Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Namai sudegė, o vaikai turi glaustis atskirai: prašyta pagalba nepriklauso, nes namas – mamos?

Po nelaimės, pavyzdžiui, gaisro, namus praradę gyventojai pagalbos paprastai gali kreiptis į savo gyvenamąją savivaldybę. Tačiau iš kai kurių gyventojų pasakojimų, gali pasirodyti, kad operatyvi ir tinkama pagalba suteikiama ne visada.

Visgi institucijos savo ruožtu tikina, kad pagalba po žmonių kreipimosi pasiūloma kiekvienu atveju, tik ne visada gyventojai ja pasinaudoja. Neranda, kur gyventi Su naujienų portalu tv3.lt savo istorija sutikusi pasidalyti 4 vaikų mama vilnietė Rasa (vardas pakeistas – aut. past.) po nesėkmingų pagalbos paieškų savivaldybėje, pagalbos nusprendė ieškoti socialiniuose tinkluose. Moteris pasakoja, kad jos gyvenamasis namas, kuriame ji su 4 savo vaikais buvo deklaravusi gyvenamąją vietą, sudegė ir kurį laiką moteris niekur negalėjo rasti pagalbos.

  „Sudegė namas, priklausantis mano mamai, kuriame mes gyvenome. Iki šios dienos su vaikais ieškome kažkur kažko, visur tik siunčia, o atsakymo jokio, tik sako šauktis pagalbos. Kur jos šauktis, jei niekas nenori atsakyti? Kodėl negali sulaukti pagalbos? Lauke gyventi rudenį ir žiemą? Palapinę reikia pirkti? Po gaisro neliko nieko, žmonių pagalba padarėme dokumentus, iš naujo rašiau prašymą dėl būsto, bet atsakymą gavau tokį: „Deja, būsto jums skirti negalima, nes ne jūsų nuosavybė sudegė, o mamos. Nesvarbu, kad jūs deklaruota, galime jus tik į eilę užrašyti dėl būsto, o taip niekuo negalime padėti“, – pasakojo moteris.

Po gaisro prarado namus

Ji sako, kad Vilniaus rajono savivaldybėje, ją nukreipė į ekonomikos skyrių „dėl nuomos arba subsidijos“. „Verdiktas toks: subsidijos niekas neskiria, reikia dirbti, jei nori gauti. Nuoma – pagal kvadratūrą, pagal finansinę padėtį net išnuomoti niekas nenuomoja, kai išgirsta, kad 4 vaikai. Iškart atsakymas – ne. Tai kodėl tokia žmonių reakcija, tiek negatyvių emocijų?

Kreiptis į Vaikų teises, kad padėtų kaip nors? Jokių atsakymų nėra irgi“, – socialinio tinklo įraše dalijosi Rasa.

Ji prideda, kad šiuo metu vaikai gyvena pas močiutę, ji pati – netoli jų, bet ne ten pat, nes močiutės namuose vietos visiems neužtenka.

Krizių centro pagalbos pasiūlymą Rasa sako gavusi kaip tik tą dieną, kai naujienų portalas tv3.lt kreipėsi komentaro dėl situacijos į rajono savivaldybę. „Aš neatsisakiau. (...) Bet ateinančiomis dienomis važiuoju tartis ir, matyt, įsikurti“, – portalui pasakojo moteris.

Pagalba buvo pasiūlyta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) teigimu, nuo gaisro nukentėjusiems gyventojams paramą nelaimės atveju gali suteikti gyvenamosios vietos savivaldybė, skiriant vienkartinę (tikslinę) pašalpą gaisro padariniams padengti iš savivaldybės biudžeto lėšų.

Tuo metu Vilniaus rajono savivaldybės viešųjų ir tarptautinių ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Leganovič naujienų portalą tv3.lt patikino, kad gyventojai po kreipimosi buvo suteikta detali informacija dėl galimų socialinės paramos formų.

 „Nuo gaisro nukentėjusi gyventoja kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybės administraciją prašydama pagalbos suteikti socialinį būstą. Savivaldybės administracija informavo, kad socialinis būstas nuomojamas pagal savivaldybėse sudarytus asmenų ir šeimų, turinčių teisę į paramą būstui išsinuomoti, sąrašą. Įstatyme numatyta, kad savivaldybės tarybos nustatyta tvarka socialinis būstas gali būti išnuomojamas ir neįrašytiems į sąrašą asmenims, kurie neteko nuosavybės teise turėto būsto dėl gaisro“, – paaiškina savivaldybės atstovė.

Visgi, I. Leganovič teigimu, pagal gyventojos pateiktus dokumentus buvo nustatyta, kad sudegęs namas nuosavybės teise priklauso gyventojos motinai, todėl remiantis galiojančiais teisės aktais, į prašymą suteikti socialinį būstą ne eilės tvarka gyventojai buvo atsakyta neigiamai.

„Papildomai gyventojai buvo pasiūlyta įsirašyti į sąrašą. Tai pat buvo pasiūlyta pasinaudoti kita įstatyme numatyta paramos forma – būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacija. Telefono pokalbio metu gyventoja buvo informuota apie galimybę gauti subsidiją (30 proc.) būsto pirkimui Vilniaus regione. Iki šios dienos savivaldybė negavo iš gyventojos prašymo dėl įrašymo į sąrašą ir, ar kompensacijos mokėjimo“, – sako savivaldybės atstovė.

Be to, kaip prideda I. Leganovič, socialinių paslaugų šeimai ir vaikui skyriui susisiekus su gyventoja buvo pasiūlyta su vaikais apsigyventi šeimos ir vaiko krizių centre moters gyvenamajame rajone arba gretimame rajone esančiame šeimos ir vaiko gerovės centre. „Taip pat apie šeimos atvejį informacija perduota Vilniaus rajono Socialinių paslaugų centrui, šeimai artimiausiu metu bus priskirtas socialinis darbuotojas“, – prideda I. Leganovič.

Rekomenduojami video