Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kovarnių kolonijos iš Akademijos ir Dotnuvos jau plečiasi į Kėdainius

Iki šiol bene gausiausia kovarnių populiacija Lietuvoje buvo Kėdainių rajono Dotnuvos ir Akademijos apylinkėse, o šiemet jau ir kėdainiečiai pastebėjo, kad ir Kėdainių mieste akivaizdžiai padaugėjo kovarnių lizdų. Jau ir vienas kitas skundas dėl naktimis karksinčių paukščių yra. Tačiau gamtininkai griežti – dabar ne tik kovarnių lizdus naikinti draudžiama, bet ir jų ramybės drumsti nevalia.

Žmonės ir stebi, ir skundžiasi

Įvairių Kėdainių miesto kvartalų gyventojai su nerimu stebi ratus sukančius kovarnius – nors tokios didžiulės šių paukščių koncentracijos kaip Akademijoje nėra, tačiau ir vienas kitas lizdas viename medyje vietinių tikrai nedžiugina.

Žmonės ir tarpusavyje pasikalba, ir bando informacijos ieškoti savarankiškai, ir į seniūniją kreipiasi, ir, kaip dabar labai madinga – į socialinius tinklus rašo.  

Kovarnių lizdų šiais metais galime aptikti daugelyje gatvių – ne tik, kaip įprastai, J. Basanavičiaus ir Žemaitės, bet ir P. Lukšio, Respublikos, A. Kanapinsko, Gegučių.

Gyventojai atkreipė dėmesį, kad šiemet šie paukščiai užkariauja vis naujas vietas, kuriose iki šiol neapsigyvendavo, ir daro prielaidą, kad paukščių populiacija mūsų krašte didėja, nes tai matoma tiesiog plika akimi ir net nebūnant ekspertu.

Šiuo metu paukščių trikdyti negalima

Kėdainių miesto seniūnas Algirdas Krivičius sako, kad didelės problemos dėl kovarnių Kėdainiuose nėra, o šių paukščių lizdus galima ardyti tik tuomet, kai kovarniai juos palieka. Yra buvę metų, kai gyventojai dėl to kreipėsi ir į seniūniją. Tačiau šiuo metu kovarnių lizdus ardyti draudžiama.

„Nuo kovo 1 iki vasaros vidurio draudžiama net vaikyti ar kitaip naikinti jau perinčius paukščius. O reguliuoti varninių paukščių populiaciją leidžiama tik humaniškais būdais.
Kovų populiacija visoje Europoje mažėja. Tai saugomi paukščiai, todėl juos naikinti draudžiama“, – pažymėjo miesto seniūnas.

Šiemet paukščiai sugrįžo anksčiau

Lietuvos ornitologų draugija pastebėjo, kad šiltas šiųmetis vasaris nulėmė, jog kovai į Lietuvą sugrįžo gerokai anksčiau neis įprastai. Nors ir trumpai trukusią žiemą nemažai jų praleido mūsų krašte.

Iš tikrųjų kovai pavasarį parskrenda netgi anksčiau nei pavasario pranašu vadinamas vieversys. Nuo senovės lietuvių minimą kovarnių dieną – kovo 4-ąją – daugelyje kolonijų paukščiai jau užsiiminėjo lizdus.

„Norime priminti, jog paukščių šaudymas perėjimo vietose ar lizdų naikinimas veisimosi metu yra didžiulis nusižengimas su atitinkamomis nuobaudų priemonėmis“, – įspėja Lietuvos ornitologų draugija.

Gąsdina vietinius

To metu prieš keletą metų Dotnuvos seniūnijoje buvusi situacija, kuomet net gyvulius teko ginti nuo šių paukščių, sėja nerimą ir dabar.

Anuomet ūkininkai nebegalėjo į laukus išleisti ganytis ėriukų, mat šiuos tuojau pat atakuodavo ir gyvus kapodavo dideli kovarnių ir kranklių būriai. Kovarniai niokodavo ir laukuose stūksančius šieno ritinius. Ūkininkams su šiais paukščiais kovoti būdavo itin sunku, nes neveikdavo jokia apsauga: nei patrankos, nei plėšrūnus imituojantys aitvarai, nei kitos priemonės. Baiminamasi, kad ir šiemet gali kartotis panaši situacija.

Rekomenduojami video