Briuselyje šiandien susirinkusi ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba aptarė ne vieną žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriams aktualų klausimą. Vienas jų – situacija žemės ūkio rinkose.
Nors padėtis rinkose šiandien kiek stabilesnė nei pastaruosius dvejus metus, iššūkiai išlieka – tai įtempta geopolitinė situacija, gamtos stichijos, aukšti gamybos kaštai, gyvūnų bei augalų ligos, kainų svyravimai, taip pat griežtėjantys reikalavimai ūkininkams.
Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pirmiausia akcentavo paramą Ukrainai. „Labai svarbu užtikrinti efektyvią prieigą prie ES rinkos šaliai, kovojančiai su neišprovokuota ir nepateisinama agresija. Tai viena iš esminių sąlygų padėti Ukrainos ekonomikai šiuo ypač sudėtingu metu“, – sakė ministras.
Jis taip pat atkreipė ministrų dėmesį į iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamus žemės ūkio produktus. „Padidinti muitų tarifai turi būti taikomi kuo daugiau produktų. Iš tiesų gėda, kai matai skaičius. Visa ES parama Ukrainai per pirmus dvejus karo metus sudarė 81 mlrd. eurų, o bendras importas iš Rusijos vien 2023 m. siekė 42 mlrd. eurų. Galime ir turime padaryti daugiau“, – ragino K.Starkevičius.
Lietuvos žemės ūkio ministras taip pat siūlė stiprinti bendrą žemės ūkio sektoriaus atsparumą – užtikrinti ne tik operatyvias, bet ir ilgalaikes ES rinkos reguliavimo, krizių valdymo ir prevencines priemones, kurių ypač prireikia vis dažnėjančioms stichinėms nelaimėms suvaldyti. Atkreiptas dėmesys ir į kooperacijos stiprinimą bei savitarpio pagalbos fondų steigimą.
Taryboje ministrai aptarė ir 2025 bei 2026 metų kai kurių žuvų žvejybos galimybes. K.Starkevičius atkreipė dėmesį į Lietuvai aktualų klausimą dėl Šiaurės vakarų Atlanto žuvininkystės organizacijos (NAFO) šiaurinės menkės.
„Mūsų nustatomos žvejybos galimybės turi derėti su bendrosios žuvininkystės politikos tikslais, nepamirštant ir geopolitinio konteksto. O šiaurinę menkę siūlome skirstyti remiantis istoriniais 1973–1976 m. žvejybos duomenimis“, – Lietuvos poziciją išsakė ministras K.Starkevičius.
Parengta pagal ŽŪM