Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Meras įmonės vadovui grasinimus jau siunčia viešai

Pusantrų metų savivaldybei priklausančioje viešojo transporto įmonėje „Kėdbusas“ vadovo pareigas einantis Remigijus Naujokas, panašu, yra tapęs rakštimi rajono merui Valentinui Tamuliui. Kad situacija su įmone prasta, žino visi. Kad ji prasta jau seniai ir tam pačiam V. Tamuliui visą praėjusią kadenciją laiku nesiėmus reikalingų sprendimų ji tik prastėjo – taip pat aišku daugeliui – nors ir darbo grupė buvo sukurta „Kėdbuso“ problemoms spręsti, ir pasiūlymų teikta ne vienas, V. Tamulis taip ir nepateikė rajono tarybai svarstyti jokio sprendimo projekto dėl šios įmonės, nors įmonės direktoriui R. Naujokui ir buvo liepęs laukti, kol rajono taryba apsispręs, ką daryti su „Kėdbusu“. O ir dabar meras šneka ne apie konkrečius įmonės problemų sprendimo būdus, o apie savo norą keisti „Kėdbuso“ direktorių R. Naujoką. Ir grasinimus jam siunčia ne asmeniškai, o viešai. 

Pateikė gelbėjimo planus, tik jų niekam nereikėjo

Dar 2021 metų rudenį buvo suburta darbo grupė, kuri turėjo padėti išanalizuoti „Kėdbuso“ pagrindines problemas bei pateikti gelbėjimo planus. Planus darbo grupė ir pateikė, tiesa, jie nebuvo labai optimistiniai, tačiau – buvo. Tarp siūlymų buvo ir prašyti, kad viešąjį transportą kuruotų samdoma įmonė iš kito miesto, ir tiesiog reikalingų lėšų paskyrimas „Kėdbusui“ iš savivaldybės biudžeto, ir net situacijos palikimas taip, kaip yra. R. Naujokas taip pat pateikė savo įmonės valdymo viziją, tačiau ir jos baigtis – neaiški, nes net ir R. Naujoko siūlymų V. Tamulis nepateikė svarstyti rajono tarybos nariams.

Po paskutinio darbo grupės susitikimo Kėdainiuose vyko keli didesnių viešojo transporto įmonių atstovų vizitai, tačiau galiausiai taryboje nebuvo priimti jokie sprendimai, nors kalbų ir raginimų būta. Apie tai kalbėta ir R. Naujokui pristatinėjant įmonės ataskaitą, bet į priminimą spręsti įmonės bėdas iš esmės, grįžtant prie parengtų gelbėjimo planų, meras sureagavo gana pagiežingai – esą jis pats puikiai viską žinantis, nėra ko jam priminti tokių dalykų.

Panašu, kad meras griežia dantį jau seniai

Na, o kad merui „nelimpa“ „Kėdbuso“ vadovas, matyti jau seniai – nuo pat tada, kai jis atėjo į darbo grupės pasitarimą su savo planu. Kai, logiškai mąstant, įmonės vadovas tuos įmonės planus ir turėtų pateikti, čia gi, panašu, buvo dėl to supykta ir įsižeista.

Jau tada meras trepsėjo kojele ir familiariai rėžė „kad man planas iki penktadienio būtų!“

Vėliau meras dar kartą stiprokai užsipuolė R. Naujoką – dėl to, kad stotelėse nebuvo suklijuoti jų pavadinimai. Pasipiktinimo kalba buvo kalbama gana ilgai, visos tarybos akivaizdoje.

O dabar meras jau savo viešomis kalbomis leido suprasti, kad R. Naujoko kėdė kliba labai rimtai – dėstydamas tokias frazes, kaip „direktoriau, dėkit pareiškimą ant stalo“, o kalbėdamas apie direktoriaus iniciatyvos trūkumą, meras kalbėjo… tik apie tuos pačius stotelių pavadinimus.

Kurie iš tiesų yra tokia smulkmena, palyginus su duobe, kurioje metų metus kapanojasi „Kėdbusas“.

Tačiau pažiūrėkime iš kitos pusės – vadovas, kuris suklijuoja lipdukus ant durų arba, sakykime, sudeda gėles ant įstaigos palangių, mero yra vertinamas palankiai, nors pamatinės problemos lieka nesprendžiamos ir net gilėja… Tad gal čia ir buvo R. Naujoko klaida – kad jis nesirūpino įmonės fasadu, o kūrė planus, kaip ištraukti įmonę iš duobės ilgalaikėje perspektyvoje? O kam merui tie ilgalaikiai planai, jei jų rezultato nebus galima rinkėjams parodyti? O lipdukus ant stotelių parodyti juk galima čia ir dabar. Medalį prisiklijuoti – va, sutvarkiau. Panašiai, kaip su tuo pirmosios mero metų veiklos ataskaitos kaspinu: prisidėjau prie įmonės atidarymo, nes kaspiną perkirpau…

Viešas santykių aiškinimasis su prastu kvapeliu

Jau Kėdainiai prieš rinkimus visos šalies mastu nuskambėjo labai nekokiame kontekste – meras tada debatų metu viešai užsipuolė buvusią miesto ligoninės reabilitologę ir apkaltino ją mobingu bei visiems klausantiems pareiškė, kad „ant“ medikės parašytas kolegų skundas.

Tokį toną uždavusi rajono galva leido istorijai rutuliotis toliau – ji intensyviai vyko ligoninės socialiniame tinkle, kur ant medikės ir toliau buvo liejamas purvas.

O kai atėjo laikas paskelbti apie tyrimo rezultatus, išėjo garsus ŠNIPŠT, mat pasamdyto lektoriaus išvados, pasirodo, konfidencialios, o darbo inspekcijos išvados – nepalankios buvusiai ligoninės vadovei. Bet apie tai garsiai kalbėti, žinoma, niekas nenorėjo. Atsiprašyti viešai išdirbtos medikės, beje, taip pat.

Ir nors visuomenėje vilnijo pasibaisėjimo bangos, antrai kadencijai perrinktas meras galimai pajuto, kad jei jau pavyko kartą ar du, pavyks ir vėl. Kodėl gi nesiaiškinti santykių viešai? Suodaičių šeimai galima, o Kėdainiams – ne?

Tačiau tiems, kurių moralinis kompasas dar kažkiek veikia, toks nuolatinis santykių aiškinimasis viešumoje jau kvepia labai prastais kvapeliais. Štai buvęs vicemeras Paulius Aukštikalnis, kurį laiką bandęs su meru apie reikalus dalykiškai kalbėti akis į akį, galiausiai nuleido rankas – konstruktyvūs pokalbiai tiesiog niekur neveda, sako jis.

„Kėdainiuose šiandien sunkiausia su pagarba ir tolerancija žmogui. Tokios istorijos, kai viešai menkinamas medikas, kai iš jo rajono vadovas viešai pasityčioja, o paskui asmeniškai taip ir neatsiprašo, matyt, nepriverčia net išvadų padaryti. Tad nėra ko stebėtis, kad medikai palieka ligoninę. Sienos, palangės, gėlės ir spintelės negydys tikrai.

Matau, kad panaši situacija klostosi ir su „Kėdbuso“ direktoriumi“, – sako P. Aukštikalnis.

Sako, kad, pakalbėjus su kolektyvo nariais, buvo girdimi tik geri atsiliepimai apie direktorių, jo planus, bendravimo kultūrą ir gebėjimą žvelgti toliau, nei šios dienos ar savaitės reikalai. 

„O štai meras vėl viešai išeina, sakyčiau, atviru gąsdinimu direktoriui „dėti pareiškimą ant stalo“. Tiesiog neįtikėtini rajono vadovo vadybiniai gebėjimai – santykius ir vidines įstaigų problemas aiškintis viešai, kai bent kiek vadybą ir vadovavimą suprantantys žmonės jau seniai žino, kad ne tik viešai, bet ir prie kolegų darbuotojams šiuolaikiniai vadovai kritikos neišsako ir kolegų akyse jų nemenkina, o visas pastabas ir reikalavimus ar kritiką išsako asmeniškai, nežemindami darbuotojų kitų akyse“, – pridūrė P. Aukštikalnis.

Sprendimą galėjo priimti, bet…

Meras viešai sakė su pavydu galintis žiūrėti į kitus rajonus – Jonavą, Alytų. Pamiršo tik, kad su pavydu kažkas turbūt ir į šių miestų merus žiūri…

„Ten merai ne „vilkina“, o priima sprendimus, ir ne savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovus viešai žemina, o realiai PATYS sprendžia savivaldybių įmonių bėdas, kurios reikalauja INVESTICIJŲ!

Meras jau daugiau nei 2 metus tempia gumą su sprendimų priėmimu dėl „Kėdbuso“.

Mero potvarkiu sudaryta darbo grupė jau seniai suformavo 5 siūlymus ir dar „Kėdbusas“ turi vieną verslo planą.

Direktoriui buvo liepiama laukti, kol rajono valdžia apsispręs. O štai merui vis neduodant tarybai spręsti, kuriuo keliu dėl „Kėdbuso“ eisime, nepriimami jokie sprendimai, tuo tarpu viešai kaltinamas įmonės direktorius Remigijus Naujokas. Kodėl?“ – stebisi P. Aukštikalnis.

Sprendimus priimti turi politikai

Kadangi įmonė vis dėlto yra savivaldybės, teikia paslaugas savivaldybės gyventojams ir yra finansuojama jos pinigais, lemiamus sprendimus visgi turi priimti politikai – rajono valdžia ir tarybos nariai.

„Sprendimus turi priimti rajono vadovai, kokia kryptim ta įmonė turi eit. Apie tai aiškiai kalbėjau visos rinkimų kampanijos metu. Turi būti planas visoms savivaldybės įmonėms. Kaltinti vadovus lengva, bet reik leisti daryti sprendimus, nebijoti“, – sakė ir kraštietis Seimo narys Viktoras Fiodorovas.

Jo teigimu, susijungus į koaliciją socdemams ir liberalams, kurie jau seniau kalbėjo apie tai, kad į Kėdainius turi ateiti rimta viešojo transporto įmonė, tarkime, „Kautra“, toks planas, tikėtina, ir bus įgyvendintas.

Tiesa, V. Tamulis spaudai yra sakęs, kad norėtų, jog „Kėdbusas“ liktų savivaldybės įmone, bet garantijos tam tikrai nedavė.

Antras smūgis po ligoninės – dalis gyventojų nusivylę

Žinoma, gyventojai Kėdainiuose yra pasiskirstę – vieniems meras pats geriausias, žemiškas ir teisingas, paprastas žmogus, kuriam artimos kito paprasto žmogaus problemos. Kiti gi pyksta, kad meras pasikeitė, tapo piktas ir arogantiškas.

„Kas pasidarė mūsų merui? Gal jis serga didybės manija? Mat, išrinkom antrajai kadencijai. Bet kur išgaravo žmoniškumas, atjauta žmogui? Jis darosi panašus į V. Landsbergį. Arogancija ir panieka, tai tokie jo bruožai“, – rašė Marija Bugvilienė.

„Ne tą žmogų išsirinkot, o dabar klausiat, kas tam merui atsitiko. Jaunesnio ir veiklesnio žmogaus reikėjo miestui. Ne už tą žmogų aš balsavau. O kas balsavo už dabartinį merą, tegul dabar džiaugiasi pasekmėmis ir nieko nekaltina“, – rašė Janina Stankūnienė.

„Meras turėtų jau pradėti rimtais darbais užsiimti. Kiek rašėm ir dėjom nuotraukas Algirdo gatvės, purvuose paskendę žmonės gyvena rudenį ir pavasarį, o maži vaikučiai brenda su guminiais batais, kad darželį pasiektų, todėl labai būtų malonu, kad meras ne pletkais užsiiminėtų, o rimtus ir gerus darbus darytų“, – socialiniame tinkle sakė ir Ingrida Ringienė.

Rekomenduojami video