Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Koronavirusas ardo tautų draugystę
Baltijos šalims atidarius koronaviruso pandemijos užkirstas sienas, germaniškiečiai vis dar suvaržyti. Iš Germaniškio į Skaistkalnę nei įeisi, nei įvažiuosi, nei Nemunėliu atplauksi. Pasienio kontrolė.

Latvija išleidžia, Lietuva nepasitinka

„Biržiečių žodžiui“ Skaistkalnėje dirbanti verslininkė guodėsi: savo namų, artimųjų Germaniškyje nemačiusi jau du mėnesius.Germaniškyje gyvenantys, bet Latvijoje dirbantys žmonės tvirtino irgi negali pasiekti savo darbo. Germaniškio naujakuriai Latvijos piliečiai – tėvas su sūnumi priversti šeimininkauti namuose vieni be žmonos ir mamos. Motina atskirta, nes jos darbovietė Latvijoje. Latvijos vyriausybė visus iš Latvijos jau išleidžia, bet Lietuva delsia ir jų nepasitinka. Koks čia laisvas judėjimas, jeigu germaniškiečiams laisvai sienos kirsti dar negalima? Suprastų ir pateisintų tokius valdžios veiksmus žmonės, jeigu pasienyje būtų įsiplieskęs koronaviruso židinys. O dabar visi sveiki. Nori dirbti, užsidirbti, bendrauti su giminaičiais, lankyti kapinaites. Ne aplinkiniais keliais. – Juokas pro ašaras. Mes džiaugėmės, kad latviai perka mūsų gyvenvietėje namus. Iki šiol latviai buvo patenkinti. Kuriasi, gražina sodybas. Bet šiuo metu jų gyvenimas pakibo ant plauko. Latviai prašo bendruomenės pagalbos, nes negali patekti į darbą. Latvijoje dirbantiems lietuviams irgi sudėtinga grįžti namo. Bet bendruomenė įstatymų nepakeis, – susirūpinusi Germaniškio bendruomenės pirmininkė Kristina Klyvienė.

Lankstas – 160 kilometrų

Iš savo kiemo Germaniškio gyventojai mato Skaistkalnę. Ir girdi po koronaviruso atbundantį miestelio ritmą. Skaistkalnė tik už pusės kilometro. Bet vietoj pusės kilometro pro Saločių-Grenctalės kelio pasienio kontrolės punktą aplinkiniais keliais į priekį ir atgal germaniškiečiams 160 kilometrų. Kiek užsidirbsi, tiek pradirbsi... Kainuoja kuras, laužomi ir automobiliai. Pasak keliautojų, nuo Bauskės iki Skaistkalnės labai prastas kelias. 12 kilometrų kelio – duobė ant duobės. Paskaičiavus visas išlaidas, geriau jau iš namų kojos nekelti. Germaniškietės prie pensijos prisidurdavo Skaistkalnės turguje prekiaudamos vištų kiaušiniais, daržovių daigais. Skaistkalnėje pavasarį dideli turgūs. Bet šiemet be germaniškiečių. Prisiaugino darbštuolės žolelių, daigelių ir neturi kur dėti. Skaistkalniečiai nebesulaukė ir pasigedo gėlių iš Rinkuškių šiltnamių. Germaniškiečiai Skaistkalnėje turėjo savo plaukų kirpėją. Tiek jau to, grožio paslaugos visiems buvo tapusios neprieinamos. Bet jie į Skaistkalnę vaistinėn traukdavo pirkti ir vaistų. Dabar tenka važiuoti į Biržus. Susisiekimas prastas. Garbaus amžiaus žmonės įsprausti į kampą. Jų vaikai, giminaičiai gyvena Latvijoje. Irgi atkirsti. Vaistelių neparūpins. Skaistkalnietės verslininkės savanorės sočių ir gardžių ketvirtadienio pietų nebesulaukia ir Biržų parapijos Carito globotiniai.

Koplytėlėje nebeskamba gegužinės giesmės

– Gegužės mėnesio savaitgaliais kunigėlis Andrius iš Latvijos mūsų koplytėlėje aukodavo gegužines pamaldas. Šią gegužę jo nesulaukiame. Sėstume ant dviračių kaip įpratę ir mintume į Skaistkalnės bažnyčią, bet stop. Pasienio kontrolė. Jokio nusiraminimo, jokio supratimo. Jau kelerius metus labai iškilmingai švęsdavome Devintines. Į Skaistkalnės bažnyčią susirinkdavo daug tikinčiųjų iš Lietuvos, Latvijos parapijų. Po šv. Mišių iš Skaistkalnės bažnyčios į Germaniškį vykdavo tikinčiųjų procesija. Agapėje bendraudavome, linksmindavomės. Kažin ar iki Devintinių kelias mums atsivers? – svarstė pamaldūs germaniškiečiai. Pasak jų, Lietuvoje švelninamos karantino sąlygos, bet tik ne germaniškiečiams. Bendruomenės pirmininkė Kristina Klyvienė ėmėsi žygių, bet džiugių naujienų negirdėti. Vis dar suvaržyti...

Nežinomybė

Pasienio kontrolės punktų direkcijos prie Susisiekimo ministerijos vadovo Mindaugo Zobielos „Biržiečių žodis“ teiravosi kada planuojama atidaryti Germaniškio-Skaistkalnės pasienio kontrolės postą. Pasak direkcijos vadovo M. Zobielos, sprendimą dėl pasienio kontrolės punktų atidarymo ar uždarymo priima Lietuvos Respublikos vyriausybė. Direkcijai nėra žinoma ar planuojamas šis punktas atidaryti... Pasiūlyta kreiptis į Susisiekimo ministeriją ir Vidaus reikalų ministeriją. Kiekvienam varguoliui ministerija neatsiskaitinės... Seimo narys Viktoras Rinkevičius germaniškiečiams atskubėjo į pagalbą. Jis raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos vyriausybę ir kitas atsakingas institucijas su prašymu sudaryti galimybę Lietuvos Respublikos piliečiams kirsti Lietuvos-Latvijos sieną per Germaniškio-Skaistkalnės kelio pasienio punktą. „Tikiuosi, kad artimiausiu laiku bus atsižvelgta į mano pateiktą siūlymą ir piliečiai galės sieną kirsti taip, kaip tai darė iki karantino paskelbimo, “ – įsitikinęs Seimo narys Viktoras Rinkevičius.
  Regina VAIČEKONIENĖ
Rekomenduojami video