Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nauja prognozė Lietuvai: jau aišku, kokie bus likusios vasaros orai

Doc. Gintautas Stankūnavičius pasidalijo naujausiomis ilgalaikėmis prognozėmis apie situaciją Europoje ir Lietuvoje. Kokia laukia likusi liepa bei rugpjūčio mėnuo? G. Stankūnavičius taip pat atsakė, ar dar sulauksime didelių karščių.

Įsibėgėjo antra vasaros pusė, kuri, galbūt, bus geresnė už pirmąją. O kuo geresnė – turbūt kiekvienam pagal poreikius: miškininkams ir miško gėrybių rinkėjams bei užsiimantiems gyvulininkyste reikia daugiau lietaus, žemdirbiams lietus jau ne toks aktualus – svarbu, kad technika į laukus galėtų įvažiuoti, poilsiaujantiems Lietuvoje ir gretimuose regionuose – daugiau šilumos, dirbantiems – kad tik nebūtų tvankių ir labai karštų orų ir t. t. 

Tolimuosiuose Rytuose – tai musonų metas, kuris apima didelę rytinės Azijos dalį nuo Filipinų pietuose iki Kamčiatkos pusiasalio šiaurėje, ir per šį kelių mėnesių laikotarpį ten iškrenta didesnė pusė metinio kritulių kiekio. Taip pat nuo liepos antros pusės iki maždaug lapkričio pradžios tęsiasi Šiaurės Atlanto (ir šiaurės vakarinės Ramiojo vandenyno dalies) tropinių sūkurių (uraganų, tropinių audrų, tropinių depresijų) laikotarpis.

 Ne šiaip sau pradėjom temą apie musonus – greičiausiai šios vasaros antra pusė Lietuvoje ir visoje pietinėje Baltijos regiono dalyje bus drėgnesnė už pirmąją, o kai kur gal ir daug drėgnesnė. 

Lietūs, tiesa, jau dabar vis dažniau skalauja mūsų teritoriją, tačiau Lietuvos dirvožemiai (ne paviršiuje) yra kol kas pernelyg sausi (gal išskyrus pačią vakarinę dalį) ir tokie išliks ir kitos savaitės pradžioje. Tam antrina ir žemi vandens lygiai Lietuvos upėse, kurie palaipsniui vis dar žemėja. 

Tikėkimės, kad ilgalaikės prognozės tvirtinsis ir pirmas rugpjūčio dešimtadienis bus drėgnesnis už daugiametį. Pietų Europoje visai kitokios sąlygos: alinantys karščiai „nubraukė“ visą perteklinę drėgmę gegužę ir birželį, o vėjuoti orai dabar tapo labai palankūs Viduržemio miškų (daugiausia sodintų spygliuočių) ir krūmokšnių gaisrams. 

Maksimali oro temperatūra daug kur tame regione sumušė kelių dešimtmečių ar net viso instrumentinio matavimo rekordus ir tai, tikriausiai, dar ne paskutiniai pastarųjų dešimtmečių rekordai.

 Gerai, kad ekstremalūs karščiai Viduržemio jūros regione keliauja bangomis (iš vakarinės regiono dalies link Artimųjų Rytų) ir tarp šių bangų leidžia gyventojams bei poilsiautojams atsikvėpti. 

Likusi šios savaitės dalis nelabai kuo skirsis nuo pastarųjų savaičių foninių orų. 

Šiandien per Lietuvą praslinko aktyvus šiltasis atmosferos frontas, kuris gerai palaistė dalį Vidurio, Šiaurės Lietuvos bei Žemaitijos, tačiau beveik nieko negavo rytinė Lietuvos dalis. 

Priešingai, iš paskos slenkantis šaltasis atmosferos frontas praeis beveik „sausai“, gal tik Žemaitijoje kiek palis. Rytoj atmosferos slėgis truputį kils, o vakarų ir šiaurės vakarų vėjai neš į rytinę Baltijos dalį vėsesnį ir sausesnį orą. 

Vėsiausia diena prognozuojama šį ketvirtadienį, ypač rytinėje Lietuvos dalyje, kur dėl šiaurinių vėjų ir apniukusio dangaus maksimali oro temperatūra bus tik +14–18 °C. 

Na, o vėsiausia naktis – penktadienį (+8–12 °C), tik pajūryje oro temperatūra nekris žemiau nei +12–17 °C. Taip pat šiomis dienomis bus gana ryški vėjo greičio paros kaita: silpnas naktį ir vidutinis bei gūsingas antroje dienos pusėje. 

Šeštadienį visame regione įsitvirtins aukštesnio slėgio zona ir dienos oro temperatūra Lietuvoje vėl kils iki +20–26 °C. Šiltesni orai išliks ir kitos savaitės pradžioje, o nuo savaitės vidurio dėl padidėjusios cikloninės veiklos Baltijos regione prognozuojami lietingi ir vidutiniškai vėsūs orai. 

Šiandien ir rytoj karščio banga Viduržemio jūros regione išsikvėps (šiandien ji dar Balkanuose, rytoj pietinėje Turkijoje ir rytinėje Viduržemio jūros dalyje), tačiau rugpjūčio mėnesio pirmomis dienomis laukiama nauja karščio banga pietinėje Ispanijoje, Sicilijoje, Maltoje bei pačioje rytinėje regiono dalyje. Ilgalaikės orų prognozės informuoja, kad pastovi aukštesnio slėgio sritis Viduržemio jūros regione vėl įsitvirtins rugpjūčio mėnesio pirmo dešimtadienio pabaigoje ir, galimai, laikysis bent porą savaičių.

 Taigi, karščių Europos pietuose dar sulauksime. Pagal šias prognozes Lietuvoje vidutiniškai šiltesnių orų galėtume tikėtis antrąją rugpjūčio savaitę ir trečią dešimtadienį, o lietingiausia turėtų būti rugpjūčio pradžia ir vidurys.Rekomenduojami video