtinąjį stažą – tiems, kurių stažas didesnis už būtinąjį stažą senatvės pensijai.

Stažo reikalavimai didėja tik naujai išeinantiems į pensiją, bet dėl to neperžiūrimos anksčiau jau paskirtos pensijos. Todėl šiuo atveju moteris turėtų gauti bendrąją pensijos dalį, didinamą už stažą virs 30 metų, o būtinojo stažo reikalavimo didinimas jai netaikomas“, – teigiama ministerijos komentare

Rekomenduojami video