Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kupreliškio „nelegalo“ odisėjos

 Jau 28 metai, kai Lietuvoje atkurta nepriklausomybė. Todėl nustebina žinios apie tai, kad ištisus dešimtmečius čia dar gyvena žmonės su sovietiniu pasu ir ilgą laiką - be jokios registracijos. Vienas iš tokių – Papilio seniūnijos Kupreliškio kaime gyvenantis ukrainietis 67 metų Stepanas Baston.

Visai neseniai žmogus gavo laikiną leidimą gyventi Lietuvoje – už tai turi būti dėkingas Papilio seniūnui bei klebonui.

Gyveno su sovietiniu pasu

Į Lietuvą Stepanas atvyko sovietmečiu. Kaip ir dauguma ukrainiečių tautybės žmonių, į mūsų šalį jis atvažiavo ieškoti geresnio gyvenimo ir užsidirbti. Kurį laiką vyras gyveno Kupiškio rajone, vėliau persikėlė į Kupreliškį.

Stepanas Baston dirbo kolūkyje prie gyvulių. Turėjo ir daugiau specialybių – buvo kalvis, turėjo aukštą statybininko kvalifikacijos kategoriją.

Vyras vedė kupreliškietę moterį, su ja susilaukė keturių vaikų. Buvo laikas, kai šeima buvo įtraukta į socialinės rizikos šeimų įskaitą.

Sovietmečiu S. Baston iš kolūkio nusipirko gyvenamąjį namą su ūkiniais pastatais. Tačiau gyvenimas taip susiklostė, kad vyras nuosavybės dokumentų savo namui nesusitvarkė.

Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, ukrainietis nesusitvarkė Lietuvos pilietybės dokumentų, nes iki šiol jis Ukrainos pilietis. Nesusitvarkė ir leidimo gyventi Lietuvoje. Taip ilgus metus jis ir gyveno kaip nelegalas ir su sovietiniu pasu. Šį pasą, beje, sako iki šiol saugantis namuose.

Ilgą laiką Stepanas gyveno iš to, ką užsidirbdavo pas vietos žmones.

Klausimas dėl vyro legalumo iškilo tuomet, kai jis sukonfliktavo su savo dabar jau buvusia žmona. Buvo iškviesti policijos pareigūnai.

Tuomet ir paaiškėjo, kad vyras neturi jokio Lietuvoje galiojančio dokumento. Todėl kurį laiką jam teko pagyventi ir Pabradėje, laikiname užsieniečių registracijos centre.

Mynė kelius

Papilio seniūnijos seniūnas Renas Čygas pasakojo apie kelius, kuriuos teko nueiti dėl ukrainiečio legalizavimo. Seniūnijos darbuotojai vyru pradėjo rūpintis po to, kai į juos kreipėsi Biržų migracijos tarnybos vadovė Violeta Augulienė.

Bėda ta, kad norint gauti leidimą gyventi Lietuvoje šį žmogų reikėjo būtinai kur nors priregistruoti. Savo namuose vyras negalėjo būti priregistruotas, nes nebuvo jokių būsto dokumentų. Prie savivaldybės jis taip pat negalėjo būti registruojamas, nes buvo nelegalas.

Seniūnas mynė kelius, kad bent kas nors sutiktų S. Baston priregistruoti. Visiškai nesitikėdamas sulaukti palaikymo jis dėl visa ko kreipėsi ir į Papilyje dirbantį kleboną Vidmantą Karecką. Ir nustebo, kad nors ne iš karto, bet jis sutiko prie parapijos namų ukrainietį laikinai priregistruoti.

Tik tuomet Stepanui Baston buvo išduotas laikinas leidimas gyventi Lietuvoje. Turėdamas tokį dokumentą žmogus galėjo registruotis Darbo biržoje, gauti pašalpą bei tvarkytis dokumentus pensijai gauti...

Didvyriškumo nemato

Papilio Nekaltosios Švenčiausios Mergelės Marijos parapijos klebonas, kunigas Vidmantas Kareckas savo poelgio priregistruojant svetimą nelegalą nesureikšmino. „Mes pasitarėme su Papilio seniūnu ir Biržų dekanu kunigu Algiu Neverausku, nutarėme žmogų priregistruoti. Jokio didvyriško akto, tik priregistravau, ir viskas. Tai įvyko bendru sprendimu. Juk visaip žmonėms nutinka. Dieve, duok jam gyventi lengvai ir laimingai“, - kalbėjo kunigas.

Jis minėjo vis dažnesnes problemas, kurios būdingos ir Kupreliškiui. Viena jų – kad žmonės išsivažinėja, likę daug tuščių namų... Lieka tikėtis, kad Stepanas nebeišvažiuos.

Dėkingas seniūnijai

Kupreliškyje, Klevų akligatvyje, gyvenantį Stepaną Baston „Šiaurės rytai“ rando besitvarkantį savo kieme. Vyras sakė, kad gyvena dviese su šuneliu. Jo buvusi žmona ir vaikai gyvena Ispanijoje. Jis pats pasidžiaugė esąs jau senelis...

Ukrainoje giminių vyras sako nebeturintis – mirė jo broliai ir seserys. Nebėra gyvų ir tėvų.

Vyras sakė negaunantis pensijos, nes iki jos trūksta vienerių metų. Todėl šiuo metu jo pajamos – socialinė pašalpa. Po to, kai susitvarkė dokumentus ir gavo laikiną leidimą gyventi Lietuvoje.

Vyras teigia pas žmones uždarbiauti daug negalintis, nes ranka buvo lūžusi du kartus, jos aukštyn negali pakelti.

Stepanas neslepia jau baigęs susitvarkyti namo nuosavybės dokumentus. Tačiau kur šiuo metu registruotas – ar klebonijoje, ar savo namuose, - sakė net gerai nežinantis.

Stepanas Baston sako esantis dėkingas Papilio seniūnijos seniūnui Renui Čygui ir socialinei darbuotojai Ritai Valbasienei. Jis taip pat džiaugiasi jam padedančiu kaimynu Jonu Goku. Ir šiaip Kupreliškyje, anot jo, žmonės geri.

Iš kartu su juo į šį kraštą atvažiavusių ukrainiečių, pasak Stepano, yra tik viena moteris. Bet jai problemų dėl dokumentų nėra.

Žmogus kalba, kad visuomet maloniai sutinkamas ir Biržų savivaldybės Socialinės paramos skyriuje, kur, jo teigimu, dirba geros moterys.

Vyras sako žinantis, kad šiuo metu Ukrainoje karas. Tačiau tai vyro nejaudina, nes jo tėvynė yra čia, Lietuvoje. Ir namai jo čia, Kupreliškyje.

Jurgita Morkūnienė

Rekomenduojami video