Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Miesto atliekos – vaikams ir neįgaliesiems skirtoje aplinkoje

Biržų miesto daugiabučių namų ir verslo įmonių atliekoms ruošiama aikštelė Socialinių paslaugų centro kieme – dar vienas gluminantis rajono vadovų sprendimas.

Žmogaus kultūrą rodo elgesys su labiausiai pažeidžiama žmonių grupe – šio pasaulio „mažulėliais“. Biržų rajono valdančiųjų sprendimai verčia svarstyti, kokiomis vertybėmis jie grindžia savo veiklą.

„Šiaurės rytuose“ buvo aprašytas atliekų konteinerių „miestelis“ sakralinėje senamiesčio erdvėje ir prie pat mažųjų vaikų žaidimui skirtos erdvės.

Dar viena atliekų kaupimo vieta kuriama Socialinių paslaugų centro (SPC) kieme. Čia skubiai rengiama vieta stacionariai atliekų konteinerių aikštelei, į kurią bus gabenamos atliekos iš kitoje Rotušės gatvės pusėje esančių daugiabučių namų ir verslo įmonių.

„Rašėte, kad po vaikų žaidimų aikštelę bėgios žiurkės, tai dabar jos lakstys čia?“ – pyko verslo įmonės savininkė, rajono valdžios veiksmuose įžvelgusi verslo žlugdymą.

Tačiau miestui skirta atliekų aikštelė nuo verslo įmonių durų bus tolėliau. Ji rengiama seniems ir neįgaliems žmonėms bei jų transportui skirtoje erdvėje. Į naujus konteinerius atliekas gabens ir čia pat esančios, ir kitoje gatvės pusėje įsikūrusios verslo įmonės.

Valstybės žemė – ne žmonių zona?

Ką tik per Biržus nusirito obelų kapojimo banga. Iškirstos ir Smėlio gatvės pakelyje, atokiau nuo parko, augusios, žmonių gražiai prižiūrėtos obelys. Nuoskauda ir ašaromis tokį valdžios sprendimą priėmę žmonės turi priimti ir valdžios tikinimą, kad valstybės žemė – ne jų. Nors toji žemė, kaip viešoji erdvė, tarnavo visiems biržiečiams.

Panašiu atveju galima laikyti ir tai, kas vyksta Socialinių paslaugų centro erdvėje.

„Ką begalėčiau pasakyti? Tai – valstybės žemė“, - sako „Šiaurės rytų“ kalbintas SPC direktorius Eividas Šernas. Jis susirūpinęs tik dėl to, kad dar labiau bus apsunkintas įstaigos ir neįgaliųjų žmonių transporto priemonių judėjimas.

Žiūrint formaliai, aikštelė yra ne SPC teritorija. Pastarosios ribos – gal apie 2 metrus nuo centro pastatų. Tačiau visą aikštelę, kuri yra valstybės žemėje, prižiūri, šluoja, automobilių stovėjimo vietų ženklinimu rūpinasi SPC darbuotojai.

Neįgalieji – miesto ir atliekų transporto apsuptyje

Prie SPC esantis valstybės žemės sklypas virtęs miesto automobilių stovėjimo aikštele. Joje vos telpa į šalia esančius verslo bei paslaugų objektus atvykusių asmenų mašinos, neretai trukdančios SPC lankytojų bei tarnybiniam transportui. Mašinos sustatytos netgi prie geltona spalva pažymėtos linijos.

Įvažiavimas į uždarą aikštelę taip pat gana sudėtingas, todėl sunku įsivaizduoti, kaip vyks stambiagabaričio atliekų surinkimo transporto judėjimas.

Į aikštelę važinės ne tik neįgalūs žmonės, juos lydintys asmenys, bet ir iš namų atliekas gabenantys biržiečiai.

Jau dabar prie bažnyčios esančius konteinerius užpildo iš viso miesto vežamos atliekos.

„Labai patogu – svarbu tik neužtaikyti ant mišių ar vestuvių“, - atliekų iškrovimo procesą prie šventoriaus ir vaikučių atrakcionų stebėjo bei vertino vienas pilietis.

Viešosios tvarkos klerkų daug, bet jie „neįgalūs“

Į socialiai pažeidžiamų ir neįgalių žmonių skirtą erdvę buvo atvykę ir Biržų rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai.

Yra nenaudojamų automobilių, kurie aikštėje prie SPC nuolat laikomi daugiau nei pusmetį. Šios mašinos „parkuojamos“ netoli medinio pastato, kuris yra valdomas verslo įmonės. Minėtai įmonei prie šio pastato priklauso tik 1 metras žemės.

Nevažiuojantys ir, kaip manoma, autoserviso įmonės žinioje esantys automobiliai užima gerokai daugiau vietos.

SPC direktorius dėl nevažinėjančių ir nežinia kam priklausančių automobilių kreipėsi savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių. Išgirdo, kad šio skyriaus specialistai nieko negali daryti. Pasak jų, automobiliai registruoti, jų techninės apžiūros laikas nesibaigęs. O važiuoti galinčių, tačiau nevažinėjančių mašinų laikymo vietos valstybės žemėje prie SPC (viešosios įstaigos) Viešosios tvarkos skyrius tvarkyti galių neturi.

Seniūnė vietos nederino, meras atsakomybės kratosi

Kaip ir vaikų žaidimo teritorijoje, taip ir neįgaliesiems skirtoje aplinkoje atliekų aikštelėms vietos naujoji miesto seniūnė Kristina Undzėnienė nerinko ir nederino. Tai buvo padaryta iki jai pradėjus eiti miesto „galvos“ pareigas. Vietas atliekų aikštelėms rinko bei visų interesus derino buvęs seniūnas, o dabar meras Vytas Jareckas.

„Prie ko čia Vytas? Jis tikrai negalėjo taip elgtis. Ir, be to, jis jau seniai nebe seniūnas, o meras. Ir ne mero, o savivaldybės administracijos pareiga rūpintis tomis atliekomis“, - kalba atliekų aikštelių situacija besipiktinantis verslo žmogus.

Pats meras V. Jareckas „Šiaurės rytams“ jau yra pasakęs, kad jokios atsakomybės už vietos aikštelėms parinkimą jis neprisiims. Už tai esą atsakingi vietas derinę projektuotojai.

Primename, kad prie vaikų žaidimų aikštelės jau pastatyti atliekų konteineriai skirti Rotušės ir Vytauto gatvės daugiabučių namų gyventojams. Tarp jų – ir ten gyvenančiam merui. Šalia yra prekybos centro „Maxima“ atliekų konteinerių eilė, o ten pat, tik jau nebe privačioje prekybininkų teritorijoje, galėtų tilpti ir konteinerių aikštelė. Tačiau jai vieta parinkta toliau nuo mero, arčiau prie vaikučių ir bažnyčios.

„Sudėtingas klausimas dėl tų aikštelių. Tikrai nėra lengva, kad ir gyventojams, ir šiukšlių surinkėjams būtų patogu“, - mano Biržų seniūnė K. Undzėnienė.

Seniūnė sako, kad prie Rotušės gatvės esančių daugiabučių kiemų, prie buvusios „šašlykinės“, atliekų konteinerių statyti negalima, nes nepatogu įvažiuoti atliekų surinkėjams.

Klausimai direktoriui V. Eidukui

Kas mano, kad atliekų vežėjams tikrai bus patogiau patekti į uždarą SPC kiemą, „Šiaurės rytai“ bandė sužinoti pateikę klausimus Biržų savivaldybės administracijos direktoriui Vidui Eidukui.

1. Kas į tuos konteinerius SPC kieme turėtų gabenti atliekas? Ar atliekų konteinerių kompleksą nebūtų geriau    formuoti, tarkim, toje gatvės pusėje, kur yra daugiabučiai namai, konditerijos įmonė? Pvz., tuščiame sklype už V. Kavaliausko įmonės, buvusios šašlykinės kieme, ar kitoje vietoje prie daugiabučių namų?

 1. Pagal kuriais metais parengtą ir patvirtintą projektą Socialinių paslaugų centro kieme rengiama vieta atliekų konteineriams? Ar šiais konteineriais naudosis Rotušės gatvės daugiabučių namų gyventojai?
 2. Ar tikrai miesto seniūnas V. Jareckas neturėjo jokios įtakos parenkant vietas aikštelėms? Tai kieno įgaliotas jis vedė derybas su gyventojais ir verslo subjektais?

  Dalis klausimų buvo pateikti antradienį, o dalis (2 ir 3 klausimai) - praėjusią savaitę, spalio 30 dieną.

  Antradienį iš karto gautas atsakymas tik į vieną klausimą. Kitų klausimų direktorius teigė nematęs, žadėjo apie tai aiškintis grįžęs iš Vabalninko, o apie mero poziciją siūlė klausti paties rajono vadovo.

  „Mišrių komunalinių atliekų konteineriai, numatomi pastatyti greta VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro sklypo, bus skirti daugiabučiams namams, esantiems kitoje Rotušės gatvės pusėje, bei VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centrui ir įmonėms, kurių vykdomoje ūkinėje veikloje susidaro šios atliekos, aptarnauti. Antrinių žaliavų konteineriai skirti visiems toje teritorijoje ūkinę veiklą vykdantiems subjektams.

  Dėl laisvos valstybinės žemės stokos, esamo požeminių inžinerinių tinklų išsidėstymo bei siekiant užtikrinti minimalius komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimus, šiems konteineriams skirtos aikštelės nėra galimybės pastatyti Jūsų minimų daugiabučių namų kieme“, - rašė direktorius V. Eidukas.

  Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video