Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Naminės sumažėjo, bet iš mados neišėjo

Griežtinami prekybos alkoholiu įstatymai, svaigalai branginami, tačiau priklausomybe sergančiųjų tai negydo. Jie nusiperka šių „vaistų“ – jei ne parduotuvėje, tai „taške“. Naminės degtinės gamybos mastai sumažėję, tačiau senos tradicijos šaknis išrauti nėra lengva.

Girtos linksmybės

Vienoje kaimo bendruomenės šventėje visiems gerai pažįstama vietinė girtuoklėlė svirduliuodama užlipo ant scenos, kur dainavo popžvaigždė. Bet pritrūkusi jėgų ten pat nugriuvo. Sutrikęs dainininkas pasiūlė kviesti greitąją. Iš tiesų moteriškė atrodė apgailėtinai – griūdama prasiskėlė galvą. Iškviesti medikai ją apžiūrėjo ir išsivežė, žinoma, nustatė girtumą. Ar visose kaimo šventėse taip nutinka?

Įtarimas, kad gėrė naminę, pasklido žaibiškai. Bet ar tame kaime ji gaminama ir nelegaliai prekiaujama? Ar iš viso Klaipėdos rajone ji dar gaminama? Anksčiau teko dalyvauti reiduose su policijos pareigūnais ir matyti, kaip naikinamos naminės varyklos. Kartą vidurdienį sodyboje liepsnojančios naminukės varyklos net ugniagesiai nebegesino.

„Mūsų kaime yra parduotuvė, kur prekiaujama alumi. Pasigerti užtenka jo, – kalbėjo renginio organizatoriai. – Kiekviename kaime yra tokių girtuoklėlių.“

Gamina dėl savęs?

Ar rajono miškingose seniūnijose yra naminės gamintojų ar ne, žmonės kalba panašiai: nebegirdėti apie degtindarius. Atseit jeigu kas gamina, tai nedideliais kiekiais, dėl savęs.

Neoficiali apklausa nieko neatskleidė. „Nebėra Judrėnuose naminės, nebent paslapčia kas išsiverda, – kalbėjo garbi judrėniškė. – Ankstesniais metais stebėdavome, iš kur dūmai rūksta ar net ugnelė miške matydavosi.“

Pasak vieno „Bangos“ skaitytojo, Veiviržėnų seniūnijoje, miškingose vietose, kadaise tik du iš 10 gyventojų nevirė naminės. Tai bent statistika. Tačiau teko nugirsti, jog ir dabar čia galima nusipirkti „geros“ naminės, bet reikia žinoti slaptažodį. O kita skaitytoja atskleidė, esą Kretingos rajone naminė tikrai dar gaminama.

Pareigūnai nebedangsto

Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkės Rasos Stasiulaitienės teigimu, degtindarių veikla prislopinta, keičiasi alkoholio vartojimo tradicijos. „Rajono policijos pareigūnai dirba aktyviai ir efektyviai, nebedangsto degtindarių. Tačiau pastariesiems kūrybiškumo netrūksta“, – kalbėjo pareigūnė.

Kad naminė iš mados neišėjo, patvirtina ir faktai. Paskutinį rugsėjo šeštadienį Lėbartų kaime kelių policijos pareigūnai sustabdė automobilį, kurį vairavo neblaivus vyras ir dar vežėsi 20 litrų talpą su įtartinu skysčiu, kurio kvapas – kaip tikros naminės.

Klaipėdos apylinkės teismo pirmininko padėjėjos ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Olgos Sadovskajos teigimu, pastaraisiais metais sumažėjo baudžiamųjų bylų dėl neteisėto stiprių alkoholinių gėrimų, jų skiedinių ir aparatų jiems gaminti gaminimo, laikymo, gabenimo ar realizavimo (LR baudžiamojo kodekso 201 straipsnis). Antai šiemet išnagrinėtos dvi baudžiamosios bylos, o pernai – 6.

Degtindarius stebėjo pareigūnai

Šiemet Klaipėdos apylinkės teismo Gargždų rūmuose išnagrinėjus baudžiamąją bylą nuteistas M. S., kuris neteisėtai pagamino ir laikė daugiau nei 50 litrų naminių stipriųjų alkoholinių gėrimų tikėdamasis juos parduoti.

Miško darbininku įsidarbinęs M. S. tvirtino, jog šioje erdvėje ne kartą aptikęs įrangos naminei gaminti. Tad nusprendė ją susirinkti ir išsivirti savo reikmėms. Būtų vaišinęs pažįstamus asmenis, kurie jam padeda ūkio darbuose. Taigi įrangą nusivežė atokiau nuo Tilvikų gyvenvietės, netoli Žvelsos upelio kranto. Naminės gamybos vietos neslėpė. Nusipirkęs produktų, užsimaišė raugą ir atėjus laikui pradėjo varvinti naminę. Teismui tvirtino, jog pirmą kartą savo gyvenime – net nežinojęs, ar pavyks. M. S. triūsė su savo broliu.

Jie dirbo taip įsijautę, kad nepajuto, jog iš tolo juos stebi policijos pareigūnai. Kai vyrai baigė darbą ir pasuko namų link, pareigūnai juos sulaikė. M. S. brolis buvo taip išsigandęs, kad ne iš karto pasisakė savo vardą ir pavardę, kad yra iš Tilvikų. Broliai buvo pagaminę apie 150 litrų naminės degtinės.

M. S. prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir gailėjosi. Teismas jam skyrė piniginę baudą – 4 000 eurų. Be to, Klaipėdos AVPK naudai iš jo priteista 195 Eur proceso išlaidų.

Naminės pardavėjo neatskleidė

Šiemet nuteistas gargždiškis S. K., kuris namuose laikė stiprius alkoholinius gėrimus, turėdamas tikslą parduoti. Policijos pareigūnai, gavę pranešimą, jog šis Aušros gatvės gyventojas namuose laiko naminę, apsilankė pas jį. Apžiūrėję visas patalpas jie aptiko 46,5 litro naminės degtinės. Iš pradžių vyras teigė, jog laikė savo reikmėms.

S. K. teismui prisipažinęs kaltu sakė, kad nepažįstamas vyriškis į namus jam atvežė paragauti kelis litrus naminės. Vėliau atgabeno 50 litrų ir susitarė, kad pardavinės, užsidirbs pragyvenimui. Ikiteisminio tyrimo metu nebuvo nustatytas asmuo, iš kurio kaltinamasis įsigijo naminės degtinės.

S. K. anksčiau nebuvo teistas, dėl šio nusikaltimo gailėjosi, todėl teismas jį nubaudė 1 800 eurų bauda.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos apylinkės teismo pirmininko padėjėja ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Olga Sadovskaja:– Tas, kas turėdamas tikslą realizuoti neteisėtai gamino, laikė, gabeno naminius stiprius alkoholinius gėrimus, nedenatūruotą ar denatūruotą etilo alkoholį, jų skiedinius arba juos realizavo, arba gamino, laikė, gabeno ar realizavo aparatus naminiams stipriesiems alkoholiniams gėrimams gaminti, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 2 metų.

    Tas, kas turėdamas tikslą realizuoti neteisėtai pagamino, laikė, gabeno 50 arba daugiau litrų naminių stiprių alkoholinių gėrimų arba juos realizavo, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki 5 metų.

    Tas, kas neturėdamas tikslo realizuoti neteisėtai pagamino, laikė, gabeno 10 arba daugiau litrų naminių stiprių alkoholinių gėrimų arba nedenatūruoto ar denatūruoto etilo alkoholio, jų skiedinių, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu.

Virginija LAPIENĖ

banga,logo

Rekomenduojami video