Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Konservatorių nezabudkės: Sustyguotas politinės amnezijos planas

Mažai kas žino, kad jau kelerius metus visuomenei brukamas neva Sausio 13-osios simbolis - neužmirštuolės žiedelis - kaip prekės ženklas priklauso konservatorei Monikai Navickienei. Taigi dažnas, tiesiog įsisegęs jį į švarko atlapą, net nesusimąstydamas išreiškia paramą šiai politinei linijai. Pasigilinus į neužmirštuolės idėjos atsiradimo priešistorę, ši žydra gėlė nebeatrodo tik nekaltas simbolis.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako jaučiasi apgautas, sužinojęs, kad teisės į vieną iš Sausio 13-osios simbolių - neužmirštuolės žiedą - priklauso M.Navickienei. Tai politikas pareiškė kitą dieną po to, kai ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pranešė, kad Valstybinis patentų biuras atsisakė registruoti pavadinimą „Tėvynės labui“.

„Toks patentų biuro atsakymas turėtų priversti susimąstyti ir konservatorius, kurie vieną iš simbolių suskubo registruoti kaip prekės ženklą“ - teigė R.Karbauskis.

„Jau kelerius metus stebiu, kaip konservatoriai Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, Tautą vilioja neužmirštuolės simboliu. Man kilo klausimas, kodėl jiems neužtenka Vyčio, Gediminaičių stulpų, Trispalvės, Istorinės vėliavos, kodėl jie bando pasiūlyti naują, su mūsų tautos ir valstybės istorija nieko bendra neturintį simbolį - neužmirštuolę. Buvau priblokštas, sužinojęs, jog neužmirštuolę kaip prekės ženklą užregistravo konservatorė Seimo narė M.Navickienė ir ši gėlytė bei viskas, kas susiję su ja, kaip simboliu, priklauso M.Navickienei iki 2024 metų“, - feisbuke rašė politikas.

- Kodėl sumanėte neužmirštuolę savo vardu registruoti kaip prekės ženklą? - „Vakaro žinios“ klausė Monikos NAVICKIENĖS.

- Pirmiausiai norėčiau pabrėžti, kad, skirtingai nuo šūkio „Tėvynės labui“, kurį norėta pasisavinti iš karių, pareigūnų ir šaulių, įregistravus neužmirštuolės prekės ženklą jis niekam nebuvo žinomas. Aš buvau tos idėjos koordinatorė, prie neužmirštuolės sklaidos prisidėjo daug žmonių iš įvairių politinių partijų, visuomeninių organizatorių. Idėja buvo išnaudoti neužmirštuolės pavadinimą, raginant nepamiršti Sausio 13-ąją žuvusių už Lietuvos Nepriklausomybę.

Ženklas atsirado 2014 m., šiuo ženklu niekada nebuvo siekiama nei pelno, nei asmeninės, nei partinės naudos, juo gali naudotis visi, kam svarbi Sausio 13-osios atmintis.

- Ir už naudojimąsi negaunate jokios finansinės naudos?

- Suaukojamos lėšos skiriamos stiprinti krašto apsaugos savanorių pajėgas.

Akciją vykdo asociacija „Neužmiršk“, būtent ji ir skiria visas gautas pajamas savanorių pajėgoms. Patį prekės ženklą, kad nebūtų jokių insinuacijų, perleisiu asociacijai. O kai buvo registruotas, dar nebuvo asociacijos.

- Kodėl populiarinant neužmirštuolę nebuvo skelbiama, kad tai vienos iš konservatorių prekės ženklas? Ar ne todėl, kad jo sklaida - politinis tikslas?

- Kaip suprasti, kad tai kažkieno prekės ženklas? Viešai buvo skelbiama, kad juo gali naudotis kiekvienas neatlygintinai. Ir tai joks politinis tikslas, kai jį registravau, neturėjau jokių politinių pareigų, jokio žinomumo, tai visiškai nesusiję su jokiais politinės karjeros aspektais (M.Navickienė nuo 2011 m. yra Konservatorių partijos narė, 2012 m. buvo rinkimų į Seimą konservatorių kampanijos koordinatorė, nuo 2013 m. - konservatorių prezidiumo ir tarybos narė, - aut. past.).

- Kam iš viso jį reikėjo registruoti, jei tikinate, kad negaunate jokios naudos?

- Tam, kad šiuo ženklu nepasinaudotų piktavaliai, kad jo per Sausio 13-ąją nenaudotų įžeidžiamiems tikslams.

Profesorės, kultūros istorikės, vienos iš „Nacionalinio susivienijimo“ steigėjos Rasos ČEPAITIENĖS komentaras:

Nors minėjimų Lietuvos atminimo kultūroje ir atmintinų datų sąraše yra ne vienas, pradedant krikščioniškomis Kalėdomis (Išganytojo gimimo fakto atminimas) ar Velykomis (Jo kančios, mirties ir Prisikėlimo fakto atminimas), tačiau kažkodėl tik Sausio 13-osios minėjimui prireikė specialaus atminimo ženklo, kurių kiti istorinių įvykių minėjimai neturi. Taip gauname tam tikrą tautologiją, vedančią prie klausimo, kam ir kodėl atrodė būtina šį atminimo priminimo ženklą įterpti į jau susiformavusią Sausio 13-osios pagerbimo tradiciją, dargi padaryti jį centriniu? Akivaizdu, kad ši naujo ženklo įvedimo į jau egzistuojančią prasmių ir ritualų sistemą operacija nebuvo itin vykusi. Jis iki šiol tebekelia aistras, skatina pyktį ir nesusikalbėjimą. Tokią išvadą galima padaryti su sąlyga, jei jo kūrėjai išties norėjo visus apjungiančio ir didvyrius pagerbiančio simbolio, o ne siekė kažko kito. Jeigu Sąjūdis stengėsi grąžinti sovietų išstumtus tautinius ir valstybingumo simbolius, kurie buvo gaivinami spontaniškų iniciatyvų „iš apačios“, ir visi greit pajuto jų mobilizacinę galią telkti bei įkvėpti, tai šis ženklas, arba brendas, kaip jį atvirai pavadino jo kūrėjas V.Saldžiūnas, buvo nuleistas iš viršaus.

Mano supratimu, esminės neužmirštuolės funkcijos yra šios. Ja pirmiausia paženklinami savieji, egzistuojančiai oligarchinei neonomenklatūrinei sistemai, elitui ir privilegijuotiesiems priklausantys draugai bei jų grupės, vis intensyviau siekiantys monopolizuoti istorijos rašymą bei atminimą, taip atskiriant save nuo priešų, svetimųjų, šiai sistemai nepriklausančių.

Antra, pastebėtas konfliktiškas šio ženklo pobūdis nėra joks atsitiktinis jo trūkumas ar yda, o nemenkas privalumas, padedantis iškart ir neklystant atlikti šį atskyrimą.

Trečia, juo patikrinamas visų likusių piliečių lojalumas esamam galios centrui (todėl neužmirštuolės taip atkakliai, privaloma tvarka, diegiamos darželiuose bei mokyklose, valdiškose įstaigose ir per LRT.

Ketvirta, ir tai įdomiausia. Prisimenant vieną iš neurolingvistinio programavimo (NLP) teorijų, kad mūsų pasąmonė nežino žodelyčio „ne“, tad viską suvokia tiesiogiai, galima paklausti, o ką gi UŽMIRŠTUOLĖ iš tiesų skatina pamiršti?

Prisiminkime, kada šis ženklas atsiranda. 2014 m. neužmirštuolės akcija organizuojama pirmąsyk, jos ambasadorė - prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kiti jos svitos asmenys su konservatoriais priešakyje. Atsitiktinumas ar ne, bet kaip tik prieš metus, 2013 metais, skandalingoji žurnalistė Rūta Janutienė, išmesta iš eterio dėl uždraustos laidos apie JE, parašo knygą „Raudonoji Dalia“, kuri mūsų isteblišmento sutinkama ledine tyla, bet liaudyje plačiai aptarinėjama, nes atidengia „prieštaringai vertinamus“ prezidentės praeities aspektus. Jei, norint būti išrinktai pirmai kadencijai, pakako juos tiesiog nutylėti, tai šiuosyk jau tenka griebtis kontroliuojamos amnezijos. Tarp 2013 m. vidurio ir 2014 m. gegužės, kai ji išrenkama antrą kartą, yra itin svarbu suformuoti ir įtvirtinti nedviprasmiškai teigiamą, Lietuvai visada buvusios lojalios prezidentės įvaizdį. Neužmirštuolė šiuo atveju puikiai uždengia nepatogius klausimus: kur ir kieno pusėje buvote tomis lemiamomis 1991 m. sausio dienomis? Tuo metu nezabudkė tam tikrai publikai taipogi siunčia signalą apie sovietinių atminimo tradicijų reminiscencijas…Kartu nejučia, pamažu imama keisti ir pačią Sausio 13-osios minėjimo žinią - žuvusieji už Lietuvos laisvę, už Vasario 16-osios Respubliką, paverčiami kovojusiais už abstrakčią, neoliberalų godojamą, laisvę…

Todėl nemaža žmonių, pasižyminčių prigimtiniu jautrumu simbolikai, intuityviai ir nepriėmė žydrosios gėlelės, veikiai jos formoje įžvelgė perdažytą penkiakampę žvaigždę. Jau neminint kitų šio ženklo istorinių prasmių, neturinčių nieko bendro su Sausio 13-osios tragedija.

Manote, skleidžiu per daug sąmokslo teorijų? Gerai, peržvelkime pagrindinius nacionalinius simbolius, asmenybes ir datas. Ar tarp jų dar likęs bent vienas, kuris nebūtų bandytas dekonstruoti arba pakeisti modernesniu? Ar bent paskleisti jais abejones? Vytis - pernelyg agresyvus ir maskulinistinis, Gediminaičių stulpai ir Trispalvė - „beveik fašistiniai“, J.Basanavičius - nemodernus ir antieuropietiškas, A.Smetona - autokratas ir Rusijos agentas, Lietuvos partizanai - žydšaudžiai ir antisemitai, Just.Marcinkevičius - sovietinis prisitaikėlis, Sąjūdis - prototalitarinė izoliacionistinių nacionalistų organizacija…

 

Danas NAGELĖ

Rekomenduojami video