Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kodėl vaistinėse staiga pritrūksta kurio nors vaisto?

Iš Lietuvos vaistinių lentynų kovo pradžioje dingo populiarus receptinis vaistas mažakraujystei gydyti „Tardyferon“. Metų pradžioje pritrūko „Clarithromycin“ – antibiotiko atipiniam plaučių uždegimui gydyti. Gripui įsibėgėjus, vaistinėse stinga vaikams skirtų medikamentų nuo gripo.

 Vaistininkų teigimu, šie medikamentai kai kur baigėsi dar praėjusią savaitę, tad žmonės priversti lakstyti po kelias vaistines. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba aiškina, kad vieno iš trijų vaistų nuo gripo tiekimas sutriko dėl išaugusio sergamumo, o jo papildymas numatytas tik vasarą. Taip pat stinga reikiamų vaistų kraujospūdžiui, cukraligei, kraujotakai gydyti. „Alytaus naujienos“ domėjosi, dėl kokių priežasčių vaistinėse staiga pritrūkstama kurio nors vaisto?

„Tai buvo pigiausias geležies preparatas“

UAB „Nemuno vaistinė“ generalinė direktorė Kristina Veštortienė „Alytaus naujienoms“ patvirtino, kad šiuo metu populiaraus receptinio mažakraujystės gydymui skirto vaisto „Tardyferon“ įsigyti nėra galimybės. Jo tiekimo sutrikimas pastebimas visoje Europoje.

„Kartais iš tiesų pasitaiko, kad rinkoje pritrūksta tam tikrų medikamentų. Įprastai tai nutinka dėl pas vaistų gamintojus vykstančių tiekimo sutrikimų, kuriuos sukelia trikdžiai gamyboje, logistikoje. Tokiais atvejais visada stengiamės užtikrinti, kad pacientai gautų reikalingų kitų tos pačios veikliosios medžiagos preparatų, tačiau jie ne visada būna kompensuojami valstybės.

Vaistininkai, atsižvelgdami į paciento situaciją, gali pasiūlyti kitus geležies preparatus, kuriuos galima įsigyti ir be gydytojo recepto, bei parinkti tinkamus geležies turinčius maisto papildus. Tačiau sudėtingesniais ligos atvejais pacientams rekomenduojama kreiptis į gydymo įstaigą ir su specialistu aptarti tolimesnę gydymo eigą“, – teigė K. Veštortienė.

Pakalbinti Alytaus vaistininkai teigė, kad jiems oficialiai teko girdėti iš firmos atstovybės vadovų, esą keičiasi gamintojas ir tas fabrikas, kuris gamino „Tardyferon“ jo daugiau mūsų rinkai negamins. Situacija tokia pati visoje Lietuvoje, kadangi šiais laikais visoms vaistinėms vaistus tiekia didmeninės įmonės.

„Tai buvo pigiausias geležies preparatas – vaistas, be to, jis buvo kompensuojamųjų vaistų sąraše. Pakeisti šį preparatą tikrai yra kuo. Šiuo metu rinkoje yra keletas kitų gamintojų kompleksinių vaistinių preparatų, kurių sudėtyje – ne tik geležis bet ir folio rūgštis bei vitaminas C, kuris padeda geležies įsisavinimui, tačiau jų kaina šiek tiek aukštesnė. Taip pat rinkoje yra labai daug įvairių farmacinių formų (kapsulės, tabletės, sirupai ir pan.) maisto papildų su geležimi, kuriuos vartojant galima papildyti trūkstamą geležies kiekį. Situacija tikrai nepatogi ir pacientams, ir sveikatos priežiūros specialistams. Gydytojai išrašę receptą neturi jokios informacijos apie vaisto tiekimo sutrikimus ir paprastai apie tai sužino tik iš pacientų, kad nėra  vaistinėse vieno ar kito vaisto. Pacientai vaistininkų dažnai klausia, kodėl nėra, kada atsiras, tačiau jie irgi ne visada turi informacijos, kodėl sutriko vaisto tiekimas, bei kada jis bus atnaujintas.

 Sutrikimų priežastys labai įvairios. Tai gali būti ir registracijos, perregistravimo trikdžiai, susiję su biurokratiniais dalykais, vieno ar kito komponento, reikalingo vaistų sintezei, trūkumas rinkoje, logistinių grandinių pasikeitimai, susiję su globaliais veiksniais, bei kitos priežastys. Džiaugiamės, kad daugeliu atvejų šiuo metu vaistų asortimentas platus ir yra keletas gamintojų, tiekiančių tokį patį vaistą. Iš rinkos dingus vieno gamintojo vaistui, visada galime pasiūlyti kito gamintojo analogą“, – tokią nuomonę išsakė ilgametė Alytaus vaistininkė.

Rekomenduojami video