Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Klimatui neutralus žemės ūkio sektorius – misija įmanoma

Europos Komisija (EK) pateikė pasiūlymą dėl anglies dioksido absorbavimo sertifikavimo sistemos reglamentavimo, apimsiančio ir žemės ūkio sektoriui aktualias anglies kaupimo ūkininkavimo (angl. carbon farming) veiklas. Ši sistema, pagal kurią būtų patikimai sertifikuojamas aukštos kokybės anglies dioksido absorbavimas, yra labai svarbi siekiant Europos Sąjungos tikslo iki 2050 m. tapti pirmuoju pasaulyje neutralaus poveikio klimatui žemynu.

Klimatui neutralaus žemės ūkio ir miškų sektoriaus planuojama siekti mažinant emisijas ir didinant anglies absorbcijas. Anglies kaupimo ūkininkavimas yra viena iš šio ambicingo tikslo pasiekimo priemonių, apie kurios svarbą ir naudą kalbama vis garsiau.

„Nauda ūkininkams ilgalaikė – pirmiausia, dirvožemio sveikatai, taip pat tai papildomos pajamos už anglies sankaupas, perėjus prie tvaresnių praktikų. EK pateiktame pasiūlyme numatytos nuostatos turėtų padėti užtikrinti anglies kaupimo ūkininkavimo veiklų sertifikavimo proceso skaidrumą ir patikimumą prisidedant prie klimato tikslų bei efektyviau užtikrinti tinkamą atlygį ūkininkams“, – teigia žemės ūkio ministro patarėja Kristina Simonaitytė.

Šiuo EK pasiūlymu bus skatinamos inovatyvios anglies dioksido absorbavimo technologijos ir tvarūs anglies ūkininkavimo sprendimai, padėsiantys siekti ES klimato, aplinkos ir nulinės taršos tikslų. Pagal reglamento pasiūlymą, pirmenybė bus teikiama tokioms anglies dioksido absorbavimo veikloms, kurios bus naudingiausios biologinei įvairovei.

ES turės daugiau pajėgumų kiekybiškai įvertinti, stebėti ir tikrinti anglies dioksido absorbavimą, o didesnis skaidrumas užtikrins suinteresuotųjų subjektų pasitikėjimą bei užkirs kelią manipuliacijoms. Artimiausiu metu EK, padedama ekspertų darbo grupės, kurios nariai yra ir Lietuvos institucijų atstovai, parengs konkrečias anglies dioksido absorbavimo veiklos sertifikavimo metodikas. Pirmasis ekspertų darbo grupės posėdis planuojamas 2023 m. pirmąjį ketvirtį.

Siekiant užtikrinti sertifikavimo proceso skaidrumą ir patikimumą, reglamento pasiūlyme nustatomos nepriklausomo anglies dioksido absorbavimo tikrinimo taisyklės, taip pat sertifikavimo schemų pripažinimo taisyklės, kurios gali būti naudojamos įrodyti šių schemų atitiktį ES sistemai.

Siekiant užtikrinti anglies dioksido absorbavimo kokybę ir palyginamumą, reglamento pasiūlymu nustatomi keturi kokybės kriterijai:

  • kiekybinis įvertinimas: anglies dioksido absorbavimo veikla turi būti tiksliai išmatuota ir duoti realios naudos klimatui;
  • papildomumas: anglies dioksido absorbavimo veikla turi apimti daugiau nei esama praktika ar tai, ko reikalaujama pagal teisės aktus;
  • ilgalaikis saugojimas: sertifikatai yra susieti su anglies dioksido saugojimo trukme, kad būtų užtikrintas nuolatinis saugojimas;
  • tvarumas: vykdant anglies dioksido absorbavimo veiklą turi būti išsaugoti tokie tvarumo tikslai, kaip prisitaikymas prie klimato kaitos, žiedinė ekonomika, vandens ir jūrų ištekliai bei biologinė įvairovė arba padedama jų siekti.

EK ir toliau finansuos anglies dioksido absorbavimo veiksmus per Inovacijų fondą, Bendrąją žemės ūkio politiką, Regioninės plėtros fondą, programas LIFE ir „Europos horizontas" (taip pat ir misiją „Europos dirvožemio planas").

Lietuvoje šiuo metu jau yra vykdomi bandomieji anglies kaupimo ūkininkavimo projektai, vystomos įvairios iniciatyvos. Kol dar yra ruošiamas europinis ir nacionalinis šios srities reglamentavimas, Žemės ūkio ministerija primena susidomėjusiems dalyvavimu savanoriškose anglies kaupimo ūkininkavimo schemose įsivertinti galimas rizikas ir kviečia daugiau apie tai skaityti čia.

Daugiau informacijos apie anglies kaupimo ūkininkavimą čia.

Rekomenduojami video