Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mūšis dėl sąvartyno plėtros pralaimėtas, bet karas tęsis

Teismas atrišo rankas Zabieliškio sąvartyno plėtrai

Jau dvejus metus vykstanti kova dėl Zabieliškio sąvartyno plėtros sustabdymo pakrypo Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (RATC) naudai. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė neskundžiamą nutartį, kuria pripažįsta praėjusios kadencijos Kėdainių rajono tarybos sprendimą nepritarti Zabieliškio sąvartyno plėtrai neteisėtu. Kodėl? Pasirodo, dar 2015 metais į valdžią šviežiai atkulniavę valdantieji suskubo pasirašyti Statybos leidimą, kuriuo palaimino sąvartyno plėtrą. Tik vėliau, susizgribę ką padarė, ėmė uoliai priešintis Kauno RATC planams, taip prieštaraudami patys sau, ir galiausiai savo sprendimais, panašu, vis tik plačiai atvėrė Kėdainių vartus viso Kauno regiono šiukšlėms. 

Arūnas Kacevičius: „Nors teismo sprendimas yra aiškus ir neskundžiamas, neketiname nuleisti rankų. Mūsų rajono žmonių poreikiai turi būti išgirsti.“ Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Arūnas Kacevičius: „Nors teismo sprendimas yra aiškus ir neskundžiamas, neketiname nuleisti rankų. Mūsų rajono žmonių poreikiai turi būti išgirsti.“ Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kovojo visais frontaisVos išgirdę apie planus plėsti Zabieliškio sąvartyną, Kėdainių žmonės sujudo – perspektyva tapti viso Kauno regiono atliekų priėmimo punktu nežavėjo nė vieno.

Prieš planus išplėsti Zabieliškio sąvartyną sukilę Medekšių, Zabieliškio, Liogailiškių ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai tuometiniam merui Sauliui Grinkevičiui bei rajono tarybai pateikė rezoliuciją su kategoriškais reikalavimais bei paprašė tuometinės Prezidentės Dalios Grybauskaitės, Vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio, tuometinio aplinkos apsaugos ministro Kęstučio Navicko pagalbos.

Toks žmonių kovingumas atnešė teigiamų rezultatų – aplinkosaugininkai pripažino, kad sąvartyno plėtra suinteresuotiems verslininkams vis tik būtina atlikti poveikio aplinkai (PAV) vertinimą.

Susitikimai su aplinkos ministru buvo nuolatiniai, juos aktyviai organizavo ir kraštietis Seimo narys Darius Kaminskas, kuris visuomet laikėsi griežtos pozicijos ir ragino neleisti Kėdainių paversti viso regiono šiukšlių surinkimo vieta.

Vis dėlto net ir centrinėje valdžioje sprendimai ir nuomonės skyrėsi radikaliai – viena vertus, buvo pripažįstama, kad sąvartyno plėtros skubinti nereikia, buvo raginta ieškoti kitų atliekų šalinimo būdų bei pripažinta, kad PAV atlikti privaloma.

Kita vertus, tuometinis aplinkos ministras aiškiai pasakė: viskas priklauso ne nuo Kėdainių rajono, o nuo Kauno miesto savivaldybės vadovo Visvaldo Matijošaičio ir jo komandos, turinčios didžiausią balso teisę Kauno RAC‘e sprendimų. O viltis, kad paskelbtas reikalavimas atlikti poveikio aplinkai vertinimą gali tapti esmine kliūtimi plėsti sąvartyną, buvo nubraukta ministro žodžių – ši procedūra jau seniai atlikta ir patvirtinta.

Kreipėsi į teismą

Kėdainių rajono taryba sušauktame skubiame posėdyje nusprendė nepritarti sąvartyno plėtrai. Ir nors šis sprendimas laikinai plėtros darbus pristabdė, prasidėjo teismų maratonas, mat Kauno RATC padavė į teismą Kėdainių rajono savivaldybę dėl to, kad, jų manymu, rajono taryba, priimdama tokį sprendimą, viršijo savo įgaliojimus.

Praėjusios kadencijos rajono taryba, kuriai vadovavo tuometinis meras Saulius Grinkevičius, priėmė neteisėtą sprendimą, kurį dabar panaikino teismas, tad Zabieliškio sąvartyno plėtrai kelias – atviras./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Praėjusios kadencijos rajono taryba, kuriai vadovavo tuometinis meras Saulius Grinkevičius, priėmė neteisėtą sprendimą, kurį dabar panaikino teismas, tad Zabieliškio sąvartyno plėtrai kelias – atviras./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Savo skundą Kauno RATC grindė tuo, kad savivaldybė prieš tai buvo išdavusi statybos leidimą. Aplinkos apsaugos agentūra dar 2017 m. priėmė išvadą pagal Kėdainių rajono savivaldybės administracijai pateiktą prašymą dėl statybos leidimo pakeitimo.Išvadoje nuspręsta, kad Zabieliškio regioninio sąvartyno plėtrai privalomas poveikio aplinkai vertinimas. Kauno RATC prašė priimtą išvadą persvarstyti, tačiau ir persvarstymas naudos jiems neatnešė – nuspręsta, kad PAV reikia.

Dėl to Kauno RATC nutarė, kad Zabieliškio sąvartyno plėtra toliau bus vykdoma tik pagal 2015 m. gegužės 18 d. Kėdainių rajono savivaldybės išduotą statybos leidimą.

Tai yra tą leidimą, kurį išdavė šviežiai į valdžią atėję tuometiniai valdantieji, vadovaujami S. Grinkevičius. O toks leidimas rodo, kad tuometiniai savivaldybės vadovai žinojo apie sąvartyno plėtrą ir jai pritarė.

Kai suprato, ką padarė...

Nenuostabu, kad Kėdainių rajono savivaldybės veiksmai teismui pasirodė nenuoseklūs ir sunkiai pagrindžiami – čia palaiminę sąvartyno plėtrą, netrukus susiprato, ką padarę, ir ėmė atstovauti gyventojams bei uoliai priešintis savo pačių palaimintiems planams.

O susipratę gal ir nebūtų, jei ne aktyvūs gyventojai, kurie 2018 metų balandį valdantiesiems ir tarybai pateikė prašymo ir rezoliucijos tekstus, kuriuos pasirašė 550 Medėkšių, Zabieliškio, Liogailiškių kaimų gyventojų.

Vienas iš rezoliucijos reikalavimų buvo priimti savivaldybės tarybos sprendimą, kad būtų sustabdyta Zabieliškio sąvartyno plėtra.

Kėdainių rajono Nociūnų bendruomenės centras, Pelėdnagių bendruomenės centras, Medėkšių kaimo asociacija 2018 m. balandžio 24 d. raštu Nr. 54 pakartojo, kad yra kategoriškai prieš Zabieliškio sąvartyno plėtrą ir bendruomenės nebuvo informuotos apie sąvartyno plėtrą.

Dėl to 2018 m. gegužės 3 d. Kėdainių rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kuris, pasirodo, buvo neteisėtas.

Teismui savivaldybė aiškino, kad Kauno RATC jiems nepateikė jokių įrodymų, jog nusprendė, kad Zabieliškio sąvartyno plėtra bus vykdoma pagal 2015 m. gegužės 18 d. Kėdainių rajono savivaldybės išduotą statybos leidimą.

Viršijo įgaliojimus

Pirmosios instancijos teismas nusprendė, kad savivaldybės tarybos sprendimą reikia panaikinti. Savivaldybė kreipėsi į apeliacinį teismą, prašydama panaikinti pirmosios instancijos teismo priimtą sprendimą.

Tačiau teismas ir vėl nusprendė, kad rajono taryba bandė savo sprendimu panaikinti aukštesnės galios teisės aktą, todėl savivaldybės tarybos veiksmai yra iš esmės neteisėti. Maža to, teismas nusprendė, kad tarybos sprendimas yra prieštaringas ir nemotyvuotas.

„Teismui pateikti duomenys leido padaryti išvadą, kad vykdyti statybos darbus pagal 2015 metais išduotą statybos leidimą pareiškėjui nėra kliūčių, kadangi 2013 m. birželio 4 d. Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas priėmė Atrankos išvadą, kad Zabieliškio regioninio sąvartyno plėtros aplinkai vertinimas neprivalomas.

Teismas taip pat akcentavo, kad ginčijamas sprendimas savo turiniu yra prieštaringas, iš esmės nemotyvuotas, dėl to laikytinas neatitinkančiu ir Viešojo administravimo įstatymo 8 straipsnyje 1 dalyje keliamų reikalavimų.

Aiškinamajame rašte nurodyta, kad vienintelis Sprendimo priėmimo pagrindas – 550 gyventojų kreipimasis dėl Zabieliškio sąvartyno plėtros sustabdymo. Sprendimo aiškinamajame rašte nurodyti sprendimo priėmimo motyvai yra pernelyg bendro pobūdžio.

Be to, 2018 m. balandžio 24 d. Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narių prašyme dėl neeilinio tarybos posėdžio sušaukimo nurodyta, kad neeilinis posėdis reikalingas suformuoti politinei valiai, kuri turės būti pareikšta Kauno regiono atliekų tvarkymo centro dalininkų susirinkime ir nieko nekalbama apie poveikio aplinkai vertinimo procedūras bei poveikio aplinkai vertinimo programą. Savivaldybės tarybai tenka pareiga savo priimamus sprendimus motyvuoti tokia apimtimi, kiek to konkrečiu atveju reikalauja sprendžiamas klausimas. Iš skundžiamo savivaldybės tarybos Sprendimo motyvų negalima suprasti, kodėl nėra galimybės suderinti interesų, rasti kompromisų“, – rašoma teismo išvadoje.

Turės susimokėti

Maža to, teismas priteisė ir bylinėjimosi išlaidas Kauno RATC, kurias padengti turės Kėdainių rajono savivaldybė. Pirmojo teismo išlaidos kiek didesnės nei 700 eurų, o apeliacijos nagrinėjimas atsieis dar 500 eurų.

Ši teismo nutartis yra neskundžiama, tai reiškia, kad skubiai sušaukto praėjusios kadencijos neeilinio tarybos posėdžio metu priimtas sprendimas yra panaikintas visiems laikams, tad Kauno RATC nebelieka jokių kliūčių pradėti sąvartyno plėtros darbus.

Pralaimėtas mūšis, bet karas tęsis

Teismo nutarimas šiuo metu yra nagrinėjamas savivaldybės teisininkų. Rajono administracijos direktorius Arūnas Kacevičius sako: „Prognozuoti tolimesnės situacijos nenorėčiau. Nors dabar, kai įgyvendiname tiek didžiulių projektų ir darbų apimtys yra tiesiog milžiniškos, svarbiausiu klausimu ir vėl tampa Zabieliškio sąvartyno plėtros sustabdymas.

Nors teismo sprendimas yra aiškus ir neskundžiamas, neketiname nuleisti rankų. Mūsų rajono žmonių poreikiai turi būti išgirsti.

Kalbėsimės su naujaisiais Kauno RAC vadovais, vėl pateiksime jiems naujus argumentus, kurie turėtų įtikinti, kad sąvartyno plėtra Kėdainiuose negalima, nes Kaune pradėjusi veikti atliekų deginimo įmonė bei kiti veiksniai, keičia situaciją dėl Zabieliškio sąvartyno plėtros iš esmės.

Atlikę naujus skaičiavimus, tikimės įrodyti, kad sąvartyno plėtros, pasitelkus atliekų deginimo procesą ir kitus veiksnius, realiai galėtume išvengti.

Bet kokiu atveju nė vienas nenori, kad ta plėtra vyktų.

Dabar, kai tarybos sprendimas panaikintas, kovoti su Kauno RATC, jei jie norės plėsti sąvartyną, bus, aišku, sudėtinga, bet, kaip ir sakiau, rankų nenuleisime ir darysime viską, kad sąvartyno plėtrą sustabdytume.“

Eglė KUKTIENĖ

Rekomenduojami video