Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje, po ilgesnės pertraukos, kiaulių ūkyje vėl nustatytas afrikinis kiaulių maras

Šakių r., Kidulių sen. esančiame kiaulių ūkyje, kuriame savo reikmėms buvo auginamos 4 penimos kiaulės, nustatytas kiaulėms ir šernams pražūtingo afrikinio kiaulių maro (AKM) židinys. Apie sergančią kiaulę ūkininkas informavo vietos veterinarijos gydytoją, o šis, kilus įtarimams, pranešė Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai patvirtino, kad kiaulių kraujo mėginiuose rastas AKM virusas. Paskutinį kartą Lietuvoje AKM kiaulių ūkyje fiksuota 2020 metų vasarą.

Sudaryta speciali VMVT tyrimo grupė aiškinasi galimas viruso į šį ūkį patekimo priežastis. Neatmetama, kad virusas galėjo patekti iš laukinės faunos. Dar šių metų vasario mėn. už maždaug  20 km nuo ūkio, AKM buvo aptiktas šernuose.

„Apmaudu, kad nepaisant mūsų nuolatinių raginimų, kartojimų, koks svarbus yra kasdienis biosaugos laikymasis, po beveik 2 metų pertraukos nustatėme pirmąjį AKM atvejį kiaulių ūkyje. Didžiausia tikimybė, kad neatsargus ūkininko elgesys, atnešė nuostolius ne tik jam, tačiau sukėlė didelę riziką ir įtampą aplinkinių rajonų kiaulių laikytojams. Laimei, kad šalia židinio nėra stambių komercinių kiaulių ūkių, nes jiems privalėtume taikyti įvairius ribojimus,“ - komentavo VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas.

Pasak specialisto, ankstesnių metų stebėjimai rodo, kad dažniausiai pasibaigus pirmiesiems vasaros karščiams, AKM židiniai ima plisti kur kas dažniau. Todėl, dar kartą norime paraginti, ypač šio ir aplinkinių rajonų kiaulių laikytojus būti itin budriems, pastebėjus, jog kiaulė negaluoja nedelsti, iškart pranešti VMVT ar veterinarijos gydytojui ir jokiu būdu nepamiršti visomis priemonėmis saugoti ūkį nuo galimo viruso patekimo.

Ūkyje, VMVT specialistai jau atliko viruso likvidavimo ir priminės dezinfekcijos darbus. Visos ūkyje laikytos kiaulės nugaišintos ir saugiai sunaikintos. Ūkininkas informuotas apie tolesnius dezinfekcijos bei valymo darbus, kuriuos jis privalės atlikti prižiūrint VMVT specialistams. Aplink ūkį, 3 ir 10 km spinduliu nustatyta apsaugos ir priežiūros zona. VMVT specialistai vykdo šioje zonoje esančių ūkių patikras, fiksuoja faktinį laikomų kiaulių skaičių, tikrina taikomas biosaugos priemones. Ūkiai, šiose apsaugos zonose bus itin atidžiai stebimi. 

VMVT primena esmines taisykles, skirtas apsaugoti ūkį nuo AKM patekimo:

* Reguliariai pildykite ir laikykite dezinfekcinius kilimėlius prie patekimo į kiaulių laikymo vietą;

* Dėvėkite atskirus, tik darbui ūkyje skirtus rūbus ir avalynę;

* Laikykitės griežtos asmens higienos;

* Neleiskite į ūkį pašalinių asmenų;

* Nešerkite kiaulių maisto atliekomis ir šviežiai nušienauta žole.

Daugiau apie pagrindines biosaugos taisykles bei AKM prevenciją: https://vmvt.lt/gyvunu-sveikata-ir-gerove/gyvunu-sveikata/gyvunu-ligos/afrikinis-kiauliu-maras

Apsaugos ir priežiūros zona, nustatyta aplink  AKM židinį

Rekomenduojami video