Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
LGBT vėl nusitaikė į vaikus

Laikai, kai žmonės buvo persekiojami už seksualinę orientaciją, tapo praeitimi. Tiksliau, praeitin nugrimzdo laikas, kai valstybė nepripažino homoseksualizmo. Šiandien situacija klostosi taip, kad netrukus valdžios nemalonėn gali patekti tradicinės seksualinės orientacijos asmenys.

Užkliuvo tradicinė visuomenės sankloda

Lietuvos LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių) atstovai džiūgauja dėl ES finansuojamo projekto „Įvairi vaikystė" realizavimo. Jame pasakojama apie vestus seminarus, kurių tikslas buvo „paskatinti vaikus jautriau pažvelgti ir susimąstyti apie lytinės tapatybės, lyties raiškos, lyties požymių ir seksualinės orientacijos įvairovę, skatinant priėmimo ir pagarbos atmosferą visose vietose, kuriose socializuojasi vaikai ir jaunimas".

Ypatingas dėmesys vaikams buvo skiriamas ir šalių pateiktose nacionalinėse ataskaitose bei atvirai įvardinami artimiausi planai: „Pirmajame projekto rezultatų etape projekto partneriai atliko nacionalinius tyrimus devyniose Europos šalyse, kad nustatytų gerąją kovos su smurtu prieš LGBT vaikus praktiką bei pateikiami praktiniai pasiūlymai, kaip patobulinti valdžios institucijų, NVO, specialistų ir sprendimų priėmėjų kompetencijas susidūrus su skirtingomis smurto formomis, kurias patiria LGBT vaikai penkiose savo gyvenimo srityse, taip pat, kaip remti LGBT vaikus ir skatinti įvairovę kaip vertybę mūsų visuomenėje."

Projektas valstybės institucijoms neužkliuvo, jo teikimo stadijoje net Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba palaikė iniciatyvą jį remti. Bet ar galime tuo stebėtis, kai, pavyzdžiui, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Dainius Pūras viešai rėžia: „tradicinės šeimos vertybės pasisako prieš moterų ir vaikų teises".

Tėvai tokių veiklų nelaukia

„Tėvų forumo" tarybos narys Kęstutis Mikolajūnas priminė, kad Lietuvos švietimo įstaigose vykdoma Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programa, todėl jokių papildomų programų tikrai nereikia.

„Mokslininkams taip ir nepavyko rasti už homoseksualizmą atsakingo geno, tad galima teigti, jog tai - socialinis veiksnys. Tai yra, žmonės tokiais ne gimsta, o tampa. Diegiant švietimo įstaigose LGBT pakraipos programas didėtų pavojus, kad tai ne tik galėtų paveikti paauglių požiūrį, bet ir paskatintų anksčiau pradėti lytinį gyvenimą. Tai nėra gerai, todėl lieka tikėtis, jog Apsaugos nuo žalingos informacijos poveikio įstatymas Lietuvoje galioja ir be tėvų žinios minėtos programos švietimo įstaigų nepasieks", - situaciją įvertino K.Mikolajūnas.

Be to, pasak jo, vaikai ir taip yra tolerantiški, tad tikrai nėra būtinybės dar labiau skatinti jų toleranciją. O jeigu tikrai norisi kažkam padėti, tuomet tikslinga pasirinkti kitas socialiai jautrias grupes - tautines mažumas, neįgaliuosius, socialinę atskirti patiriančius asmenis ir t.t.

Visuomenės veikėjos Skaidrės Vainikauskaitės-Tomaševičienės nuomone, yra daug svarbesnių klausimų ir problemų, su kuriomis susiduria vaikai, tad reikia spręsti jas.

„Nelabai galiu suprasti, kas turėtų būti tokio projekto tikslinė grupė. Vaikai, kenčiantys dėl to, kad nepritampa prie lyties normų? Kažkaip neteko girdėti apie tokias problemas, o štai kitų iššūkių, su kuriais susiduria paaugliai, apstu. Paaugliai nepritampa dėl geresnių už vidurkį pažymių ir dėl didesnio už vidutinį svorio, ir dėl kitų savybių.

Susidaro įspūdis, kad čia toks projektas dėl projekto ir bandymas atkreipti dėmesį į dar vieną, dirbtinai kuriamą, problemą",- sakė trijų vaikų mama.

Dukrą auginantis publicistas Tomas Čyvas minėto projekto tikslus įvertino dar griežčiau.

„Dar prieš dešimtmetį viename seminare senyvas profesorius žydas iš Džordžtauno universiteto man pasakė: jei nori turėti pragyvenimo šaltinį visam gyvenimui, dabar perspektyviausia ginti LGBT teises, nes rasizmas jau mažiau madingas.

Vaikai neišlaiko matematikos egzamino, o mes rūpinamės kretiniškomis fantazijomis apie šešiolika lyčių, nors ligi šiol puikiai skyrėme berniuką nuo mergaitės. Šalia viso kito tai yra elementarių veltėdžių niekdarių parazitavimo šaltinis. „Darbas", kuris vertas mažiau nei akmens nešiojimas iš kampo į kampą", - pareiškė tėtis.

Situaciją komentuoja psichologas Gintautas VAITOŠKA:

Žemą savivertę kenčiantys vaikai yra linkę save nuvertinti ne tik kaip asmenį bendrai, bet ir kaip kurios nors lyties asmenį - t.y. kaip berniuką ar mergaitę. Jei šis nuvertinimas yra stiprus, jį gali lydėti ir noras būti kitos lyties.

Lyties keitimo galimybės reklama, kuri slepiasi po gražiu „įvairovės" terminu, sustiprina tokių vaikų iliuziją, kad reikalinga tik pakeisti lytį ir tapsi laimingu. Deja, pakeitęs lytį žmogus laimingu netampa - tyrimai kalba, kad tik pirmaisiais metais galbūt jis ar ji išgyvena euforiją, kad pagaliau tapo tuo, kuo norėjo. Vėliau ryškėja sveikatos problemos dėl būtinybės vartoti milžiniškas kitos lyties hormonų dozės, kyla apgailestavimas dėl prarasto vaisingumo - ir pagaliau netgi sukonstruoti kitos lyties organai neveikia taip, kaip jie veikia sveiko vyro ar moters.

Tikra pagalba tokiems žmonėms - o taip pat ir vaikams ar paaugliams - yra padėti jiems išspręsti už noro keisti lytį slypintį kankinantį žemos savivertės jausmą.

Vaikams informacija apie lyties tapatybę gali būti reikalinga tik tam, kad jie suprastų, kad jei klasėje atsiranda koks nors „mergaitiškas" berniukas, iš jo negalima tyčiotis.

Tačiau „įvairovės" programoje, deja, nėra apsiribojama pernelyg stereotipiško vyriškumo ar moteriškumo suvokimo kritika. Joje teigiama, kad biologinė lytis nėra svarbi ir tu gali būti, kuo nori, jei tik chirurgai sutiks tave atitinkamai, atsiprašau už tiesų pasakymą, apipjaustyti.

 

Vidmantas Misevičius

Rekomenduojami video