Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje maistas tampa bene brangiausias iš visos Europos

Kodėl lietuviai vis dar plūsta apsipirkinėti į Lenkiją?

Lietuviai ir toliau savo pinigus leis Lenkijoje, kur iki metų pabaigos pratęstas 0 proc. PVM tarifas maisto produktams. PVM mokesčio už maisto produktus lenkams (o ir Lenkijoje apsiperkantiems lietuvaičiams bei kitų šalių gyventojams) nereikia mokėti nuo 2022 metų vasario 1 dienos. Skaičiuojama, kad vien per pirmąjį šių metų pusmetį lenkai, nemokėdami PVM už maisto produktus, sutaupė 6 milijardus zlotų, planuojama, kad iki metų galo sutaupys dar 5 milijardus. Regis, Lenkijoje taip yra todėl, kad šios šalies valdžios požiūris į žmones kardinaliai skiriasi nei Lietuvos. Kaip sako Lenkijos finansų ministrė „kovoje su infliacija ir Rusijos sukelta krize svarbiausia – saugoti lenkų pinigines“.

PVM kai kuriems maisto produktams jau sumažino ir Vokietija, ir Ispanija. Tiesa, maistas ten ir be sumažinto PVM pigesnis nei Lietuvoje. Tik „menkutis“ skirtumas – minimali alga Vokietijoje yra 1,9 tūkst. eurų, Ispanijoje – 1,1 tūkst. eurų, o Lietuvoje… patys žinote, kokia ji Lietuvoje.

Bet lietuviai yra tauta kantri – su gerokai mažesniu minimaliu atlyginimu geba įpirkti ir gerokai brangesnius maisto produktus. Tiesa, taip pinigų nelieka kitiems poreikiams, bet čia, matyt, ne mūsų valdžios problema. 

Taigi panašu, kad Europos šalys bando gelbėti savo gyventojus. O ką sako mūsų šalies valdžia?

2022 metų vien pirmąjį pusmetį Lenkijoje nusėdo 130 mln. lietuvaičių eurų. Per visus metus suma būtų apie 250 mln. eurų. Tačiau tai, veikiausiai, nereikšminga suma Lietuvos biudžetui…Eglė Kuktienė

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad PVM lengvata gyventojų nepasieks.

„Šią poziciją mes ne kartą esame išsakę, PVM lengvatų, kurios yra taikomos tuose sektoriuose, kuriuose kainos dažniausiai yra nereguliuojamos, jos yra netaiklios, naudą gauna ne galutiniai vartotojai, o perpardavėjai, didieji prekybos centrai ir tiekėjai“, – sako ji.

Galime tik džiaugtis, kad mūsų šalies finansų ministrė viską išmano taip gerai, kur kas geriau nei Europos Komisijos tyrėjai, kurie nustatė visai priešingus dalykus.

Europos Komisija atliko tyrimą, kurio metu analizavo, kaip Ispanijoje PVM sumažinimas maisto produktams atsiliepė gyventojams.

„Mūsų rezultatai rodo, kad 2023 m. sausio mėn. atitinkamų produktų kainos labai sumažėjo, o tai rodo didelį poveikį vartotojų kainoms, taigi, veiksmingai taikoma politikos reforma“,  – teigia EK.

Dar be kita ko, centrinė valdžia sako, kad Lenkijoje nulinis PVM maistui buvo eksperimentinis ir parodė, kad nei kainos krenta, nei infliacija mažėja. Ir kas galėtų paneigti, kad tai nėra tiesa – infliacija kirto visoms Europos šalims, tiesa, bet Lietuvai bene smarkiausiai.Eglė Kuktienė

Tačiau kas ta Europos Komisija, lyginant su mūsų šalies centrine valdžia… Nebus PVM nulinis ir viskas, pasakė premjerė.

„Lietuvoje PVM lengvatos maisto produktams nėra ir ją būtų finansiškai nepakeliama nustatyti“, – sakė ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Dar be kita ko, centrinė valdžia sako, kad Lenkijoje nulinis PVM maistui buvo eksperimentinis ir parodė, kad nei kainos krenta, nei infliacija mažėja. Ir kas galėtų paneigti, kad tai nėra tiesa – infliacija kirto visoms Europos šalims, tiesa, bet Lietuvai bene smarkiausiai.

Skirtumas tik tas, kad Lenkijos valdžia rūpinasi eilinio lenko pinigine, o Lietuvos valdžia – bendru šalies biudžetu, kuris jokios naudos iš PVM mažinimo tikrai neturėtų.

Tiesa, kaip tokiu atveju vertinti tuos šimtus milijonų eurų, kuriuos lietuviai palieka Lenkijoje? Štai 2022 metų vien pirmąjį pusmetį Lenkijoje nusėdo 130 mln. lietuvaičių eurų. Per visus metus suma būtų apie 250 mln. eurų. Tačiau tai, veikiausiai, nereikšminga suma Lietuvos biudžetui…

Juokas juokais, tačiau veikiausiai ne veltui Lenkija jau vadinama penktuoju didžiausiu Lietuvos prekybos tinklu. Atrodo, kad dar ilgai lietuvaičiai bandys gelbėti savo pinigines nuo perkaitimo Lenkijos sukurtame pavėsyje.

Rekomenduojami video