Apie 30 tūkst. gyvulių pakibo tarp realios ir elektroninės erdvių. Fermose jie yra ar buvo, bet už juos numatyta susietoji parama nebus suteikiama. Dėl to kai kurie ūkiai atsidūrė ties išgyvenimo riba.
Tylėjo, tylėjo ir atėmė
Tokios sankcijos gyvulių augintojams pritaikytos už tai, kad jie pavėlavo duomenų bazėje deklaruoti gimusius, parduotus ar kitur išvežtus gyvulius. Ankstesniais metais niekas už tai susietųjų išmokų neatiminėjo, o šiemet kirto iš peties.
Dėl laiku duomenų bazėje nepadėtos „varnelės“ išmokų netekę gyvulių augintojai, skųsdamiesi netikėtomis sankcijomis, žodžių į vatą nevyniojo. Jiems atrodo, kad taip valdžia esą sutaupė lėšų.
„Sako, kad už 30 tūkst. gyvulių neduos paramos. Jeigu žmonės kažką neteisingai darė, reikėjo viešai įspėti, informuoti. Juk ne pavieniai, o daugybė tokių atvejų buvo, akivaizdu, kad tai – sisteminė problema. Bet visi tylėjo, tylėjo, o paskui capt, pagavo ir atėmė išmokas. Skandalas ir tiek“, – skundėsi Tauragės rajono ūkininkė Stanislava Pratašienė.
Mėsinių galvijų augintoja neteko susietųjų išmokų už tris galvijus – po maždaug 109 eurus už kiekvieną. Moteris pripažino, kad du galvijus ji pavėlavo įregistruoti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) duomenų bazėje. O dėl trečio galėtų visiems įrodyti, kad jo išvežimą į skerdyklą deklaravo laiku ir sėkmingai, tačiau ŽŪIKVC to nepripažįsta.
Primename, kad gyvulių laikytojai gimusį jauniklį ir bet kokį gyvulio judėjimą iš ūkio privalo per 7 kalendorines dienas įregistruoti ŽŪIKVC duomenų bazėje. Tai gali padaryti ir veterinarijos gydytojai ar bendrovės „Gyvulių produktyvumo kontrolės“ atstovai. Tokiu atveju ūkininkai jiems apie įvykį praneša per 7 dienas, o paslaugų teikėjai turi dar 7 dienas jį įtraukti į duomenų bazę.
Atsimušė į sieną
S.Pratašienė pati registruoja įvykius apie gyvulių gimimą ir judėjimą. „Nustebau, kai man pranešė, kad į skerdyklą parduotas vienas galvijas esą „nenurašytas“. Puikiai žinau, kad pernai liepą galviją išvežus į skerdyklą, duomenų bazėje laiku užpildžiau pranešimą apie galvijo perkėlimą ir patvirtinau. Šį dokumentą, kuris aiškiai rodo, kad išvėžimas į skerdyklą yra įregistruotas, galima atsispausdinti. Tą ir padariau ir išsiunčiau ŽŪIKVC, tačiau gavau atsakymą, kad gyvulys nebuvo „nurašytas“. Nežinau nė ką daryti ir kaip įrodyti. Gal buvo kokie informacinės sistemos trikdžiai?“ – pasakojo į biurokratų sieną atsimušusi ūkininkė.
Jai pasiūlė kreiptis į Vyriausiąją ginčų komisiją arba Vilniaus apygardos administracinį teismą. „Dėl vieno gyvulio šių instancijų durų nevarstysiu ir laiko negaišiu, nors ir jaučiuosi teisi“, – nukirto S.Pratašienė.
Ji pastebėjo, kad daug ūkininkų suklydo dėl nežinojimo. Matydami, kad jų parduotą gyvulį „nurašė“ skerdykla (skerdyklos tai turi padaryti per 3 dienas), patys to paties įrašo nebekartojo.
Ūkininkė taip pat stebėjosi, kad šiemet išmokos atimtos dėl už prieš dvejus metus padarytas klaidas. Ji žino atvejį, kai 2013 metais pavėluotas gyvulio gimimo įregistravimas pernai esą niekam neužkliuvo, o šiemet jau taikomos griežčiausios sankcijos.
Pripažino klaidą
Šiemet Lietuvoje tūkstančiai ūkininkų neteko susietųjų išmokų už mėsinius ir pieninius galvijus, mėsines avis, ožkas ir amo dėl griežto biurokratų atkirčio.
Vieno pieno ūkio savininkų gali nepasiekti apie 8 tūkst. eurų susietosios paramos. „Mums tai – išgyvenimo klausimas. Net už 73 galvijus negavome išmokų. Suklydome ne mes, o vietinė veterinarijos tarnyba. Tačiau ir šios tarnybos atstovų nekaltiname, nes atsitiko kažkokia klaida. Bet valdininkai žmonių nemato – tik taisykles“, – „Valstiečių laikraščiui“ bėdojo prisistatyti nenorėjusi ūkininkė.
Moteris sakė nenorinti mesti šešėlio ant Teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojų. Ji dar tikisi, kad žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė praskleis klerkų užtvaras ir padės jų ūkiui gauti lauktas ir gyvybiškai svarbias išmokas.
Ūkininkė pasakojo, kad, pernai Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) jų ūkyje vykdant patikrą, buvo liepta patikslinti gyvulių laikymo vietą. Mat galvijai buvo išskirti į dvi bandas ir išvežti į atskiras fermas.
„Tą pačią dieną išvežėme gyvulius į vieną ir į kitą fermas ir pranešėme veterinarijos tarnybai. Mums dalyvaujant šios tarnybos žmogus įvedinėjo duomenis ir viską sutvarkė. Vėliau paaiškėjo, kad vienos bandos – 17 gyvulių – duomenys buvo patvirtinti tą pačią dieną, o 73 – ne. Specialistai įvedimą pakartojo po 18 dienų, bet tai nebuvo užskaityta, nes terminas – 14 dienų. Veterinarijos tarnybos darbuotojai pripažino savo klaidą, rašė prašymą ŽŪIKVC, kad pataisytų duomenis, siuntė taisymo protokolą, tačiau sulaukė griežto „ne“. Taisyklės pažeistos ir viskas“, – sakė susikrimtusi pieno gamintoja.
Išmokų negavusi ūkininkė kreipėsi į Vyriausiąją ginčų komisiją. Po pirmojo posėdžio ją apėmė nuojauta, kad sprendimas jų ūkiui greičiausiai bus nepalankus. „Dabar vienintelė viltis – žemės ūkio ministrės atsakymas. Į teismą kreiptis būtų beviltiška, nes bylinėjimusi reikia lėšų“, – stebuklo dar tikisi pieno gamintoja.
Perteklinė bausmė
Daugelis šiemet susietųjų išmokų negavusių galvijų augintojų bus nubausti iki finansinio laikotarpio pabaigos. „Jei pažeidimai atsirado dėl buliukų, tai mažesnė netektis, nes juos laikome iki dviejų metų. O jei buvo telyčaitės, tai už jas paramos nebus iki 2020 metų“, – ūkininkų praradimus skaičiavo S.Pratašienė.
Moteris piktinosi, kad žemdirbiai skandinami perteklinių prievolių liūne. Anot jos, suprantama, kad tam tikros taisyklės yra reikalingos, tvarkos reikia paisyti. Tačiau visokie reikalavimai neturėtų traiškyti žmonių gyvenimų.
„Visoje ES mokamos išmokos, o mes Lietuvoje nuolat turime teisintis, kad jas gauname. Į mus žiūrima kaip į kokius potencialius nusikaltėlius ar valstybės priešus. Ne mes tą paramą sugalvojome. Mūsų išmokos mažiausios, o reikalavimų gauname daugiausia“, – apgailestavo Tauragės rajono ūkininkė.
Užpylė skundais
ŽŪIKVC generalinio direktoriaus pavaduotojas Valdemaras Sviackevičius „Valstiečių laikraščiui“ pakartojo tą pačią maldelę, kuri parašyta atsakymuose ūkininkams. Jis pripažino, kad šiemet gyvulių laikytojus ištiko didelė problema, tačiau užtikrino, kad teisės aktai – nepajudinami.
„Gauname nemažai ūkininkų skundų, bet turime vadovautis teisės aktais. Jei gyvulių laikytojas per 7 dienas, o veterinarijos gydytojas ar produktyvumo kontrolės darbuotojas per 14 dienų nedeklaravo įvykių, susijusių su gyvuliais, išmokos nepriklauso“, – konstatavo V.Sviackevičius.
Jis atmetė ūkininkų priekaištus, kad ŽŪIKVC tylėjo dėl daugybės pažeidimų. „Gyvulių ženklinimo taisyklės galioja jau daug metų ir tie terminai nebuvo keičiami. Ūkininkai žino, kad reikia pranešti. Kitas reikalas, jei žmonės to nepaisė, anksčiau nebuvo jokių sankcijų. Bet dabar taisyklėse atsirado tokia sąlyga, kurios reikia griežtai laikytis. Dėl to Lietuva sulaukė ES pastabos. Skaičiuojant paramą būtina atsižvelgti į duomenų suvedimus“, – aiškino ŽŪIKVC generalinio direktoriaus pavaduotojas.
V.Sviackevičius nenorėjo pripažinti, kad klaidų galėjo atsirasti dėl informacinės sistemos trikdžių. „Ne, sistema neklysta. Ji daug kartų tikrinta ir pripažinta patikima. Klaidų galėjo atsirasti dėl žmogiškojo faktoriaus“, – tikino pašnekovas.
Kur nuplaukė parama?
Nustatyti gyvulių deklaravimo pažeidimai sutaupė milijonus eurų. Kur jie nuplaukė? Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovų, valstybė nesutaupė, nes pažeidėjams nesumokėtos išmokos esą buvo padalintos kitiems gyvulių laikytojams, kurie buvo stropūs ir nesuklydo spaudydami klaviatūros klavišus. Vadinasi, jiems išmokos turėjo padidėti.
„Tai – kažkokios manipuliacijos. Mums žadėjo, kad šiemet susietoji išmoka už galviją bus 178 eurai, o liko tik 108 eurai. Motyvuojama, kad labai pagausėjo mėsinių galvijų. Bet turint omeny, kad daugiau kaip 30 tūkst. gyvulių išmokos neskirtos, nesusiveda galai“, – skaičiavo išmokų netekusi ūkininkė.
Faktai
ŽŪM duomenimis, iš viso susietajai paramai už 2015 metus skirta 19,557 mln. eurų. Už mėsinius galvijus – per 13,03 mln. eurų (108,78 euro už vieną gyvulį), už pieninius – apie 4,3 mln. eurų (76,79 euro už vieną), už mėsinės avis – beveik 2 mln. eurų (13,41 euro už vieną), už pienines ožkas –apie 217 tūkst. eurų (41,38 euro už vieną).
Mėsinių galvijų deklaruota apie 120 tūkst., pieninių veislių bulių – 56,6 tūkst., mėsinių avių – 146 tūkst., pieninių ožkų – 5,2 tūkst.
Bandome aiškintis
Virginija Baltraitienė, žemės ūkio ministrė
Skundų yra, problemą žinome. Tie, kurie tvarkingai deklaravo, nesklandumų išvengė. Štai Šilalės rajono ūkininkai, su kuriais buvau susitikusi, nesiskundė, sakė, kad tokių problemų neturi.
Juk visi žino, kad reikia laikytis gyvulių deklaravimo terminų, bet nemažai ūkininkų į tai nekreipia dėmesio, laiku neperduoda duomenų, o paskui piktinasi.
Šiandien negaliu pasakyti, kur ir kieno būta kaltės dėl netikslumų. Dabar aiškinamės, žiūrėsime, ką daryti. Stengsimės, kad tie, kuriems pažeidimai buvo nustatyti ne dėl jų kaltės, gautų pinigus.
Šokame pagal ES
Rimantas Krasuckis, ŽŪM Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius
Yra 30 tūkst. gyvulių, kurie netinkamai deklaruoti. Jei jų laikytojai mano, kad tai padaryta ne dėl jų kaltės, turėtų rašyti skundus, kreiptis į NMA dėl neišmokėtos paramos.
Tie, kurie nori gauti paramą, privalo laikytis taisyklių. Jei nesilaikoma ženklinimo taisyklių, seka sankcijos. Reglamente numatyti terminai, kuriuos perkėlėme į mūsų taisykles. Tik mes nustatėme vieną išlygą: jei klaida atsirado dėl informacinių technologijų trikdžių, galima rašyti skundus, kad tai būtų ištaisyta. O jei ūkininkas pamiršo užregistruoti ir perduoti į duomenų bazę, tai – jo problema. Kitais metais žinos, kad negalima vėluoti.
Kodėl sankcijos taikomos dabar? Visi seniai žinojo, kad gyvūnus reikia ženklinti ir atitinkamai registruoti, tik šie reikalavimai nebuvo tinkamai administruojami. Kai ES auditoriai į tai atkreipė dėmesį, buvo griežčiau pasižiūrėta.
Vis dėlto manau, kad už tokius prasižengimus nereikėtų atimti visos išmokos, bet reglamente nurodyta būtent tokia sankcija. Kas pinigus moka, tas ir muziką užsako. Gyvūnų ženklinimo taisykles pažeidę laikytojai ne tik negauna atsietosios paramos. Jiems dėl to dar gali būti pritaikytos išmokų, gaunamų už deklaruotas žemės ūkio naudmenas, nuoskaitos.