Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lygių galimybių kontrolieriai: tyrimai dėl pokšto?

Kovo viduryje vykę šventiniai renginiai kiek užgožė socialinius tinklus sušiaušusį skandalą. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT), kuriai vadovauja Julija Sabatauskaitė (Seimo nario atžala), savo socialinio tinklo paskyrą „papuošė“ pastebėjimu, kad moteris diskriminuoja kelnių gamintojai, nes moteriškuose fasonuose per trumpos kišenės.

Nustačius, kad vidutinės moteriškų kelnių kišenės yra tik 14 cm, o vyriškos net 23 cm apimties, tai paviešinus LGKT, pasipylė ir ironiški, ir pikti komentarai. Moterys ir vyrai internete tiesiog kikeno, opozicija (ypač neparlamentinė) tyčiojosi. LGKT ir jos gynėjai kraipė nosimis ir aiškino, kad jų oficialus įrašas yra tiesiog pokštas, „vainikuojantis“ ilgalaikę veiklą. O šios konkrečios veiklos – vieno projekto – kaina siekia 612 516 eurų.

„Lygybininkai“ teisinosi vos ne pajuokavę

Seimo narei, Mišrios Seimo narių grupės seniūnei, Agnei Širinskienei sureagavus ir iškėlus klausimus dėl tokių tyrimų naudos bei tarnybos efektyvumo, LGKT pabandė „atsijuokauti“.

Ji oficialiai pareiškė, kad tyrimas apie kišenių gylį ir išmaniųjų telefonų plotį skirtas tik dėmesiui į nelygybės problemas atkreipti. Anot LGKT „dėmesio kraipytojų“, tai baigiamasis penkerių metų projekto akcentas. Taip esą nuspręsta pareklamuoti tinklalapį, kuriame aiškinama, kaip siekti lyčių lygybės.

„Kišenės yra tik viena iš temų. Mūsų tarnyba neatliko tyrimo ir mokesčių mokėtojų pinigų šiam tyrimui neišleido“, – viešai dievagojosi LGKT atstovė Mintautė Jurkutė. (2023-03-10, „Kauno diena“).

Gal toks „viešųjų ryšių humoru“ atsikalbinėjimas ir turėtų prasmę, jei ne finansinės ir vertybinės abejonės. Internetas jomis prapliupo. Tiek pačios LGKT paskyroje, tiek šiaip feisbuke.

Internautai linksminasi

Aršiausiai, žinoma, pasisakė Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica – dar pikčiau už A.Širinskienę. Jis tiesiog pasiūlė panaikinti, jo nuomone, veltėdžių įstaigą.

„Tik nesitikėkite, kad šitą leftistinio marazmo kontorą uždarys dabartinė „konservatorių“ valdžia. Jų deleguotos ministrės valdoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, priešingai, inicijuoja viso tinklo lygių galimybių plėtros specialistų etatų kūrimą Lietuvos savivaldybėse. Su nelygybe reikia kovoti, Leninas didžiuotųsi“, – sakė V.Sinica, pridurdamas, kad kontorą reikia naikinti.

Aptartame tyrime, kurį esant labai naudingu ir vertingu reklamavo LGKT, nurodoma, kad vyrai nusižudo 78 proc. dažniau nei moterys.

Europos humanitarinio universiteto profesorė, istorikė ir kultūrologė Rasa Čepaitienė „Valstiečių laikraščiui“ sakė nesusilaikiusi ir paklaususi – ar rodiklius reikia lyginti ir kaip? „Paklausiau, gal reikia, kad moterų daugiau nusižudytų, ar politkorektišką instrukciją išleistume? Iškart LGKT mane užblokavo, – juokdamasi sakė ji.

Būta ir ironiškų, ties piktdžiuga balansuojančių pastebėjimų, kad, politinėje valdžioje dominuojant moterims, kišenės gelmės klausimas gali būti susijęs su kyšio apimties įsisavinimo joje galimybėmis.

Nepotizmas – taip ar ne?

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto veteranas Julius Sabatauskas buvo paklaustas, ar bus, pagal jo atžalos vadovaujamos kontoros priekaištą, inicijuojami teisės aktai prieš džinsų ar treningų gamintojus dėl kišenių dydžio? Antras klausimas buvo apie nepotizmą – mato jis čia požymių ar ne?

J.Sabatauskas kaip iš natų „Valstiečių laikraščiui“ atkartojo tai, ką rašo LGKT apie „vainikuotą“ tyrimą. „Naujausiais „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkis siekia 13,6 proc. Per metus jis padidėjo – metais anksčiau fiksuotas 11,1 proc. atotrūkis. Valstybinė darbo inspekcija atliko patikrinimus Lietuvos įmonėse, kuriose fiksuojamas didžiausias atlyginimų atotrūkis tarp vyrų ir moterų“, – sakė jis.

Atskiro tyrimo dėl kišenių dydžio, kaip teigė (kalbama po kelių dienų skandalui verdant, – red. past.), nebuvo. Tiesiog tai turėjo tyrimo pabaigą viešai papuošti.

Šalia kitų neva labai svarbaus ir valdiškų pinigų verto tyrimo rezultatų J.Sabatauskas paminėjo dar vieną aspektą. Vyrai mat nusižudo net 78 proc. dažniau nei moterys. Paklaustas, ar reikėtų šį rodiklį lyginti, politikas atsakė neturintis ko apie tai komentuoti bei feikų neaptarinėjantis.

Nepotizmo savo šeimos atžvilgiu pretenzijas jis atmetė primindamas mazuronius, saudargus, gentvilus, zuokus, landsbergius ir faktą, kad niekada jiems tokių pretenzijų neturėjęs.

O klausimus apie institucijos reikalingumą ir dukrelės paskyrimą pasiūlė adresuoti Seimo pirmininkei.

Kiek kainuoja „lygybės prievaizdai“?

Nors pabrėžiama, kad atskirai kišenių tyrimų ir į jas galimai telpančių valdininkams duodamų kyšių apimčių nagrinėjimas nefinansuotas, klausimų lieka. Biudžetas juk valdiškas, algos juk mokamos mokesčių mokėtojų. Net ir „pajuokavimai bei vainikavimai“.

Pradžioje LGKT atstovė spaudai Izabelė Švaraitė mėgino „Valstiečių laikraščiui“ pasakoti nesuprantanti klausimo, nieko apie jokias kišenes, socialinių tinklų diskusijas nežinanti. Ir, kaip tipiška valdiškoms kontoroms, paprašė klausimų raštu.

Gavome komentarą apie tai, kad šešerius (pradžioje minėti penkeri) metus vykdyto projekto laiku apie lyčių lygybę buvo instruktuotos 60 savivaldybių. Nurodymai, kaip teisingai laikytis lygybės, parengti raštu, žodžiu ir internetu. Vyko visokie mokymai apie tai, kaip viena lytis turi neskriausti kitos. Ir finalinė išvada, kaip pripažino niekais užsiimanti tarnyba, buvo informacinė kampanija.

„Joje pristatome surinktą informaciją ir paaiškiname lyčių nelygybę plačiau. Šioje kampanijoje viena iš žinučių yra Jūsų pridėtas vizualas. Faktas apie skirtingą kišenių ilgį – iš tyrimo, kurį 2018 metais atliko amerikiečių dizainerė Jan Diehm bei duomenų inžinierė ir žurnalistė Amber Thomas. <...> LGKT šį tyrimą pasitelkė tik kaip vieną iš pavyzdžių, kokiais skirtingais būdais reiškiasi kasdienis seksizmas“, – pareiškė LGKT atstovė.

Įdomu, kiek būtų padidėjęs projekto biudžetas, jei tokio lygio pavyzdžių internete būtų rasta daugiau? Tokiu sudėtingu klausimu LGKT nebevarginome.

Į klausimus, ar LGKT darbuotojai už šią entuziastingą veiklą gavo piniginių priedų, ar buvo samdyti žmonės iš šalies – neatsakyta. Visgi oficialiai patvirtinta, kad išleista daugiau nei 612 516 eurų ir toliau teigiama, kad tai labai naudinga.

„Tai šešerius metus trukusio projekto „Savivaldybės sėkmės kodas – lyčių lygybė“ biudžetas (finansuotas Europos socialinio fondo lėšomis), kurį kartu vykdė Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos moterų lobistinė organizacija, Valstybės duomenų agentūra ir LGKT“, – rašoma atsakyme.

Vidutinis atlyginimas J.Sabatauskaitės vadovaujamoje įstaigoje yra apie 2 500 eurų. LGKT dirba 19 darbuotojų.

LGKT, kaip skelbiama, yra nepriklausoma valstybinė institucija, stebinti lygių galimybių įgyvendinimą ir vykdanti diskriminacijos prevenciją Lietuvoje. LGKT ir jos vadovas – lygių galimybių kontrolierius – prižiūri, kaip šalyje veikia Lygių galimybių įstatymas bei Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas.

Ką apie neva didžiai prasmingus tyrimus mano kiti, su kontora ir skyrimais nesusiję asmenys?

Vertybininkai apie lygybę

Ką tik valstybės apdovanotas sovietinių laikų disidentas Robertas Grigas „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad vadinamoji LGKT yra grynai ideologinė įstaiga, skatinanti ne piliečių lygybę prieš įstatymus, o įvairių visuomenės grupių išskirtinumą.

„Piliečių lygybės užtikrinimui pakanka Lietuvos Respublikos Konstitucijos demokratinių nuostatų, baudžiamosios ir administracinės teisės kodeksų. Teisingumą prižiūrinčioms valstybės įstaigoms tereikia užtikrinti juose įtvirtintų teisės aktų vykdymą. Ir piliečių lygybei apginti nebereikės jokių papildomų, biudžeto lėšas „valgančių“ tarnybų, kurios užsiima kišenių gylio matavimais“, – sakė kunigas.

Rašytoja, keliautoja Goda Juocevičiūtė, paprašyta palyginti kovas už moterų lygybę Lietuvoje ir Kinijoje, kur praleido daug laiko, sakė net ironiškai nenorinti lyginti „lygybių“ koncepcijų: „Komunistinio diktatoriaus Mao laikais klestėjo socialistinis feminizmas, tai faktas. Moterys buvo verčiamos dirbti visokius nekvalifikuotus darbus, pateikiant tai kaip lyčių lygybės gėrį. Dabar, manau, ten irgi kažkas panašaus, nes jiems reikia statyti ekonomiką, moterys dirba sunkiai ir daug. Aišku, kad statusas, padėtis priklauso nuo to, ar tu partinė, ar ne.“

„Kinijos feministės kišenių gylio tikrai nematuoja ir tokiais niekais neužsiima. Tokiems niekams, kokius parazitinės lygių galimybių kontoros išdarinėja Vakarų Europoje, rytiečiai neturi laiko“, – sakė G.Juocevičiūtė.

Advokatas Vytautas Sirvydis apie galimas panašių tyrimų teisines išdavas pasisako taip: „Yra institucijų, kurios jau aiškiai demonstruoja savo nereikalingumą. Pamenu, senais laikais veikė Saulėlydžio komisija. Seniai laikas atgaivinti jos veiklą. Buvo ir yra panašių tarnybų: Lietuvos prabavimo rūmai, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba ir pan.“

Veltėdžiavimo taktika

Apskritai LGKT įkūnija ir parodomąja niekdara iliustruoja labai patogią šliaužiančios diktatūros ir veltėdžiavimo įsigalėjimo taktiką bei strategiją. Politinės institucijos, kokia yra Seimas, palaiminimu įsteigiama struktūra. Tai faktiškai daro vadančioji politinė dauguma, kuri nurodo savo statytiniams ką veikti, ką ginti, ką pulti ir įtvirtina nuostatą, kad ši esanti nuo nieko nepriklausoma.

Vadinasi, apginta no kritikos, demokratinės kontrolės procedūrų ir nepatogių klausimų, pavyzdžiui, vienų ar kitų veiksmų prasmingumo. Nukopijuoji kažkokios amerikiečių dizainerės 2018 metų kliedesį ir integruoji į šešerių metų niekdaros biudžetą kaip informacinę vinį. Išties turbūt sunkus darbas? Tuo suabejojus iškart klausiama – argi esi už diskriminaciją?

Rekomenduojami video