Daugiau nei prieš mėnesį Alytaus Rotušės aikštėje vyko karių pratybų dalis – imituotas nesankcionuotas civiliais persirengusių karių mitingas. Būrys jaunuolių, šaukdami per garsiakalbį, reikalavo algos, o ne pašalpos. Mitinguotojų tramdyti buvo atvykę keli policijos ekipažai, jaunuoliams nereagavus į perspėjimus baigti mitingą, policijos pareigūnai juos suguldė ant žemės ir išsivedė į savo automobilius. Rotušės aikštėje tarp nesupratusiųjų imituoto mitingo ir galvojusiųjų, kad tai rimtas jaunimo protestas prieš vietinę valdžią, buvo ir Nakvynės namų gyventojas Juozas Trakimas, kuris, kaip ir kiti, reikalavo paleisti jaunimą. Nakvynės namų gyventojo elgesys tuomet išsiskyrė tuo, jog jis aikštėje vartojo alkoholį, mosikavo lazda, paleido keletą keiksmažodžių policininkų atžvilgiu. Tad jam taip pat teko keliauti į policininkų automobilį. Į Nakvynės namus jis grįžo lūžusia ranka. Ar taip su vyriškiu galėjo pasielgti policijos pareigūnai, komisariate vyko aplinkybių tikslinimas, po kurio, nesant nusikaltimo sudėties, pradėti ikiteisminį tyrimą atsisakyta.
Iš komisariato – į ligoninę, iš jos – į komisariatą
55-erių J.Trakimą, maždaug dvejus metus naktis leidžiantį Alytaus nakvynės namuose ant gultų, dažnai dienomis pamatysi vaikščiojantį po miestą ar sėdintį ant suoliukų viešose vietose. Vyras įvairiais būdais prasimano pinigų alkoholiui, būna, kad jį vartoja ir viešose vietose.
Kai kovo viduryje Rotušės aikštėje vyko karių pratybų dalis – imituotas nesankcionuotas civiliais persirengusių karių mitingas, Juozas aikštėje sėdėjo ant suoliuko ir stebėjo įvykius, taip pat gurkšnojo iš plastikinio maišelio išsitraukto alkoholio, panašu, alaus.
Vyro, kaip ir kitų tuomet Rotušės aikštėje buvusių žmonių, kantrybė trūko, kai policininkai ėmė tramdyti jaunuolius, reikalavusius algos, o ne pašalpos, – šie buvo suguldyti ant žemės ir išsivesti į policininkų automobilius. Jie nesuprato imituoto mitingo, galvojo, kad jis realus, ir reikalavo paleisti jaunuolius.
J.Trakimas, su savimi turėjęs lazdą, ėmė ja mosikuoti, keiksnoti policininkus, tad ir jis iš Rotušės aikštės buvo išvestas į policininkų automobilį.
Toliau įvykiai klostėsi Nakvynės namų gyventojui nepalankia kryptimi.
Į Alytaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą jis buvo atvežtas dėl viešosios tvarkos pažeidimo – viešoje vietoje vartoto alkoholio. Jam komisariate nustatytas vidutinis – 1,57 promilės – girtumas.
Kadangi čia jis pasiskundė skausmais, buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, ir vyras išvežtas į Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninę. Iš ligoninės policijos pareigūnai Juozą parsivežė į komisariatą dėl administracinio nusižengimo protokolo surašymo už alkoholio vartojimą viešoje vietoje.
Vėliau policijos pareigūnai J.Trakimą parvežė į Nakvynės namus jau lūžusia ir sugipsuota dešine ranka. Jam buvo lūžęs žastikaulis.
Kai Juozas buvo parvežtas į Nakvynės namus, netrukus čia apsilankė ir policijos pareigūnas – tyrėjas, kuris domėjosi lūžusia ranka. J.Trakimas pareigūnams pretenzijų neturėjo. Tačiau skundėsi rankos skausmais. Prisipažino, kad tądien Rotušės aikštėje vartojo alkoholį, stojo ginti mitinguojančio jaunimo, nes jį papiktino pareigūnų veiksmas suguldyti jaunuolius ant žemės.
Ranka jau išimta iš gipso
Užvakar Nakvynės namų socialiniai darbuotojai palydėjo J.Trakimą į polikliniką, kad jam ranka būtų išimta iš gipso, kuriame ji buvo laikoma daugiau nei mėnesį. Dar jis bus lydimas į šią gydymo įstaigą peršviesti ranką, nes pats savimi nelabai galintis pasirūpinti žmogus negali būti paliktas likimo valiai.
Iki šios dienos Nakvynės namų darbuotojai nežino, kokiomis aplinkybėmis jų gyventojas susilaužė ranką. Įtariama, kad taip galėjo atsitikti dėl policijos pareigūnų veiksmų, nes nuotraukose užfiksuota, kaip jis iš Rotušės aikštės dviejų policininkų vedamas už parankių, galbūt tuomet vyrui ir lūžo ranka.
Nakvynės namų darbuotojams aišku viena: imituoto mitingo Rotušės aikštėje dieną J.Trakimas iš šių namų išėjo sveikas, o pareigūnų parvežtas jau sugipsuota ranka.
Tuoj po šio įvykio Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyriausioji specialistė Kristina Janulevičienė pranešė, kad komisariato Imuniteto ir vidaus tyrimų skyriuje vyksta aplinkybių tyrimas, kada ir kokiu metu Nakvynės namų gyventojui lūžo ranka.
Kodėl sužalojimą patyrė Nakvynės namų gyventojas?
K.Janulevičienė šią savaitę informavo, kad dėl šio įvykio, nesant nusikaltimo sudėties, ikiteisminį tyrimą pradėti atsisakyta.
Tad vis tiek išlieka klausimas, kokiomis aplinkybėmis lūžo J.Trakimo ranka, nes į komisariatą iš ligoninės vyras buvo parsivežtas jau su gipsu ant rankos.
„Vyras kūno sužalojimą patyrė ne dėl pareigūnų neteisėtų, nepagrįstų ar perteklinių fizinės prievartos veiksmų panaudojimo, o dėl to, kad pats nepakluso pareigūnų teisėtiems reikalavimams, jiems priešinosi. Iš surinktų duomenų matyti, kad pareigūnas fizinę prievartą panaudojo tik tiek, kiek to reikia tarnybinei pareigai atlikti – administracinius nusižengimus padariusį asmenį sulaikyti ir jo pasipriešinimą apriboti. Prievartos rūšis ir panaudojimo mastas pasirinktas tinkamai, atsižvelgiant į konkrečią situaciją“, – Nakvynės namų gyventojo lūžusios rankos situaciją apibūdino komisariato Komunikacijos grupės vyriausioji specialistė.
J.Trakimui bėdos lūžusia ranka per imituotą mitingą Rotušės aikštėje nesibaigė. Už viešosios tvarkos pažeidimą – alkoholio vartojimą viešoje vietoje, šiuo atveju Rotušės aikštėje, – pagal Administracinių nusižengimų kodeksą jam paskirta 120 eurų bauda. Taip pat už pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymą ir jų garbės bei orumo įžeidimą teismas Nakvynės namų gyventojui skyrė 95 eurų baudą.
J.Trakimas trečią mėnesį gauna 122 eurų socialinę pašalpą per socialinius darbuotojus. Tad dalis pinigų iš socialinės pašalpos gali būti atskaičiuojama sumokėti baudoms.
Alma MOSTEIKAITĖ