Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Manipuliacijos STT vardu

Daugiausiai balų surinkęs, tačiau darbo savivaldybės struktūroje negavęs biržietis tik rajono laikraštyje perskaitė, kad jo kandidatūra esą netinkama dėl nepalankių Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) išvadų. Dviejuose konkursuose dalyvavęs ir abiejuose geriausiu rezultatu įvertintas žmogus apie tokias STT išvadas net nebuvo informuotas. Dar daugiau – paaiškėjo, kad tokių išvadų, kuriomis remiantis galima asmens nepriimti į darbą, iš viso nėra.

„Tokių dar nebuvo“, - dažniausiai girdima frazė apie dabartinę Biržų rajono valdžią. „Naujovės“, kurias biržiečiams tenka patirti iš „valstiečių“ ir liberalų sąjūdiečių suformuotos komandos, yra gluminančios. Vis labiau ryškėja tendencija situacijų, kurios tarsi būtų iš „Melagių pilies“.

„Tai filmas apie melagį berniuką, patekusį į pilį, kurioje viskas netikra. Šioje pilyje jį pradeda apgaudinėti dar didesni melagiai. Pilyje prabangūs kilimai - iš saldainių popieriukų. Auksinis karaliaus sostas išlankstytas iš folijos. Bet svarbiausia, jog pilies gyventojai atvykėliui susiriesdami giriasi, kokia jų pilis galinga ir prašmatni“, - rašoma seno filmuko anotacijoje.

Gyvenimas – ne kinas, tačiau politikai kartais bando jį režisuoti sovietinės armijos principais.

Praėjus mėnesiui po konkurso – naujiena

Biržietis Romanas Gaudiešius pastaruoju metu dalyvavo dviejuose Biržų rajono savivaldybės administracijos skelbtuose konkursuose. Vasarą pretendavo užimti Biržų miesto seniūnijos, o gruodį – Vabalninko seniūnijos seniūno pareigas.

Abu kartus R. Gaudiešius konkursuose, kuriuos vykdė Valstybės tarnybos departamentas (VTD), pasirodė geriausiai ir surinko daugiausia balų. Tačiau teisę rinktis vieną iš dviejų geriausiai pasirodžiusių pretendentų turintis savivaldybės administracijos direktorius Vidas Eidukas abu sykius rinkosi antroje vietoje pagal vertinimą likusius asmenis. Pirmajame konkurse dalyvavo keturi, o antrajame – du pretendentai. Biržų seniūne tapo Kristina Undzėnienė, o Vabalninko – Laimutis Braždžionis.

Administracijos direktoriaus sprendimų R. Gaudiešius nesirengė ginčyti – pripažino įstatyminę vadovo teisę rinktis. Tačiau informacija, kurią praėjusią savaitę išvydo viename rajono laikraštyje, vyrą pribloškė.

Praėjus daugiau nei mėnesiui po paskutiniojo konkurso jis perskaitė savivaldybės administracijos direktoriaus laikraščiui pateiktą informaciją. Rašoma, kad „R. Gaudiešiaus kandidatūros teko atsisakyti po to, kai iš STT buvo gauta šiam kandidatui nepalanki išvada“.

Toliau rašoma, kad šiuo metu į STT privalomam tikrinimui išsiųsta L. Braždžionio kandidatūra.

Dėl tikrinimo net nesikreipė

Informacija rajono laikraštyje buvo netikėta ir iškėlė klausimų ne tik R. Gaudiešiui.

Konkursas į Vabalninko seniūnijos vadovo pareigas vyko 2019 metų gruodžio 9 dieną. „Šiaurės rytai“ netrukus gavo informacijos, kad derinimui į STT išsiųsta tik L. Braždžionio kandidatūra. Apie tai laikraštyje rašyta gruodžio 31 dieną.

Kad direktorius pasirinko ne jo kandidatūrą, R. Gaudiešiui pranešta 2020 metų sausio 3 dieną. Gautame rašte nėra jokios užuominos apie priežastis, kodėl pasirinktas kitas pretendentas.

Apie tai, kad valstybės tarnybai jis netinkamas dėl STT išvadų, R. Gaudiešius perskaitė sausio 10 dieną rajono laikraštyje „ Biržiečių žodis“. Tą pačią dieną nuskubėjęs į savivaldybę jis Personalo skyriuje išgirdo, kad raštas dėl jo tinkamumo Vabalninko seniūno pareigoms į STT net nebuvo siunčiamas.

Vadovavosi sena pažyma, griebėsi melo

Tą patį R. Gaudiešius išgirdo ir nuskubėjęs pas administracijos direktorių V. Eiduką. Direktorius patikino, kad pastarąjį kartą į STT nesikreipė, nes vadovavosi dėl vasarą vykusio konkurso į miesto seniūnus gauta pažyma. Ją parodyti direktorius atsisakė – tikino neturintis tokios teisės.

Apie prievolę, kad dėl STT galimai išdėstytų aplinkybių į Biržų miesto seniūno pareigas nepriimtą R. Gaudiešių buvo privalu rašytinai su pažyma supažindinti per 3 dienas, direktorius nekalbėjo. Gal nežinojo, o gal manė, kad pretendentas nenuovokus. Ir jau po antrojo konkurso atsisakęs geriausiai pasirodžiusio R. Gaudiešiaus kandidatūros bei nebeturėjęs argumentų V. Eidukas išsitraukė... STT kortą. Ūkininkaujantis kariškis neįžvelgė, kad melo kojos gali būti trumpos.

Į praėjusią savaitę R. Gaudiešiaus pateiktus klausimus, kodėl laikraščiui išsakyta melaginga informacija apie esą neigiamas STT išvadas, direktorius V. Eidukas ėmęs aiškinti, kad kaltas... laikraštis. Esą korespondentė pakeitusi V. Eiduko išsakytą formuluotę.

Direktorius prašė nesikreipti į laikraščio redakciją, žadėjo korespondentei paskambinti pats. Tikino, kad priežasčių, trukdančių R. Gaudiešiui dalyvauti kituose konkursuose, tikrai nėra.

„Jau tada iš jo aiškinimo supratau, kad toje pažymoje nėra nieko tokio, dėl ko būtų galima nepriimti į darbą“, - jau vėliau „Šiaurės rytams“ sakė R. Gaudiešius. O tuomet jis patikėjęs savivaldybės administracijai vadovaujančio atsargos karininko „valstiečio“ V. Eiduko žodžiu, kad į viešumą ištransliuota neteisinga informacija bus paneigta.

„Man tai buvo svarbu, nes jaučiausi pažemintas ir apšmeižtas, sulaukiau aplinkinių reakcijos, klausimų, ką „prisidirbau“, - sakė R. Gaudiešius.

Garbingo elgesio nesulaukė

Direktorius V. Eidukas pažado netesėjo. Kitą savaitę, antradienį, pasirodžiusiame laikraštyje, kuris išspausdino neteisingą informaciją apie R. Gaudiešių, nei paneigimo, nei patikslinimo nebuvo.

Vėl nuskubėjęs į savivaldybę R. Gaudiešius kalbėjęs griežtai – reikalavęs parodyti STT raštą, kurio informacija esą remiantis atsisakyta jį priimti į darbą.

Konkursus organizuojančios savivaldybės vadovui, užimančiam ir konkurso pirmininko pareigas, R. Gaudiešius priminė ir Korupcijos prevencijos įstatymo nuostatas. Pagal jas pretendentas privalėjo būti supažindintas su STT informacija, jeigu dėl jos nuspręsta nepriimti į darbą.

„Jeigu su ta pažyma mane būtų supažindinę po vasarą vykusio konkurso į miesto seniūnus, tai nebūčiau dalyvavęs antrajame. Klausiau, ar mane visišku kvailiu jie laiko“, - pasakojo antradienį savivaldybėje apsilankęs R. Gaudiešius. Pokalbis su direktoriumi V. Eiduku šį sykį vyko prie dviejų liudininkų – Personalo skyriaus vedėjos Ingos Kučienės ir vyriausiosios specialistės. Anot R. Gaudiešiaus, tai buvusi „jauna šviesi moteris, vardu Kristina“.

Direktorius aiškinęs, kad pažymos, kurios informaciją R. Gaudiešius jau seniai turėjo žinoti, parodyti negalima, nes ji sunaikinta ir pan.

Pokalbio tonui kylant situaciją švelninti ėmusi vedėja I. Kučienė. Ji pažadėjo ieškoti STT pažymos, o ją radusi paskambinti R. Gaudiešiui, kad šis ateitų į savivaldybę.

Dar vienas pažadas. Šį kartą - prie liudininkų

Pasak R. Gaudiešiaus, savivaldybėje jis vėl išgirdęs pažadą, kad neteisinga ar netiksli informacija bus paneigta ją išspausdinusiame laikraštyje.

„Dar paprašiau, kad laikraštyje norėčiau pamatyti ir direktoriaus atsiprašymą“, - sakė R. Gaudiešius.

Anot jo, kai šis pažadas bus išpildytas, jis spręsiantis, kaip elgtis toliau. Pakenkta žmogaus reputacijai, ir tai padaryta įžūliai – STT vardu.

„Gerai, kad man jau ne kokie 40 metų, nes po to, kas įvyko, būčiau sugniuždytas. O dabar, kai artėja senjoro amžius, padeda gyvenimo patirtis“, - kalba buvęs ilgametis Biržų urėdijos vadovas R. Gaudiešius.

Vyras mano, kad jam tikrai nebeverta dalyvauti savivaldybės konkursuose, jeigu bet kokia kaina ieškoma motyvų nepriimti jo į darbą.

STT atsakymas redakcijai ir raštas savivaldybėje

Dėl galimų manipuliacijų STT vardu į šią tarnybą kreipęsi „Šiaurės rytai“ atsakymą gavo labai greitai. Antradienį jau po 14 valandos išsiuntus klausimus atsakymo sulaukta tą pačią dieną prieš 17 valandą.

Jį pateikė Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Keblienė.

STT atstovė cituoja Korupcijos prevencijos įstatymo 9 str. 11 dalį, numatančią, kad gautos informacijos apie asmenį negalima perduoti tretiesiems asmenims. Sykiu atsakyme akcentuojama, kad to paties straipsnio 12 dalis reikalauja, kad priėmus sprendimą neskirti asmens į pareigas, privaloma per 3 darbo dienas asmenį su pateikta informacija supažindinti pasirašytinai, išskyrus tą jos dalį, kurioje yra įslaptinta informacija.

Kad dar vasarą iš STT gautoje pažymoje nėra ne tik jokios slaptosios dalies, pretendentas įsitikino pats.

Po pokalbio savivaldybėje praėjus kelioms valandoms R. Gaudiešius sulaukė telefoninio skambučio. Personalo skyriaus vedėja kvietė atvykti ir susipažinti su STT pažyma. Joje nebuvo nieko, kas galėtų tapti pagrindu atsisakant žmogų priimti į darbą.

Antradienį prieš pietus klausimai buvo parašyti ir savivaldybės administracijos direktoriui V. Eidukui. Klausimai pateikti per Bendrąjį skyrių, kurio vedėja Deimantė Prunskienė informavo apie laiško gavimą.

Trečiadienį iki 15.38 val. atsakymų iš V. Eiduko dar nebuvo gauta.

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video