Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvoje bus galima mokytis ir namuose

Jau nuo kitų metų rugsėjo 1 d. moksleiviams sudaryta galimybė ugdytis namuose.

Seimas antradienį priėmė tai numatančias Švietimo įstatymo pataisas, už kurias balsavo 75 Seimo nariai, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 7.

Įstatymo pataisos įsigalios nuo birželio 1 d., taip suteikiant galimybę pasirengti naujiems mokslo metams, tėvams ir mokykloms aptarti sutartinius santykius.

Seimui pritarus įstatymo pataisoms, vaikui sudarytos galimybės mokytis savarankiškai kasdien nelankant mokyklos, t. y. ugdytis šeimoje.

Seimo narys Stasys Tumėnas įsitikinęs, kad tai demokratinis žingsnis, bet demokratiniams procesams ypač ugdymo srityje reikia gerai pasirengti. „Reikia neskubėti ir atlikti dar daugiau namų darbų“, - sakė  S. Tumėnas. Jo nuomone, reikia parengti ir specialius mokytojus, reikia ir visuomenės pasirengimo tam.

Pasak jo, statistika rodo, kad daugybė vaikų pasirinkę tokį kelią įstoja į prestižinius universitetus.

Pasisakęs už tokio modelio įteisinimą Seimo narys Mindaugas Puidokas sakė turįs ir asmeninės patirties šioje srityje, nes 2 iki 4 klasės jam teko mokytis namie.

Po įstatymo pataisų priėmimo Seimo narys Arūnas Gumuliauskas sakė: „Labai džiaugiuosi, o gyvenimas parodys, gal jį reikės šiek tiek koreguoti, bet jis labai reikalingas.

Priimtomis Švietimo įstatymo pataisomis nustatyta, kad vaikas jo paties ir jo tėvų (globėjų, rūpintojų) pageidavimu gali pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrąsias programas būti ugdomas (ugdytis) šeimoje. Pasirinkus ugdymąsi šeimoje, vaiko iki 14 metų tėvai (globėjai, rūpintojai) arba vaikas nuo 14 iki 18 metų ir pasirinkta mokykla sudaro mokymo sutartį. Ugdantis šeimoje įgytas išsilavinimas prilyginamas mokykloje įgytam išsilavinimui.

Prieš sutarties dėl vaiko ugdymosi šeimoje sudarymą mokykla, pasitelkdama reikalingus specialistus, įvertins ugdymosi šeimoje sąlygas, vaiko brandos ir žinių lygį.

Taip pat nustatyta, kad tokius mokinius konsultuos, mokomąja medžiaga aprūpina, mokymosi pažangą ir pasiekimus, socializacijos poreikio užtikrinimą periodiškai vertins mokykla, su kuria sudaryta mokymo sutartis.

Ugdymosi šeimoje įgyvendinimo tvarką nustatys Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

Parlamentarų duomenimis, ugdymasis šeimoje Lietuvoje gali būti aktualus 100-200 mokinių.

Šiuo metu Švietimo įstatyme ir kituose teisės aktuose nėra įtvirtinta galimybė pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bendrąsias programas vaikui ugdytis šeimoje.

Rekomenduojami video