Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Laukuose ugnies fakelais virsta ir kombainai, ir traktoriai

Šiemet vien tik per liepos mėnesį šalyje kilo 7 žemės ūkio technikos gaisrai, iš jų tris kartus degė kombainai. Pernai liepos mėnesį ugniagesiams teko gesinti 26 žemės ūkio technikos gaisrus, tarp jų tikrais ugnies fakelais tiesiog laukuose buvo virtę net 19 kombainų. Šilutės rajone kol kas derlių doroti tik pradėję kombainai dar neliepsnojo, tačiau ugnis jau buvo įsiplieskusi Šilutės durpyno laukuose dirbančiame traktoriuje. Užtat ugniagesiai jau taip pat suka į laukus ir tikrina ūkininkų technikos priešgaisrinę būklę bei jų pasirengimą gesinti staiga užsiliepsnojusią techniką.

Kombainai nedegė

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) informuoja, kad pernai per liepos ir rugpjūčio mėnesius šalyje liepsnojo net 30 kombainų. „Kombainas gali užsidegti tiek dėl trumpo elektros laidų jungimosi, tiek dėl išskridusios kibirkšties iš variklio išmetimo vamzdžio. Ugnis įsiplieskia ir dėl ant velenų ar kitų kombaino mechanizmų apsivyniojusių žolių ar šiaudų. Kartais ji kyla ir dėl numestos nuorūkos“, – tokias gaisrų priežastis išvardijo PAGD Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas. Užsidegti kombainas gali ir dėl nesandarios degalų tiekimo ir variklio tepimo sistemos.

Pasak PAGD išplatintos informacijos, prie tepaluotų paviršių lengvai limpa dulkės ir šiaudai, o kai jų prisikaupia ant įkaitusių mechanizmų, šie bet kada gali užsiliepsnoti. Įsiplieskusi ugnis įprastai plinta labai greit.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas pasakoja, jog šiemet rugpjūčio 1-ąją buvo užsidegęs traktorius „Klasmann Deilmann Šilutė“ durpyno laukuose. Laimė, įmonės ugniagesių komanda ir darbininkai sugebėjo patys jį greit užgesinti. Taip išvengta didelės nelaimės, kokios nepavyko išvengti pernai vasarą, kai su įsiplieskusia ugnimi ugniagesiai durpyno laukuose kovojo net kelias dienas.

Kombainų gaisrų Šilutės rajone nebuvo nei pernai javapjūtės metu, nei kol kas šiemet.

Ūkininkai atsakingi

Įvairūs kiti žemės ūkio padargai šiemet nuo metų pradžios iki rugpjūčio 7 dienos jau degė 9 kartus. Daugiausia – net 3 tokie gaisrai buvo gegužės mėnesį, kitus mėnesius – po vieną. O vidurvasarį PGT vyrai vyksta tiesiogiai į laukus, kalbina čia dirbančius ūkininkus, tikrina, ar jų technika tvarkinga, ar jie turi gaisro gesinimui būtinas priemones.

Pasak R. Mačijausko, kad būtų galima kuo greičiau sutramdyti liepsną, kiekviename kombaine privalu turėti ne mažiau kaip du gesintuvus, smėlio dėžę ir nedegų audeklą. Nes kol atokiai esantį lauką pasieks ugniagesiai, pats kombainininkas šiomis priemonėmis jau gali sustabdyti nevaldomą liepsnų plitimą.

PGT viršininkas pastebi, kad šiandienos ūkininkai labai saugo savo techniką. Jie patys skambina ugniagesiams, klausia kiek ir kokių priemonių reikia turėti dirbant laukuose. Neretas dar ir padvigubina jų kiekius. „Mūsų krašto ūkininkai atsakingi, jau nebėra tokios nuostatos, kad „čia ne mano – kolūkio kombainas“. Jie saugo savo techniką, nes patys brangiai už ją sumoka “, – sako R. Mačijauskas.

Jis primena, kad su technika laukuose dirbantys žmonės turi ir mokėti naudotis gesintuvais. O prieš pradedant gesinti užsidegusią techniką būtina paskambinti skubios pagalbos numeriu 112. Visos šios priemonės ne tik padės išvengti didelių nuostolių, bet apsaugos su žemės ūkio technika dirbančių žmonių gyvybes bei sveikatą.

Rekomenduojami video