Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nauja tvarka: privalomai skiepijamų sąrašas, pareiga parodyti galimybių pasą

Jau netrukus bus parengtas sąrašas darbų ir veiklų, kurias atliekantiems darbuotojams pasiskiepijimas nuo COVID-19 bus privalomas. To nepadarę darbuotojai galės būti nušalinti nuo darbo ir palikti be atlyginimo. Be to, darbdavys turės teisę reikalauti iš darbuotojų parodyti galimybių pasą.

81 Visa tai numato Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projektas, kurį artimiausiu metu turėtų svarstyti Vyriausybė. Jai pritarus, vėliau įstatymo projektas bus svarstomas Seime. Jeigu jo nariai balsuos už pataisas, o prezidentas jas pasirašys, nauji reikalavimai turėtų įsigalioti nuo šių metų lapkričio 1 d.

Siekis užtikrinti visuomenės saugumą Įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad jis parengtas siekiant gero visai Lietuvos visuomenei.

„Kaip rodo kitų šalių pavyzdžiai, ateityje tikėtinos tolesnės COVID-19 ligos pandemijos bangos. Vakcinacija ženkliai sumažina viruso platinimo, hospitalizacijos ir mirties nuo šios ligos riziką, tad pandemijos bangos labiausiai palies nevakcinuotą populiacijos dalį.

Atsižvelgiant į tai, kad tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje sparčiai plinta pavojinga SARS-COV-2 viruso delta atmaina bei į tai, kad COVID-19 ligos epidemiologinė situacija šalyje yra sparčiai blogėjanti, būtina intensyvinti skiepijimosi vakcina tempą, didinti pasiskiepijusių asmenų kiekį ir taip užtikrinti visuomenės saugumą“, – nurodo Sveikatos apsaugos ministerija. Ji atkreipia dėmesį, kad dabar teisės aktai nenumato galimybių asmeniui teikti sveikatos priežiūros paslaugas be jo sutikimo, tad skiepijimas nuo koronaviruso infekcijos taip pat gali būti atliekamas tik su asmens sutikimu.

Aiškinamajame rašte atkreipiamas dėmesys į Europos žmogaus teisių teismo sprendimą nesenoje byloje. Joje Čekijos pilietis bandė įrodyti, kad nubausdama jį už vaikų neskiepijimą (skiepai jiems privalomi) valstybė pažeidė konstitucines teises į asmens neliečiamumą. Vis dėlto teismas valstybės taikomas priemones dėl privalomo skiepijimo pripažino „būtinomis demokratinėje visuomenėje“. Taigi, Sveikatos apsaugos ministerijos vertinimu, siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui ir užtikrinti visuomenės saugumą, turėtų būti numatyta pareiga asmenims, dirbantiems tam tikrus darbus arba vykdantiems tam tikrą veiklą, būti pasiskiepijusiems nuo šios ligos.

Naujas sąrašas, kam skiepytis privalu

Šiuo metu Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme tėra numatyta tik tai, kad kai kuriems darbuotojams privalu tikrintis dėl COVID-19. Pataisomis siūloma numatyti, kad kai Vyriausybė yra paskelbusi ekstremaliąją situaciją ar karantiną dėl užkrečiamosios ligos, darbuotojams, dirbantiems darbus ar vykdantiems veiklą, nurodytus Vyriausybės patvirtintame sąraše, leidžiama dirbti tik pasiskiepijus vakcina nuo tos ligos. Šiuo atveju tai būtų viena iš oficialiai patvirtintų vakcinų nuo COVID-19.

  Tiesa, projekte numatomos ir trys atvejai, kada šis reikalavimas nebūtų taikomas.

Tai būtų:

1) kai privalantys skiepytis negali to daryti dėl medicininių kontraindikacijų;

2) kai privalantys skiepytis yra persirgę užkrečiamąja liga, dėl kurios paskelbta lygio ekstremali situacija ar karantinas;

3) kai neužtikrintas vakcinos prieinamumas.

Kaip portalą tv3.lt informavo Sveikatos apsaugos ministerija, sąrašas profesijų ar veiklų, kada skiepas bus privalomas bus sukurtas ir patvirtintas tik tada, kai naujos įstatymo pataisos įsigalios.

Nušalins nuo darbo ir nemokės algos

Be kita ko, parengtose įstatymų pataisose siūloma įteisinti naują nuostatą. Pagal ją, privalantis skiepytis darbuotojas, atsisakęs pasiskiepyti ne dėl jau minėtų išimčių, atsižvelgiant į darbo pobūdį skiriamas dirbti nuotoliniu būdu arba perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį jam leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę. Jeigu tokių galimybių nėra, nepasiskiepijęs darbuotojas būtų nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol jis pasiskiepys ir bus laikomas įgijusiu imunitetą. Privalantis skiepytis darbuotojas taip pat turi pateikti darbdaviui pasiskiepijimą vakcina patvirtinančius dokumentus.

Be to, siūloma nustatyti, kad yra paskelbta ekstremali situacija ar karantinas, darbdavio prašymu darbuotojas privalėtų pateikti jam dokumentą, patvirtinantį, kad darbuotojas pasitikrino, ar neserga užkrečiamąja liga arba kad jis yra paskiepytas. Šie dokumentai būtų teikiami ligos profilaktikos ir kontrolės įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje tikslais. Darbdavys šiuos dokumentus galėtų tik peržiūrėti, juos būtų draudžiama rinkti, saugoti ar kitaip tvarkyti. Statistikos departamento duomenimis, pastarąją savaitę kasdien fiksuojami vidutiniškai 464 nauji COVID-19 atvejai. Iš viso dabar serga beveik 4,8 tūkst. gyventojų. Iki šiol Lietuvoje paskiepyta daugiau kaip 1,5 mln., arba 53,8 proc. visų gyventojų.

Rekomenduojami video