Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ministerija: ką reikia žinoti Lietuvos piliečiams, kurie po „Brexito“ pasiliks JK

Artėjant oficialiai Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) datai, kovo 29 dienai, tačiau išliekant dideliam politiniam neapibrėžtumui dėl Išstojimo sutarties pasirašymo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dalijasi informacija apie galimus mokesčių pasikeitimus JK nusprendusiems pasilikti Lietuvos piliečiams. 

Jeigu JK pasirašys Išstojimo iš ES sutartį, pereinamuoju laikotarpiu, iki 2020 metų pabaigos, bus taikomi šiuo metu galiojantys Socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai. JK paskirtos pensijos bus mokamos Lietuvoje gyvenantiems tos šalies piliečiams. Nustatant teisę į pensiją bus sumuojamas Lietuvoje ar kitoje ES šalyje ir JK įgytas darbo stažas, bet kiekviena šalis mokės pensijos dalį už joje įgytą stažą.

Nedarbo išmokos 

Nustatant teisę į ligos, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros, nedarbo išmokas bus sumuojamas JK ir Lietuvoje įgytas socialinio draudimo stažas.

Vis dėlto Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pažymi, kad stažas nedarbo išmokai bus sumuojamas tik tada, kai paskutinis darbo laikotarpis įgytas Lietuvoje. Tačiau JK traukiantis su Išstojimo sutartimi pereinamuoju laikotarpiu bus galimybė gauti nedarbo išmoką JK, bet darbo ieškotis Lietuvoje.

JK piliečiai, nusprendę likti gyventi Lietuvoje, turės teisę į socialines pašalpas bei šilumos, karšto ir geriamojo vandens kompensaciją, kadangi ji skiriama nepriklausomai nuo žmogaus turimos pilietybės. Taip pat Lietuvoje gyvenančiai JK piliečių šeimai vaiko išmoka vaikui bus skiriama pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus.

Tačiau, jei vienas iš vaiko tėvų dirba ar gyvena JK ir ten įgyja teisę į išmoką vaikui, tokiu atveju išmoka vaikui bus mokama pagal šiuo metu galiojančius ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentus – taip pat, kaip iki „Brexito“.

Vis dėlto, jeigu JK nepasirašys Išstojimo sutarties, JK paskirta pensija JK piliečiui bus mokama arba nemokama, priklausomai nuo nacionalinių tos teisės aktų. Lietuvoje planuojama atitinkamai pakeisti Socialinio draudimo pensijų įstatymą, kad būtų sumuojamas JK iki išstojimo iš ES įgytas stažas.

Taip pat planuojama atitinkamai pakeisti Lietuvos nacionalinius teisės aktus ir nustatyti, kad skiriant ligos, motinystės ir nedarbo išmokas būtų atsižvelgiama į JK iki „Brexito“ įgytą stažą.

Jei JK pasitrauks be Išstojimo sutarties, vaiko išmokoms bus taikomi tik Lietuvoje galiojantys įstatymai.

Kaip reiks kaupti pensiją?

Jeigu JK pasirašys Išstojimo iš ES sutartį, Lietuvoje paskirtos senatvės socialinio draudimo pensijos mokėjimas bus tęsiamas JK gyvenančiam žmogui. Tai tęsis iki 2020 metų pabaigos, nes iki tol tęsis pereinamasis laikotarpis, kurio metu bus taikomi šiuo metu galiojantys ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai.

Po pereinamojo laikotarpio bus inicijuojama tarptautinė sutartis su JK socialinės apsaugos srityje ir nustatant teisę į ligos ar motinystės išmokas bus sumuojamas JK ir Lietuvoje įgytas socialinio draudimo stažas.

Jeigu JK iš ES pasitrauks su sutartimi, galios ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai ir nustatant teisę į nedarbo išmoką bus sumuojamas JK bei Lietuvoje įgytas stažas. Be to, asmuo, gaunantis nedarbo išmoką JK, galės vykti ieškoti darbo Lietuvoje ir toliau gauti nedarbo išmoką.

Tuo metu socialinės pašalpos ir kompensacijos ir toliau bus mokamos pagal JK galiojančius teisės aktus. Lietuvos piliečių šeimai, gyvenančiai JK, vaiko išmokos bus mokamos pagal tos šalies teisės aktus.

Vis dėlto, jeigu JK iš ES nuspręs trauktis be Išstojimo sutarties, Lietuvoje paskirtos senatvės pensijos mokėjimas bus tęsiamas, tačiau žmogus turės būti įgijęs bent minimalų 15 metų darbo stažą Lietuvoje arba būti reabilituotas politinis kalinys, tremtinys, įgijęs dalį stažo kalinimo metu ar tremtyje. Tuo atveju, kai senjoras bus įgijęs bent minimalų stažą Lietuvoje, tačiau į stažą taip pat buvo įskaityti darbo laikotarpiai užsienio valstybėse, pensija bus perskaičiuojama tik pagal stažą, įgytą dirbant Lietuvoje.

Ligos ir motinystės išmokos bus mokamos pagal nacionalinius JK teisės aktus. Socialinės pašalpos ir kompensacijos ir toliau bus mokamos pagal JK teisės aktus, o visai Lietuvos piliečių šeimai, gyvenančiai JK, vaiko išmokos bus mokamos pagal tos šalies teisės aktus.

Rekomenduojami video