Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvos augalų sėklų pavyzdžiai perduoti saugoti į saugyklą amžino įšalo žemėje

Ketvirtadienį, birželio 9 dieną Norvegijai priklausančiame Svalbardo salyne, pasaulinei sėklų saugyklai „Global Seed Vault“ neribotą laikotarpį saugoti perduoti geriausi Lietuvos augalų sėklų pavyzdžiai. Sėklas perdavė aplinkos viceministras Danas Augutis, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje bei Valstybinės miškų tarnybos atstovai. Saugoti perduotos 123 augalų veislių sėklos, kurios yra svarbios Lietuvos genetinių išteklių fondui. Visą sėklų veislių sąrašą rasite čia

Medžių – pušų ir eglių – sėklos buvo atrinktos iš unikalias fenotipines ir genotipines savybes turinčių, didžiausią plotą ir genetinę įvairovę atspindinčių populiacijų: Punios šilo pušies ir eglės genetinių draustinių, Telšių regiono Pušinės miško eglės genetinio draustinio ir Avižinčių girios, kuri driekiasi per Aukštaitiją, pušies genetinio draustinio. Stengtasi atrinkti kuo šviežesnius ir kuo geresnio daigumo 2020-2021 m. derliaus VĮ Valstybinių miškų urėdijos pastangomis surinktus sėklų pavyzdžius.

Taip pat buvo perduotos ir elitinės javų – kviečių, miežių, avižų bei kitų Lietuvoje augančių augalų veislių sėklos. Perduota po šimtą gramų kiekvienos rūšies sėklų. Reikalui esant, jas galima būtų iš saugyklos paimti ir atkurti išnykusias augalų rūšis. Kas kelis dešimtmečius sėklų pavyzdžiai turės būti atnaujinti.

Perduodamų sėklų augalų veislės pasižymi atsparumu grybinėms ligoms, ištverme žiemą, dideliu sėklų arba žaliosios masės produktyvumu ir kitomis vertingomis savybėmis. Pavyzdžiui, pomidorų sėklų veislės išsiskiria skirtingu sunokimo laiku, geru skoniu bei atsparumu transportavimui.

„Šios dubliuojančios sėklų kolekcijos saugojimas Svalbardo sėklų saugykloje užtikrins vertingiausių Lietuvos genetinių išteklių išsaugojimą kelis dešimtmečius ir sumažins tikimybę negrįžtamai juos prarasti dėl bet kokių gamtinių ar žmogaus veiklos sukurtų nepalankių aplinkybių“, –  komentuoja  aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Lietuvoje augalų sėklos yra saugomos Valstybinės miškų tarnybos saugyklose Kaune ir Akademijoje, Kėdainių rajone. Tarnyba yra sukaupusi atskirų Lietuvai svarbių augalų genetinių išteklių kolekciją.

Siekiant užtikrinti kolekcijos saugumą ilguoju laikotarpiu ir buvo nuspręsta patikėti jos pavyzdžius pasaulinei sėklų saugyklai, įrengtai Svalbardo kalnuose, kuriuose yra amžinas įšalas. Saugykla įgilinta daugiau nei 100 metrų, iš jų 40-60 metrų sudaro uolų sluoksnis. Sėklos čia laikomos iki -18°C temperatūroje.

„Simboliška, kad sėklos perduodamos kaip tik šiemet, kai sukanka 100 metų kai Lietuvoje pradėta augalų selekcija, o viena iš perduodamų žirnių veislių „Žaliukai“ registruota būtent 1922 metais“, – sako Valstybinės miškų tarnybos patarėjas Bronislovas Gelvonauskis.

Lietuvos sėklų pavyzdžiai perduodami bendradarbiaujant su Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje ir Šiaurės šalių genetinių išteklių centru „NordGen“, kuris yra atsakingas už saugyklos veiklą.

„Šiaurės šalis ir Lietuvą sieja bendra vizija – tapti žaliu ir tvariu regionu. Sujungę jėgas ir užtikrinę vertingiausių Lietuvos augalų sėklų kolekcijos išsaugojimą ateities kartoms, būsime vienu žingsniu arčiau šio tikslo įgyvendinimo“,  – sako Helena Nilson, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktorė.

Kolekcijos perdavimo ceremonijoje taip pat dalyvavo Norvegijos žemės ūkio ir maisto ministerijos, organizacijos „NordGen“, tarptautinės ne pelno organizacijos „Crop Trust“ atstovai.

Rekomenduojami video