Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mūšio inscenizacija minės jubiliejų, tačiau kiek dalyvių atvyks – neaišku

Šiemet sukanka 25-eri metai, kai buvo pradėtos rengti Vilkmergės (Deltuvos) mūšio inscenizacijos. Ta proga rugpjūčio 19 dieną vyks šios jubiliejinės sukakties paminėjimo renginys.

Kokio mąsto bus renginys, rajono savivaldybė žada paskelbti vėliau, kai paaiškės, kiek iš pakviestų karo istorijos klubų sulauksime.

Pasak vieno iš inscenizacijos organizatorių, Ukmergės karo istorijos klubo nario Juliaus Zarecko, šiam istoriniam 1812 metų birželį įvykusiam Prancūzijos ir Rusijos kariuomenių susirėmimui prisiminti reikėtų bent pusšimčio žmonių.

„Į Deltuvą paprastai susirinkdavo ne mažiau kaip 150 mūšio dalyvių, o daugiausia jų sulaukta net 213-os.

Atvykdavo Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Rusijos karo istorijos klubų atstovai. Tada ir uniformos buvo daugmaž autentiškos, nes rusai su baltarusiais daugiausia rekonstruodavo Rusijos karius, o lenkai – prancūzus arba Varšuvos kunigaikštystės karius, kurių uniformos panašios į prancūzų.

Tačiau karas Ukrainoje pakeitė geopolitinę situaciją, tad susikviesti daug dalyvių sudėtinga, o dėl Rusijos ir Baltarusijos karo istorijos klubų, anot J. Zarecko, „nei jie siūlosi, nei mes kviečiam“.

Pašnekovas mano, kad ateityje Deltuvos mūšio inscenizacija tikriausiai nunyks, nes tai yra brangus, sudėtingas renginys. Kadaise jam pagal parengtus projektus finansavimą skirdavo Kultūros ministerija.

Pastaruosius kelerius metus renginiai Deltuvoje neorganizuoti dėl pandemijos, o dar ankstesniais metais ministerija pinigų mūšio inscenizacijai kelis kartus iš eilės nebuvo skyrusi.

Pernai Deltuvos mūšio inscenizacija rengta Kopūstėliuose, klubo „Miško broliai“ teritorijoje, kuri yra mažesnė ir įspūdingiau žiūrisi mažesnis dalyvių skaičius.

Ukmergiškius vienijančio karo istorijos klubo nariai patys vyksta dalyvauti į panašius renginius Lietuvos mietuose bei Latvijoje, Lenkijoje. Pastebi, kad mūsų šalyje klubų dalyvių gretos tikrai nedidėja. Gal dėl to, kad tai – daug laiko, žinių ir pinigų reikalaujantis pomėgis.

Rekomenduojami video