Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Migrantų krizė privertė lietuvius elgtis keistai: Lietuvoje gyvenančio Innocento vestuvių metinės buvo sugadintos

Baltarusijos režimui pasistengus Lietuvą paversti nelegalios migracijos taikiniu, visuomenė ir institucijos neišlaiko tolerancijos egzamino. Birštone su žmona Juste dešimties metų santuokos sukaktį atšvęsti norėjęs Innocentas Hoimianas pasijuto labai nemaloniai, kai per vieną dieną turėjo patirti net keletą itin keistų susidūrimų su policijos pareigūnais ar piliečiais – visi jie vienaip ar kitaip žvelgė į jį kaip į nelegalų migrantą.

Tą dieną iš apgyvendinimo vietos Kapčiamiestyje pasišalino 6 asmenys – keturi irakiečiai ir du iraniečiai. Vėliau jie buvo surasti, bet prieš tai policija buvo paprašiusi gyventojų pagalbos, jeigu jie pamatytų „neeuropinio gymio asmenis“.

Sugadino vestuvių metines

Dešimt metų Lietuvoje gyvenantis ir dvi dukras auginantis Innocentas pamena, kad pamatę policijos pranešimą apie „neeuropinio gymio asmenis“ su žmona dar pajuokavo, jog tikriausiai sulauks nepageidaujamo dėmesio, bet dėl to neketino keisti savo planų ir išsiruošė pasivažinėti dviračiais po Birštoną ir apylinkes. Vis tik juokai tądien tapo tikrove. Iš pradžių pro juos pravažiavo ir sustojo civilinė mašina, iš kurios išlipo policijos pareigūnai.

„Mes su žmona net pradėjome juoktis. Rytinis pajuokavimas tapo tikrove. Policijos pareigūnai irgi pradėjo kartu juoktis, buvo labai mandagūs, paklausė, ką mes veikiame, paprašė dokumentų ir paaiškino, kad kažkas paskambino policijai ir pranešė apie juodaodį vaikiną, todėl jie atvyko pažiūrėti, ar viskas gerai. Įdomu, kiek skambučių policija dėl manęs sulaukė? Nes dviračiu važinėjomės daugiau nei keturias valandas“, – pasakojo Innocentas.

Po kokių dešimties minučių prie pavėsyje besiilsinčios poros automobiliu privažiavo vyras, kuris ėmė atsargiai klausinėti, ar pora nepasiklydo, ką veikia ir panašiai. Tuomet Innocento žmona pasakė, kad jie jau kalbėjosi su policijos pareigūnais, tad žmogus padėkojo ir nuvažiavo.

 Parvykus po pasivažinėjimo dviračiais sutuoktiniai išsiruošė į kurorto centrą pavakarieniauti. Tik įėjus į kavinę Innocentas susilaukė jau ten buvusių lankytojų komentarų, kad jis greičiausiai yra pabėgėlis, pasišalinęs iš apgyvendinimo vietos.

„Mano žmona labai supyko ir lietuviškai pasiūlė baigti kalbėti tokias nesąmones. Nes gana yra gana. Jie atsiprašė, sakė, kad nenorėjo asmeniškai įžeisti, bet tai jau buvo pasakyta“, – sako pašnekovas.

„Paskui mes sėdėjome kavinėje ir pamatėme atvažiuojančią policijos mašiną. Ji apvažiavo vieną ratą, paskui antrą, trečią ir ketvirtą ir labai įdėmiai dairėsi. Jie neišlipo, nieko konkrečiai netikrino, bet nuolat suko tą patį ratą. Neaišku, ar policija tiesiog prižiūrėjo tvarką, ar kažkas vėl buvo pranešęs apie „neeuropinės“ išvaizdos asmenį .

Mes nusprendėm net nevalgyti, susimokėjome už gėrimus ir išėjome“, – prisiminė Innocentas.

Taigi diena, kuri turėjo būti šventė abiem sutuoktiniams, tapo įtarių žvilgsnių ir pasiaiškinimų diena.

Kritikuoja policijos pranešimą apie „neeuropinio gymio asmenis“

Kadangi Birštone Innocentas yra lankęsis bent keletą kartų, tai sako galintis palyginti požiūrio skirtumą į save anuomet ir dabar. Jei prieš keletą metų lietuviai smalsiai domėdavosi jo kilme, geranoriškai klausdavo, ką beveikiąs Lietuvoje, tai šiuo metu beliko įtarus stebėjimas: „Vilniuje viskas gerai, bet mažesniuose miestukuose jautiesi nuolat stebimas“.

„Ir aš buvau su savo žmona. Bandau įsivaizduoti, kaip viskas būtų klostęsi jeigu būčiau vienas? Be to, aš šiek tiek kalbu lietuviškai ir tai labai keičia žmonių požiūrį į tave. Tačiau šiuo metu tampa sunku susipažinti ir gauti galimybę pakalbėti, nes pirmiausia esi traktuojamas kaip nelegalus migrantas dar prieš tai, kai tu gauni šansą paaiškinti, kas tu ir ką veiki“, – sako dvi dukras su žmonas Lietuvoje auginantis vyras. Jis kritikuoja policijos pranešimą, kuriuo visuomenė paprašyta informuoti apie pastebėtus „neeuropinio gymio asmenis“, nes tai privertė gyventojus neadekvačiai reaguoti pamačius užsieniečius.

Pasak Innocento, taip policija gali įžiebti kibirkštį jautrioje situacijoje, kai visuomenė yra įsitempusi dėl nelegalios migracijos mastų. REKLAMA „Po pokalbio su policija aš pats sau pagalvojau: gerai, esu juodaodis, bet su manimi baltaodė moteris, tai kaip šioje žemėje aš galiu būti nelegalus migrantas, negi aš taip greitai būsiu sugebėjęs įkalbėti lietuvaitę pagelbėti palikti Lietuvą dviračiu? Gal jeigu būtume du, trys juodaodžiai – gal ir galima pagalvoti, kad esame nelegalūs migrantai, bet dabar tai gana keista", – sako pašnekovas.

Jam taip pat užkliuvo, kad kai kuriose žiniasklaidos priemonėse pranešimai apie pasišalinusius irakiečius ir iraniečius buvo iliustruoti juodaodžiais. Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis, į Lietuvą nuo sausio iki liepos 23 dienos atvyko 1380 Irako piliečių, 184 žmonės iš Kongo, 124 – iš Kamerūno, 78 – iš Gvinėjos, 77 – iš Afganistano. Iš jų juodaodžiai galėtų būti nebent atvykusieji iš Kongo, Kamerūno ar Gvinėjos.

„Įsivaizduokime, kad Jungtinėje Karalystėje arba Danijoje būtų rašoma apie vagystes ir nusikaltimus, o šie straipsniai iliustruojami lietuvių nuotraukomis? Ar lietuviams tai labai patiktų?“ – klausė Innocentas.

Lietuvoje įsikūrė dėl vaikų

„Aš atvykau į Lietuvą, neturėjau jokių integracijos problemų, žmonės buvo labai paslaugūs, jeigu kažko paklausdavai ar paprašydavai, reaguodavo labai palankiai, bet kai pastaruoju metu paskaitau komentarus internete, tai žinokit wow“, – stebėjosi pašnekovas.

Lietuvoje Innocentas gyvena jau dešimt metų ir su žmona Juste augina dvi dukras. Prancūziškai, vokiškai, angliškai ir šiek tiek lietuviškai kalbantis vyras dirba logistikos sektoriuje. Paklaustas, kodėl jiedu su sutuoktine nusprendė įsikurti Lietuvoje, kurios visuomenė yra gana homogeniška ir baikšti užsieniečių atžvilgiu, Innocentas sako, jog norėjo vaikams suteikti vieno iš tėvų kultūrinę aplinką, kad vaikai jautųsi turį šaknis.

„Nenorėjau kad mano vaikai būtų kultūriškai pasiklydę“, – teigia pašnekovas.

Pats Innocentas yra kilęs iš Dramblio Kaulo Kranto, bet iki atvykimo į Lietuvą gyveno Vokietijoje, mokyklą baigė Prancūzijoje, o aukštąjį išsilavinimą įgijo Liuksemburge – ten ir susipažino su savo žmona. Vyras sako, kad apsistoti Vokietijoje, kur šiuo metu gyvena jo mama, būtų buvusi ne tokia patraukli mintis, nes ten jie su žmona būtų buvę du užsieniečiai užsienio šalyje.

Be to, Innocentas sako, kad jam labai įdomu pažinti žmonos kultūrą, o jo sutuoktinė yra susipažinusi su kai kuriomis Afrikos valstybėmis, nes pusę metų gyveno Ganoje ir apie mėnesį viešėjo Dramblio Kaulo Krante.

Rekomenduojami video