Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Memorialas ir kelio servitutas

Biržų rajono savivaldybės taryboje kilo abejonių dėl kelio, esančio šalia būsimo memorialo holokausto aukoms įamžinti.

Žemė gali būti daugelio teisinių santykių objektu. Tam tikri santykiai susiklosto kilus ginčui dėl naudojimosi keliu ar taku, einančiu per kitam asmeniui nuosavybės teise priklausantį ar kitokiu teisiniu pagrindu valdomą žemės sklypą. Vienas iš ginčo sprendimo būdų – kelio servituto nustatymas. Būtent tokio servituto pasigedo du Biržų rajono savivaldybės politikai, nepritarę memorialo holokausto aukoms atminti statybai.

Ar nebus kliūčių ūkininkams?

Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdyje 19 (iš buvusių 21) politikų pritarė memorialo holokausto aukoms įamžinti statybai. „Prieš“ balsavo du tarybos nariai ūkininkai – liberalas Aidas Vaitkevičius ir respublikonas Linas Vaitkevičius. Iš esmės jų prieštaravimas buvo susijęs su keliu, einančiu pro paminklą sušaudytiems Biržų žydams. Sprendimo projektą pristatęs savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto vyriausiasis specialistas Merūnas Jukonis sakė, kad memorialas bus vingiuotas ir apie 48 metrų ilgio. Jame bus užrašytos šiuo metu žinomos nužudytųjų Pakamponių miške pavardės. Iš viso toje vietoje nužudyta 2400 žmonių, kai kurių pavardės dar tikslinamos.

Anot M. Jukonio, pačią statybą ir techninio projekto rengimą apmokės užsakovai, atstovaujami Abel ir Glenda Levitų ir jų partnerių. Akcentavo, kad savivaldybei tai nieko nekainuos, išskyrus priežiūrą aplinkos, kuria Parovėjos seniūnija rūpinasi ir dabar.

„Ar privažiavimas yra? Kas jį padarys?“- klausė tarybos narys Dalius Drevinskas.

„Yra. Ateityje turint, mano nuomone, įspūdingą ir vieną išskirtiniausių Lietuvoje projektą (Lietuvoje toks yra tik trečias ir girdėjau, kad savivaldybių asociacija planuoja įtraukti šią veiklą žydų klausimu kaip pavyzdinę Lietuvoje), tikiu, kad sulauksime nemažai ir lankytojų ir turistų. Memorialas padidins jų skaičių. Tai tema, kuria domisi pasaulio žmonės ir ne tik išeiviai iš Biržų krašto. Ir kitiems žmonėms rūpi holokaustas bei atminimas. Manau, kad tai bus viena iš turistų lankytinų vietų. Ir tą kelią reikėtų ateityje šiek tiek gerinti, mano nuomone, bet nesu statybos specialistas“, - kalbėjo M. Jukonis.

Meras Valdemaras Valkiūnas paklausė, ar yra sutikimas iš ūkininko, kuris naudojasi tuo keliu.

„Ar servitutas sutvarkytas?“- teiravosi meras.

M. Jukonis atsakė, kad reikėtų klausti Architektūros ir urbanistikos skyriaus. Tačiau pats M. Jukonis teigė nemantis, jog reikia ūkininko sutikimo, nes ten ne jo, o valstybės kelias.

„Kviečiu pritarti sprendimo projektui dėl holokausto aukų memorialo statybos privačiomis lėšomis Pakamponyse“, - projekto pristatymo kalbą baigė pranešėjas M. Jukonis.

Abejonės ir pritarimas

Meras klausinėjo pranešėją, ar tikrai išspręstas klausimas su ūkininku, kuris gali pradėti bylinėtis dėl kelio, jei paminklas trukdys pravažiuoti. Anot M. Jukonio, projektuotojai projektuoja taip, kad būtų galima pravažiuoti. „Aišku, iš moralinės pusės nėra gražu, kai kelias eina pro kapines. Tai šiuos klausimus reikėjo spręsti anksčiau, bet architektai projektuoja, kad būtų pravažiavimas“, - sakė M. Jukonis.

„Sakykit, ar domėjotės žemėtvarkoje dėl servituto iškėlimo?‘ – pranešėjo teiravosi A. Vaitkevičius.

„Mes kalbėjomės su Architektūros skyriumi, tai jie sakė, kad tokių planų iškelti nėra. Todėl projektuojama, kad būtų pravažiavimas kaip ir dabar tuo pačiu keliu. Tas pats paminklas neina per kelia, jis eina per nenaudojamą žemę, kur yra krūmai, o tik planuojama pagerinti apie 30 metrų kelio, padarant trinkeles pagal projektą. Tai architektai yra perspėti, kad važinės sunkus transportas ir kad projektuotų taip, jog kelias būtų tam pritaikytas“, - atsakė pranešėjas.

Už pritarimą projektui pasisakė Audronė Garšvaitė, Irutė Varzienė. Abejones išsakė Aidas ir Linas Vaitkevičiai. Buvo siūlymas atidėti sprendimą, kol neišspręstas kelio servituto klausimas.

Meras išsakė nuogąstavimą, kad taryba savo sprendimu „ neužminuotų“ memorialo aplinkos, dėl kurios ateityje galėtų kilti teisminiai ginčai tarp statytojų ir kelio naudotojų.

Meras prašė, kad juristas komentuotų situaciją, dėl kurios „mūsų vėliau netampytų po teismus“.

„Šiuo sprendimo projektu jokių esminių įsipareigojimų nėra. Jis yra labiau yra išreiškiantis politinę valią – pritarti arba nepritarti. Kol kas jis jokių pasekmių nesukelia“, - atsakė teisininkas Stanislovas Paškevičius. Anot jo, pasekmės prasidėsiančios tuomet, kai bus konkretūs veiksmai – sudaromos sutartys ir pan.

Taryba balsų dauguma pritarė memorialo holokausto aukoms įamžinti statybai.

Alfreda Gudienė

Rekomenduojami video