Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mergaites išgąsdinusiam benamiui jau teikiama pagalba

Praėjusį savaitgalį socialiniuose tinkluose pasirodė vaikus auginantiems tėvams nemažą nerimą sukėlusi žinia – Kėdainių miesto gatvėse blaškosi jaunas benamis, kuris persekiojo dvi 17 metų mergaites. 

Į redakciją kreipėsi susirūpinusi kėdainietė Marytė (pavardė redakcijai žinoma), kuriai žinomas šio benamio likimas.

Moteris teigė: „Pastaruoju metu spaudoje ir per televiziją dažnai matome ir girdime informaciją apie išmestus į gatvę nuskriaustus šunis. Kaip tai baisu! Tuoj sujuda tarnybos, ieškoma kaltų, o vargšai gyvūnėliai priimami globon su meile ir begaliniu rūpesčiu.

Jie reikalingi, jais rūpinamasi.

O išmestas į gatvę jaunas žmogus?

Užaugęs vaikų namuose (esant gyviems tėvams), iš ten išleistas, kai jam suėjo 18 metų. Vyresnio brolio dėka (tokio pat vargšo) atsidūrė Kėdainių mieste. Bandė mokytis profesinėje mokykloje. Deja, užgriuvę rūpesčiai jį pavertė... daržove. Pilna to žodžio prasme.

Visiškai išprotėjęs, alkanas ir apiplyšęs jis vaikšto Kėdainių miesto gatvėmis. Kiek žinau, miega krūmuose...

Prieš keletą metų kreipiausi į vieną labdaros fondą su prašymu padėti. Tada maniau ir dabar manau, kad jaunam vaikinui labai reikalingas gydymas psichiatrinėje ligoninėje. Deja, man pasiūlė pinigų. Tik ką su jais būčiau galėjusi padaryti? Kur kreiptis, daugiau nežinojau.

Eina metai ir niekas nesikeičia. To jauno benamio degradavusi motina taip pat, kiek žinau, „gyvena“ Kėdainiuose. Taip pat miega krūmuose. Bet, regis, ji sveika, net turi sugyventinį.

Dažnai skubėdama miesto gatvėmis sutinku tą jauną, gražų, išprotėjusį vaikinuką, tokį nuskriaustą ir niekam nereikalingą. Kuo galiu padėti pati, tuo padedu – ištiesiu kelis eurus, o ašaros nepaliaujamai rieda visą kelią iki pat namų... Rieda jos ir kitą dieną, ir kitą savaitę, ir kitą mėnesį, metus...

Kodėl mums labai svarbūs ir reikalingi nuskriausti gyvūnai, bet visiška niekam nereikalingas žmogus?

Kur kreiptis, ką daryti? Ar savivaldybė imsis kokių nors veiksmų ir bandys gelbėti tą vargšą benamį? Kas gali jam padėti? Kokia pagalba jam gali būti suteikta? Jei tas žmogus yra psichikos ligonis ir juo niekas nesirūpina, kas bus toliau? Ar valstybinės institucijos veiksmų imsis tik tada, kai jis ką nors nužudys ar išprievartaus?“

Šiuos susirūpinusios kėdainietės klausimus pateikėme Kėdainių rajono savivaldybei, kuri, pasirodo, jau ėmėsi veiksmų spręsdama šią situaciją.

Atsakymus į klausimus pateikė mero patarėja Jorūnė Liutkienė: „Žmonės, kurie pastebėjo sudėtingą kito žmogaus situaciją ir jiems rūpi jo likimas arba norisi suteikti pagalbą,  gali pranešti apie situaciją Kėdainių rajono savivaldybės Kėdainių bendruomenės socialiniam centrui telefonu +370 655 64 322.

Jei žmogus yra sušalęs, purvinas, akivaizdžiai matosi, kad jis neturi namų ar yra sutrikusi jo sveikata, galima iš karto, nurodant, kur buvo pastebėtas žmogus, kreiptis į greitąją pagalbą arba į minėtą Bendruomenės socialinį centrą. Gavę skambutį centro socialiniai darbuotojai vyksta į vietą pas žmogų ir su juo bendrauja bei įvertina situaciją, profesionaliai nustato, kokios jam reikia pagalbos konkrečiai. Jeigu neturi dokumentų, užsiima jų sutvarkymu, jei neturi pastogės, nukreipia į nakvynės namus, kuriuose jis gali apsistoti net iki 6 mėnesių. Jei reikia, nukreipia į ligoninę ir pasirūpina ne tik jo buitimi ir higiena, bet ir jo sveikatos reikalais. Jeigu žmogus „kabinasi į gyvenimą“, jam gali pasiūlyti ir socialinį būstą ir  tarpininkauti registruojantis Užimtumo tarnyboje bei ieškant darbo.

Tokio būdo, kaip gydyti žmogų prievarta arba jį kažkur išvežti, nebėra šiuolaikinėje visuomenėje. Kiekvienam galima pasiūlyti jam reikiamą pagalbą, supažindinti su teikiamomis paslaugomis ir padėti atsitiesti.

Jeigu žmogus elgiasi agresyviai, skriaudžia kitus žmones, reikia nedelsiant kreiptis į policiją.

Dėl konkretaus žmogaus situacijos. Yra identifikuota jo tapatybė. Dar savaitgalį buvo susisiekta su artimu šio žmogaus giminaičiu. Šiuo žmogumi jau ne kartą rūpinosi įvairios rajono organizacijos ir stengėsi jam padėti. Buvo pasirūpinta ir elementariais buities reikalais. Taip pat teikta psichologinė ir medicininė  pagalba, tačiau  žmogus grįžta į savo pasirinktą gyvenimo būdą, kurio prievarta ir iš karto kardinaliai pakeisti nėra galimybių. Praėjusį pirmadienį nuo ryto buvo susisekta su pagalbą teikiančiomis įstaigomis. Tos dienos popietę žmogus jau buvo surastas, jis pavalgydintas, nukreiptas į ligoninę ir juo yra rūpinamasi.

Turbūt ne vienas esame susidūręs su tokia situacija, kai net artimas žmogus atstumia pagalbą ir jos niekaip nepriima bei savo gyvenimo būdo nekeičia.

Jei žmogus sutinka su siūloma pagalba, tada jam galima mėginti padėti, jei ne, tada pradedamas ilgas procesas dėl veiksnumo nustatymo. Savivaldybė gali kreiptis į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Tuomet vyksta teismai ir kiti procesai.

Tik teismas gali priimti sprendimą dėl asmens veiksnumo arba neveiksnumo.

Bet kurio žmogaus psichikos negalia turi būti nustatyta medicinos darbuotojų ir bet kuriuo atveju tai yra konfidenciali informacija.

Žinios apie žmogaus sveikatos būklę negalima skleisti.“

Rekomenduojami video