Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) 2023 m. ligonių kasų ūkio subjektų priežiūros ataskaita. Ši suma pernai gerokai ūgtelėjo, palyginti: 2022 m. ši suma siekė daugiau nei 500 tūkst. eurų, 2021 m. – daugiau nei 465 tūkst. eurų.

TLK ekspertams pernai atlikus 930 patikrinimų paaiškėjo, kad viešosios įstaigos iš PSDF neteisėtai panaudojo daugiau nei 277 tūkst. eurų, privačios – daugiau nei 358 tūkst. eurų. Palyginus nustatytą žalą PSDF su įstaigų sutartinėmis sumomis, matyti, kad suminė privačiose įstaigose nustatyta žalos dalis PSDF procentais buvo 6,2 karto didesnė nei viešosiose įstaigose.

Ataskaita rodo, kad pernai neteisėtai panaudotos PSDF lėšos buvo didesnės, nei 2022-aisiais. Gerokai didesnė žala, nei 2022 m., buvo nustatyta atliekant slaugos, specializuotų ambulatorinių, brangiųjų tyrimų ir procedūrų, ankstyvosios ligų diagnostikos programose numatytų paslaugų kontrolę.

Pastebėta, kad paskutinius dvejus metus daugiausia pažeidimų nustatoma teikiant ambulatorinės slaugos paslaugas namuose. Tikrinant šias paskutiniu metu labai aktyviai teikiamas ir žmonėms labai reikalingas paslaugas, randama daug ir įvairių pažeidimų, pavyzdžiui, apmokėti pateiktos nesuteiktos paslaugos: pacientas gydomas ligoninėje, tačiau paslaugos jam „teikiamos namuose“, vienas darbuotojas pateikia apmokėti 50–200 paslaugų per dieną, skambutis pacientui pateikiamas apmokėjimui kaip namuose suteikta paslauga ir pan.

Iš pacientų neteisėtai imamos priemokos už paslaugas, kurias jie turėtų gauti PSDF lėšomis. Tai ypač būdinga teikiant dienos stacionaro ir dienos chirurgijos paslaugas. Pavyzdžiui, Vilniaus TLK veiklos zonoje 2023 m. paslaugų su paciento priemokomis procentinė dalis privačiose gydymo įstaigose teikiant dienos stacionaro paslaugas yra 42 proc. (plg. viešosiose gydymo įstaigose – 0,5 proc.); teikiant dienos chirurgijos paslaugas – 49 proc. (plg. viešosiose gydymo įstaigose – 5,5 proc.), tačiau kai kuriose privačiose gydymo įstaigose viršija ir 90 procentų, kartais siekia net 97 proc.

Pernai, TLK atliekant planines kontrolės procedūras, buvo nustatyta, kad pacientai sveikatos priežiūros įstaigoms, suteikusioms PSDF lėšomis apmokamas paslaugas, nepagrįstai sumokėjo daugiau nei 39 tūkst. eurų. Daugiausiai neteisėtų priemokų nustatyta, teikiant dienos chirurgijos paslaugas. Taip pat nepagrįstai pacientai mokėjo, kai buvo teikiamos gydytojų specialistų konsultacijos, stacionarinės paslaugos, slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos, pervežimo paslaugos ir pan.

Ligonių kasos atsako už tai, kad PSDF lėšos, kuriomis sumokama gydymo įstaigoms už suteiktas paslaugas, vaistinėms – už išduotus kompensuojamuosius vaistus, kitiems ūkio subjektams – už įvairias medicinos priemones ir prietaisus būtų panaudotos teisėtai, skaidriai ir efektyviai. Todėl kasmet atlieka patikrinimus, ar sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, gydytojai ir vaistininkai laikosi nustatytų reikalavimų, jei jų nesilaiko – nustato neteisėtai panaudotų lėšų sumą, kurią gydymo įstaigos turi grąžinti. Visų gydymo įstaigų sutartyse su TLK yra numatyti įstaigos įsipareigojimai atlyginti PSDF žalą, jei tokia buvo padaryta.

Nuolat vykdoma ūkio subjektų stebėsena ir galimų pažeidimų prevencija duoda gerų rezultatų – dėl nuoseklaus ligonių kasų vykdomo gydymo įstaigų, vaistinių, optikų ir kitų ūkio subjektų konsultavimo bei jų veiklos stebėsenos pernai buvo išvengta daugiau nei 3 mln. eurų žalos PSDF, tačiau su turimomis priemonėmis ne visada pasiekiamas norimas efektas. Matydama kasmet augantį neatitikčių ir pažeidimų kiekį, VLK pasisako už teisinio reglamentavimo tobulinimą.

Rekomenduojami video