Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lauko tualetas – sprendimas, kai nėra geresnių sąlygų

Į redakciją užsukusi Alvito gyventoja buvo gerokai susierzinusi. Moteris negalėjo atsistebėti, kaip kažkam galėjo ateiti į galvą prie pat kelio, netoli bažnyčios, pastatyti lauko tualetą.

„Tualetas pastatytas du žingsniai nuo važiuojamosios kelio dalies. Sakykite, ar gali taip būti? Pasak seniūno, klebonas tam pritaręs, nes tualeto reikia šalia bažnyčios. Bet kaip tai atrodo? Įsivaizduokite, atsidarai tualeto duris ir matai aikštėje vėliavą plevėsuojančią... Iš svetur atvažiuoja žmonės į Bradūno tėviškę, į globos namus ir mato tokią būdelę pakelėje. Lauko tualetas – tai ir kvapai, ir musės, nežinau, apie kokią higieną čia galima kalbėti. Kai pradėjau priekaištauti, seniūnas pareiškė, kad man nesmirdės – aš juk toliau gyvenu. Sakyčiau, toks „pilietiškas“ požiūris...“ – stebėjosi alvitietė.

Moteris pabrėžė, jog išvietė įkurdinta netoli ežero. Tad kilo klausimas, ar įrenginys neteršia gamtos ir kaip į šį reikalą žiūri aplinkos apsaugos pareigūnai. Gyventoja priminė ir apie Europos Sąjungos reikalavimus naikinti lauko tualetus. „Santakos“ skaitytoja buvo įsitikinusi, kad viešo tualeto Alvite apskritai nereikia, mat čia yra per mažai gyventojų. O jei jis būtinai reikalingas, turėtų būti ne tokioj vietoj.

„Tegul stato prie parapijos namų, įrengia vandentiekį, kad rankas būtų galima nusiplauti. O šiuo atveju – kaip mano vaikystės Sibire – beliks nusiskinti varnalėšos lapą...“ – kalbėjo pašnekovė.

Apie tai, ar Alvito tualeto reikalai „nesikerta“ su ES reikalavimais, paklausėme Vilkaviškio rajono savivaldybės ekologo Dariaus Bunikio.

Jis paaiškino, jog Europos Komisija Lietuvą buvo įpareigojusi užtikrinti, kad lauko tualetų nebeliktų ir nuotekų surinkimo bei valymo sistemos būtų įrengtos visose daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų turinčiose vietovėse. Tačiau Alvitas neturi nė pusės tiek gyventojų.

„Svarbiausia šiuo atveju, jog būtų laikomasi eksploatavimo sąlygų. Jei yra sandarus rezervuaras, o seniūnija sudariusi sutartį su „Vilkaviškio vandenų“ įmone ir turinys reguliariai ištuštinamas bei išvežamas į valymo įrenginius – niekas nepažeidžiama“, – aiškino D. Bunikis.

Šeimenos seniūnas Gintas Bakūnas paaiškino, kad viešasis tualetas Alvite stovi jau daugiau nei dešimtmetį, tik iki šiol buvo kitoje vietoje, greta senosios pieninės. Anksčiau buvusi valstybinė žemė dabar priklauso privačiam asmeniui, taigi išvietę teko perkelti.

Seniūnas teigė kalbėjęs su buvusia bendruomenės pirmininke bei dabartiniu šios organizacijos vadovu, su klebonu, gyventojais – visiems ši vieta atrodė tinkama.

„Aš atstovauju viešajam interesui, o jis susijęs su alvitiečiais, maldėniečiais ir visais svečiais, kurie atvažiuoja į Alvito bažnyčią. Lankytojų bažnyčioje būna ne tik per šventą Oną, čia vaikai atvyksta su tėvais eidami Pirmosios Komunijos, čia vyksta ir vestuvės, ir krikštynos – taigi tualeto tikrai reikia. O dėl vėliavos... Visų pirma, jos iš tualeto nesimato. Antra, iš Vilkaviškio parapijos tualeto matosi katedra, bet ar tai taip blogai? Tiesiog tualetas yra patogumas žmonėms. Kita vertus, jei mes jį būtume pašalinę, žmonės vėl pyktų, sakytų, kad anksčiau tualetas buvo, o dabar nebėra. Ir vėl negerai!“ – kalbėjo seniūnas.

Dėl visų sanitarinių reikalavimų G. Bakūnas teigė konsultavęsis su Savivaldybės specialistais, aplinkosaugininkais. Šie jam patvirtinę, kad jokie reikalavimai nepažeisti.

Tualetas, anot seniūnijos vadovo, ne savadarbis, o gamyklinis, pirktas su sertifikatu ir uždaras (šulinio dugnas išbetonuotas), tad nuotekos į aplinką patekti negali.

Vilkaviškyje esančios Kalvarijos aplinkos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas Vitas Bakas patvirtino, kad įrenginys sanitarinius reikalavimus atitinka.

Anot aplinkosaugininko, lauko tualetas pastatytas už Alvito ežero apsaugos juostos, tad vandens telkiniui pavojaus nėra, aplinka neteršiama. Specialistas priminė, jog ten, kur anksčiau nemažai metų stovėjo šis įrenginys, aplinkos teršimo taip pat nebuvo nustatyta.

Bendruomenės pirmininkas Rimvydas Palubinskas pritarė, kad vieta parinkta tinkamai. Pasak jo, neradę tualeto žmonės eis į krūmus, į greta esančią apleistą sodybą, ir bus dar blogiau.

Jo pirmtakė, buvusi Alvito kaimo bendruomenės pirmininkė Angelė Blažaitienė, buvo tos pačios nuomonės.

„Čia pat, parke, vyksta įvairūs renginiai. Šiek tiek toliau yra brasta maudytis, tad ši vieta yra net geresnė nei buvusioji, nes ne visi nuo ežero ten nubėgdavo. O viešojo tualeto kaime reikia. Kalbėjau su vietiniais žmonėmis – jie džiaugėsi“, – sakė A. Blažaitienė.

„Svarstėme, ieškojome sprendimo ir pasirinkome žmonėms patogiausią vietą. Tualetas apsodintas tujomis, jos dar ūgtelės – dar labiau pridengs vaizdą, tad manau, kad viskas bus gerai. Priminsiu, jog pas mus nėra išvedžiota nuotekų sistema, todėl kito varianto net ir neturėjome. Tačiau jei ateityje Alvite bus įrengta kanalizacija, tada galėsime pagalvoti ir apie visus „europinius” patogumus“, – planavo G. Bakūnas.

Eglė MIČIULIENĖ

 

santaka,logo

Rekomenduojami video